Skocz do zawartości

W końcu jest! Moja kolejna kamera.


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, danon napisał:

QHY pisało o 2" w swoim poście. Pewnie po to żeby później nie było że ktoś kupi 36mm i będzie miał pretensje. Pewnie poczekam na testy z forum w takim razie 

Trzeba to po prostu rozrysować. Wszystko zależy od światłosiły i odległości filtrów od matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

w opisie i specyfikacji technicznej wypuszczonego sprzetu na rynek widnialy opisy pixel np 4,5um. teraz sie okazalo, ze to nie jest wielkosc pojedynczego pixela, a bining 2x2 softowy, czyli de facto pixel jest 2.25um.

 

 

To nie jest bin "softowy" tylko sprzętowy. W sensorach FSI część powierzchni sensora zajmują inne warstwy pixela np. wykonane z metalu Jakoś nikt nie mówi, że producent oszukuje. W specyfikacji np. jest pixel 6um a powierzchnia to nie 36um2 tylko np. 25um2. BSI ma całą powierzchnię wykorzystaną, więc po zbinowaniu 4 pixeli łączna powierzchnia jest 4 x większa.

 

Producent zadeklarował parametry kamery dla 4.63um i dane o np. szumie odczytu itd są prawdziwe. To że teraz dodatkowo można zmienić rozdzielczość to tylko trzeba się cieszyć a nie narzekać. Nie wiem w jaki sposób miałoby negatywnie wpływać na pracę, to że jest to sprzętowy bin 2x2.  Gwiazdy będą równie punktowe jak dla pixela rozmiaru 4.63um. Może jakieś efekty dyfrakcyjne od jasnych gwiazd na mikrosoczewkach etc. Sensor ma powłoki AR więc nie powinno być z tym dużo gorzej jak dla większych pixeli, zwłaszcza po zablokowaniu IR.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się, że 1600-tkę zastąpi coś z tym sensorem albo większym ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej 294MM zastępuje 1600MM. Ciekawy jest ten "prawdziwy" Bin1x1 w 294MM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danon A to co napisałem wcześniej odnosiło się bezpośrednio do mojego dilu z @kubaman Ja jestem teraz nowym chłopakiem jego byłej- 1600MM-Pro i gdy ją odbijałem to przypuszczałem, że ją zastąpi czymś z większym a przynajmniej lepszym... sensorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Swoją drogą ktoś rozumie, po jakie licho robić matrycę z mniejszymi pikselami i je na stałe zbinować? Czy nie taniej byłoby zrobić matrycę z większym pikselem, która byłaby równocześnie lepsza?

To raczej działa w druga stronę, bardziej się opłaca zrobić jedną matrycę z małymi pikselami - i jak na samym końcu nałożą na nią maskę Bayera, to mają kolorową, a jak nie, to mono. Zresztą, można też nałożyć jakieś inne filtry, np. polaryzacyjne. A tak, to trzeba by było uruchamiać osobne linie produkcyjne dla tej samej matrycy w zależności od tego, czy ma być mono czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

To raczej działa w druga stronę, bardziej się opłaca zrobić jedną matrycę z małymi pikselami - i jak na samym końcu nałożą na nią maskę Bayera, to mają kolorową, a jak nie, to mono. Zresztą, można też nałożyć jakieś inne filtry, np. polaryzacyjne. A tak, to trzeba by było uruchamiać osobne linie produkcyjne dla tej samej matrycy w zależności od tego, czy ma być mono czy nie.

To akurat tak nie jest, bo matryce kolor mają tyle samo fizycznych pikseli, co odpowiedniki mono - czyli właśnie nie trzeba nic z nimi robić i nakładasz maskę albo nie. Dlatego właśnie matryce kolor łapią mniej detalu, bo pikseli w danym kolorze mają 25% lub 50% całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki trochę skrót myślowy z mojej strony. IMX249 nie ma "klasycznej" maski Bayera, tylko tzw. "Quad Bayer" (chyba jako jedna z pierwszych tak w ogóle) - czyli tak naprawdę na każdy piksel danego koloru składają się cztery subpiksele. Sony używa tego układu w nowszych matrycach z malutkimi pikselami (czy też subpikselami, nawet poniżej 1 mikrometra) np. do telefonów.

Subpiksele można zbinnować (i wtedy mamy lepszy SNR), albo można jednocześnie odczytać parami z różnym czasem ekspozycji (i mieć HDR z jednego zdjęcia). A w wersji mono na stałe subpiksele są zbinnowane (bo SNR), ale, jak widać, na szczęście da się to obejść.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Plus podatek...

 

Ciekawe ck wyjdzie z filtrami?  Czy 36mm beda ok.

Oczywiście plus VAT, co i tak daje bardzo dobrą cenę. Za kolor zapłaciłem 1999USD plus VAT. Tak więc ZWO na pewno będzie w podobnej i nie wiem czy nie wyższej cenie niż ta promocja QHY. 

 

Filtry zależą od światłosiły. Dla 36mm granicą jest F5.5, jaśniej muszą być dwa cale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu nie gra QHY potwierdziło że wykres jest jak w qhy 600, czyli znacznie lepiej dla wodoru. Może ZWO coś schrzaniło w pomiarach. 

 

Screenshot_20210106_161716.jpg.50bd7c9c49c3de1978505155e1150191.jpg

 

No i jest zagwozdka bo QHY jest teraz tańsze od ZWO i to o 200 dolarów. Niestety nie wiem czy QHY sprzedaje bezpośrednio, bo ZWO i owszem. 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.