Skocz do zawartości

Sieci wi-fi - jak to jest?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Wiele pytań :) 

 

Mam pewien klopot ze zrozumieniem tematu.

Obecnie przy astro setupie mam 3 generatory wifi.

 

1. montaz ioptron port com po wifi siec 2.4GHz, sieje b/g/n - calkowicie odseparowany od pozostalych urzadzen.

2. router 4g z siecia 2.4GHZ sieje b/g/n i 5GHz sieje b/g/n/ac

3. antena acces point poe podlaczona pod urzadzenie nr2 - generuje wifi dalekiego zasiegu, 2,4GHz sieje b/g/n

Wszystkie urzadzenia w promieniu 1m.

 

- pod siec wifi 2,4GHz urzadzenia nr2 podlaczam allsky z wyjsciem zdjec na moją stronę.

- astropc po lan do router 4g z wyjsciem na TV gdziekolwiek jestem,

- internet porzebuję między innymi do synchro subów na dysk google

- nie biore pod uwage odlaczenia internetu od calego setupu

 

Zuwyazylem, ze jesli włączę sieć 5ghz, to masakrycznie zrywa mi polaczenie nr 1 montaz-astropc

Czy mogę w urzadzeniu 2 i 3 wyłączyć propagowanie w b i g, aby ograniczyc natłok sygnału?

Czy to cokolwiek wogole da? Jak to wplynie na jakość połączenie?

Po co mi 5Ghz? Chciałbym przerzucic na nią laptop do zdalnego podgladu sesji, allsky, aby nie zaklucac pracy sieci wifi generowanej przez montaz.

 

Czemu nie podlaczę montazu bezpośrednio pod pc za pomoga rs232? Jest to w planach, ale dopiero na wiosne.

 

W sumie to chyba najwazniejsze pytanie jest takie: Po co mi sieć w standardzie b i g? Czy samo n oraz ewentualnie an nie wystarczy? Czy b/g nie jest przypadkiem troche starym standardem raczej niewykorzystywanym?

 

Dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieci wifi mają też kanały, które operują na sąsiednich częstotliwościach, więc się nie zakłócają. Jednak nigdy nie wiesz, jaki kanał ma twój sąsiad :) Domyślnie w routerze masz pewnie wybrane jakieś auto, więc możesz zmienić i ręcznie podać różne kanały. Ale nawet na jednym kanale to powinno działać, jeśli nie używasz pełnego transferu na każdej sieci. Trochę dziwnie się to zachowuje.

14 minut temu, Tayson napisał:

Po co mi sieć w standardzie b i g? Czy samo n oraz ewentualnie an nie wystarczy? Czy b/g nie jest przypadkiem troche starym standardem raczej niewykorzystywanym?

Mogę pleść głupoty, ale wg mnie to działa tak, że te standardy działają podobnie jak np wersje USB1.1, 2.0 i 3.0. Nowy komputer obsługuje je wszystkie, ale to nie znaczy, że 1.1 coś robi, jak podłączysz urządzenie 3.0 :) Urządzenia dogadują się, którym standardem nastąpi komunikacja i używają jednego standardu (najwyższego który obsługują obie strony). Moim zdaniem z wifi jest podobnie i wykorzystywany jest ten najwyższy standard spośród obsługiwanych przez obie strony. Czyli obecność starszego standardu nic nie przeszkadza, ona daje tylko możliwość obsłużenia starszego urządzenia, jeśli takie się pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A weź zainstaluj np WifiAnalyzer na androidzie i zobacz co na jakim kanale działa i ewentualnie poprzestawiaj kanały, żeby były jak najlepiej odseparowane. 

Nie wiem, czy to w jakikolwiek sposób rozwiąże Twoje problemy, ale może coś powie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wchodziło 5g to pieli z zachwytu że to ma zasięg przez mury i zbrojenia. W praktyce różnie się działo. Zwykle kończyło się na tym że albo 2,4 albo 5 - zwykle 2,4.

Edit

A no i jeszcze router - Asus za 1k jakoś fajnie obsługuje i 2,4g i 5G 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

kanaly sa ustawione z maksymalna separacja dla urzadzen bedacych najblizej.

Ale sprawdzałeś, czy sąsiedzi nie nadają na tych samych albo zbliżonych kanałach?

 

2 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Jak wchodziło 5g to pieli z zachwytu że to ma zasięg przez mury i zbrojenia.

Akurat wyższe częstotliwości są nie po to, żeby zasięg był lepszy, tylko żeby szybciej przesyłać dane. I raczej nikt ogarnięty nie mówił, że będzie inaczej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Akurat wyższe częstotliwości są nie po to, żeby zasięg był lepszy, tylko żeby szybciej przesyłać dane. I raczej nikt ogarnięty nie mówił, że będzie inaczej.

Mówię z czym się spotkałem. Nie mówię że tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Sieci wi-fi - jak to jest?

znowu, wlaczylem router 4g i mont sie rozlaczyl.

czy to mozliwe ,ze nadajnik wifi w montazu jest tak salby ze zakluca go router?

router jest na tryb pracy low.

 

mont-astropc 1m.

router na astropc

 

sprawdzilem okolice. ustawione sa najwolniejsze kanaly.  w sumi eto prawie nic sie nie dzieje. 2sieci sasiadow 40m ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że się da ustawić tryb klienta zamiast AP dla montażu i innych urządzeń (niegdy nie miałem montażu z wifi - nie wiem) i trzeba pokryć sygnałem większa przestrzeń to np sieć mesh Asusa mogę polecić - https://www.asus.com/Microsite/AiMesh/pl/

 

Edit: Asus mesh to rozwiązanie domowe, przetestowane i w mojej opinii jest ok ale zaznaczam że nie miałem okazji porównać go z sieciami mesh innych producentów. Jeśli cena nie gra roli to cisco meraki - świetnie działa w mojej firmie.

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek .. po co kombinować .. po co Ci 5Ghz tak na prawdę ? Nie ma szans zakłócić sieci chyba że się tego chce (np jak wspominali te same kanały)  

Ja generalnie widziałem mnóstwo problemów kiedy pracuje się na 2 sieciach na raz .. np u mnie piec gazowy w ogóle nie chciał działać ze GÓWNOBOXEM od Orange kiedy miał włączone obie sieci.

Suma sumarum ... kupiłem D-Linka pod światło od orange i problem znikł ... ale 5GHz i tak wyłączyłem bo wszystkie urządzenia priorytetowało mi na tę sieć i była wielka kupa z zasięgiem ....

 

Wyłącz 5Ghz , zepnij wszystko po 2.4 (i tu nie ma znaczenia czy kanały 1 2 i 3 czy 1 5 9 ... - to ma działać !)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że masz trzy sieci generowane przez 3 urządzenia. Upewnij się, że każda Z tych sieci ma inną nazwę (SSID). 

W paśmie 2,4GHz masz 13 kanałów. Niestety nie są niezależne. Oznacza to, że jeśli nadajesz na kanale 1 to kanał 2, 3 i 4 też jest tą transmisją blokowany.

Zasadniczo, aby transmisje sobie nie przeszkadzały (czyli każda mogła przesyłać z maksymalną prędkością wskazaną w standardzie) potrzebna jest odległość nieco ponad 5 kanałów. Optymalne byłoby użycie kanałów 1, 6 i 11. Transmisja w standardach 802.11b i 802.11g wykorzystuje jeden kanał. W802.11n może wykorzystywać jeden (max. prędkość 150Mbit/s) albo dwa (max. prędkość 300Mbit/s). 

Jeśli 2 sieci nadają na tym samym kanale (albo kanałach sąsiednich - plus minus 5) to muszą współdzielić przepustowość (maksymalną prędkość transmisji liczy się dla obu sieci łącznie).

Nie powinno to rozwalać komunikacji, a jedynie ja spowalniać. 

W paśmie 5GHz masz więcej dostępnych kanałów i są one niezależne. Jeśli jesteś w stanie jedna ze swoich sieci przenieść wyłącznie w zakres 5GHz to zmniejszysz tłok w paśmie 2,4GHz.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tayson napisał:

w urzadzeniu wifi Ioptrona mam takie opcje.

obecnie lacze sie przez AP CEM60_wifi.

 

Czy konfig jako klient to zakladka STA?

Jesli tak to co wpisac w polu ip i bramy?

 

 

02.jpg

 

 

Wciśnij skan. Wybierz swoją sieć do której chcesz się podłączyć (SSID). Adres IP ustaw na automatyczny. Ustaw metodę szyfrowania taką jak obsługuje AP do którego się podłączasz. Jeśli wolisz lub sieć jest ukryta to SSID możesz wpisać ręcznie zamiast skanować.

 

Po tym zabiegu stracisz połączenie z montażem pod starym IP, więc trzeba będzie odnaleźć urządzenia na sieci tego drugiego AP. Dostanie jakiś adres z jego puli DHCP. Zwykle na AP można znaleźć listę podłączonych klientów. Może w montażu też jest opcja sprawdzenia uzyskanego IP np. na pilocie etc.

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tayson napisał:

chyba nie da rady, ale sprawdze wieczorem

Ja bym zaryzykował :) Jak coś się zepsuje to masz przycisk resetu.

 

Ale adres ip to lepiej by było podać ręczny, niż dhcp, bo będziesz potrzebował adresu, żeby połączyć montaż z commanderem - a jak adres będzie zmienny, to co noc być może trzeba będzie szukać adresu na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.