Skocz do zawartości
  • 0

Ustawianie na biegun


Behlur_Olderys

Pytanie

Hej,

Mam cały czas poważny problem z ustawieniem na biegun z balkonu, gdzie widzę tylko zachód, metodą dryfu (tak mi się wydaje). Tak czy inaczej z reguły przez godzinę coś tam kręcę coś się bawię a i tak nie jestem zadowolony. W związku z tym mam pytanie:

 

Czy gdybym dołożył jeszcze guider do mojego zestawu to czy w tym momencie byłby on bardziej tolerancyjny na złe ustawienie na biegun?

 

PS

Wiem, to myślenie wg zasady "dużo sprzętu mało talentu", ale żal mi czasu który spędzam na ustawianiu montażu... Może guider by się opłacił...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie jestem do końca pewien, ale chyba ten problem rozwiąże program PAT. Z tego co pamiętam, on nie potrzebuje  gwiazdy polarnej do ustawienia na biegun. Program mierzy rotację pola i wyznacza parametry do ustawień, dokładnie na fotografowanym obiekcie. Chyba tak jest, ale niech ktoś jeszcze potwierdzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Guider nie zastąpi porządnego stawienia na biegun bo przy nieco większym błędzie będzie szarpał montażem. Metoda dryfu jest szybka i wystarczająco dokładna , ale musisz widzieć południe i zachód albo wschód. To znacznie ułatwia sprawę i zajmuje do 10 minut.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, wessel napisał:

Guider nie zastąpi porządnego stawienia na biegun bo przy nieco większym błędzie będzie szarpał montażem. Metoda dryfu jest szybka i wystarczająco dokładna , ale musisz widzieć południe i zachód albo wschód. To znacznie ułatwia sprawę i zajmuje do 10 minut.

 

10 minut to chyba tylko mając bardzo duże doświadczenie i montaż o niemal zerowym błędzie okresowym. Przy krótkich czasach dryfu błąd okresowy zaburza pomiar. Jeśli Bartek nadal ma EQ3/2 to nie widzę szans na uporanie się z dryfem tak szybko, no chyba że na zasadzie fuksa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
49 minut temu, dobrychemik napisał:

 

10 minut to chyba tylko mając bardzo duże doświadczenie i montaż o niemal zerowym błędzie okresowym. Przy krótkich czasach dryfu błąd okresowy zaburza pomiar. Jeśli Bartek nadal ma EQ3/2 to nie widzę szans na uporanie się z dryfem tak szybko, no chyba że na zasadzie fuksa.

 

Tak dalej mam ten wspaniały montaż :)

On naprawdę bardzo fajnie ciągnie, o ile  dobrze ustawię biegun. Ja i tak nie mogę robić zdjęć powyżej 1 minuty, bo LP prześwietla klatkę.

Jak już kiedyś mówiłem, południe widzę tak troszkę z boku, może 15stopni nad horyzontem i 5stopni na zachód od południka.

 

Wiadomo, EQ3-2 nie nadaje się jakoś super do guidingu, ale chociaż w osi RA? Jak wychodzę na ten mróz i siedzę godzinę na pół losowo kręcąc w prawo i lewo to dosyć, że szlag mnie trafia, to jeszcze się przeziębienia nabawię czy innego Covida :P A niestety, działki z widokiem na północ jeszcze w najbliższym czasie nie planuję :/

 

Wystarczy takie coś:
https://www.aliexpress.com/item/32835351016.html
+ asi120mm?

 

....

 

albo jeszcze zobaczę to PHD co mówisz, @Tayson

To wystarczy zainstalować soft i już gra, czy jeszcze trzeba mieć coś? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Instalujesz, podlaczasz kamere i dajesz dryf.

Czy twoj montaz można podłączyć pod phd? Chyba nie. Nie wiem jakctovsie zachowa bez montażu,  czy program potrzebuje info o polozeniu monta? Warto sprawdzic. To pare minut roboty. Ewentualne w manualu phd pewnie bedzie dokladne info.

Edytowane przez Tayson
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0
2 godziny temu, kosmit napisał:

Nie jestem do końca pewien, ale chyba ten problem rozwiąże program PAT. Z tego co pamiętam, on nie potrzebuje  gwiazdy polarnej do ustawienia na biegun. Program mierzy rotację pola i wyznacza parametry do ustawień, dokładnie na fotografowanym obiekcie. Chyba tak jest, ale niech ktoś jeszcze potwierdzi.

Możesz dać link do tego programu? Nie mogę znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, Tayson napisał:

Czy twoj montaz można podłączyć pod phd? Chyba nie

 

Pewnie trzeba mieć sterownik ASCOM... Będzie trochę chmur to spróbuję napisać :) Ale jeszcze muszę wymienić silniki bo teraz mam żałośnie wolne, max 8x prędkości nieba. W RA to nie aż taki problem ale pewnie DEC też by się przydało mieć ok, a tam jest dramat. Może jeszcze montaż rozkręcić i przesmarować, wymienić podkładki? Puszka pandory, jak wszystko w astrofoto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, kosmit napisał:
46 minut temu, kubaman napisał:

PAT, PAT, PAT

No i jest potwierdzenie, o tym, o czym pisałem powyżej. Największym problemem PAT'a jest Jarek, a raczej jego brak w ojczyźnie.

 

Chciałeś powiedzieć: jego brak w internecie, bo przecież wszyscy i tak siedzimy w domach :P

Chyba że ten człowiek musi osobiście zainstalować mi program i pogrzebać w moncie?

Swoją drogą: google po wpisaniu "PAT Practical Astronomy Tools" reaguje jak diabeł na święconą wodę :/

De facto oznacza to, że ten program praktycznie nie istnieje :)

 

 

BTW:
@kubaman czy aby na pewno ten PAT nie potrzebuje jeszcze np. Maxima?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, MateuszW napisał:

No a jaki masz napęd w montażu? Jeśli "zwykły" dwuosiowy, to jego nie da się podpiąć do kompa i wszystkie programy bazujące na tej komunikacji czy goto odpadają. Nie jestem pewien czy w PAT to jest konieczne, ale chyba tak.

 

Mam napęd dwuosiowy podłączony do Arduino, z poziomu którego można wysyłać komendy po USB. Wystarczy więc dopisać sterownik ASCOM - tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

PAT Maxima nie potrzebuje, ale wymaga sterowników Ascom i zainstalowanego PlateSolve. Ja ciągle z nim walczę i nie mogę uzyskać pełnej funkcjonalności. PAT robi trzy zdjęcia, wysyła je do PlateSolve, które zwracają wyniki i tutaj PAT ma policzyć błąd ustawienia osi. Idea banalnie prosta. Niestety u mnie nie wiedzieć trzebu PlateSolve trzeciego zdjęcia za każdym razem kończy się niepowodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Mam napęd dwuosiowy podłączony do Arduino, z poziomu którego można wysyłać komendy po USB. Wystarczy więc dopisać sterownik ASCOM - tak mi się wydaje.

Ok, czyli masz arduino ze swoim softem i możliwość komunikacji z pc. Ogólnie tak, wystarczy dopisać sterownik ASCOM, ale to "wystarczy" to może być roboty na rok :) Nie wchodziłem bardzo w szczegóły, ale ogólnie sterownik dla montażu obsługujący goto to nie jest taka prosta rzecz. Musisz zrobić całe machanizmy przeliczające współrzędne względem jakiegoś modelu, dorobić do tego możliwość alignacji itd. Alternatywą jest uczynienie Twojego urządzenia kompatybilnym ze sterownikiem EQMod, który ma już zrobioną tą czarną robotę. Możesz zobaczyć, jak to wygląda w astroeq, bo on również używa eqmoda. Pewnie jakaś część obliczeń musi być też dokonana w urządzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

BTW:

@kubaman czy aby na pewno ten PAT nie potrzebuje jeszcze np. Maxima?

Nie, potrzebujesz ascoma i sterowników monta, do tego plate solvera i samego PATa. 

 

Są jeszcze telefony ;)

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, dobrychemik napisał:

PAT Maxima nie potrzebuje, ale wymaga sterowników Ascom i zainstalowanego PlateSolve. Ja ciągle z nim walczę i nie mogę uzyskać pełnej funkcjonalności. PAT robi trzy zdjęcia, wysyła je do PlateSolve, które zwracają wyniki i tutaj PAT ma policzyć błąd ustawienia osi. Idea banalnie prosta. Niestety u mnie nie wiedzieć trzebu PlateSolve trzeciego zdjęcia za każdym razem kończy się niepowodzeniem.

To proste. Przy trzecim zdjęciu jest rozwiązywane dwukrotnie. Raz tak jak pierwsze dwa co daje wynik dla zdjęcia. Natomiast na koniec robiony jest blind solve by wyliczyć z tych trzech wynik dla korekty i wyświetlić wynik graficzny do regulacji. Najpewniej masz źle skonfigurowanego blind solvera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, kubaman napisał:

To proste. Przy trzecim zdjęciu jest rozwiązywane dwukrotnie. Raz tak jak pierwsze dwa co daje wynik dla zdjęcia. Natomiast na koniec robiony jest blind solve by wyliczyć z tych trzech wynik dla korekty i wyświetlić wynik graficzny do regulacji. Najpewniej masz źle skonfigurowanego blind solvera. 

 

 A możesz bardziej przystępnie? :) Co mam poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.