Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

w skrócie dla przypomnienia. Mam CEM120EC. To mont bardzo solidny i niestety drogi , który ma wbudowany enkoder osi RA.

Mont nie dawał się guidować wcale, bo nawet przy bardzo krótkich ekspozycjach była sieczka. Wiec jechałem, zresztą z zadowoleniem bez guidingu, max 2 minutowe suby.

 

Od tygodnia z okładem robię próby ma PHD2 multistar guiding i wyniki są rewelacyjne. Po prostu zaczęło działać i RMS jest bajkowy.

Problem polega na tym, że w dalszym ciągu przy RMS 0.3 mam identyczny efekt, jakbym monta nie guidował.

Oto przykład:

 

obraz.png.0fc7abf7b74810489033d956c870e703.png

 

i wynikowe zdjęcie tylko 5 min

 

obraz.png.ffe05f3a45027e0d863aea896d548f5f.png

 

i 1:1

obraz.png.72883e8f173b445e925a185902dfff1b.pngobraz.png.ce679fd867e813d6c167313675e9a20b.png

 

czy znajdzie się śmiałek, który pogodzi te dwa fakty?

Jakby ktoś mnie zapytał z boku, to bym powiedział, że mont nie ma z tym nic wspólnego. Tylko co, lustro opada w równomiernym tempie? Brzmi niewiarygodnie.

 

Zapewne należy powiesić na moncie innego telepa i sprawdzić, ale póki co ktoś ma pomysł, bo odchodzę od zmysłów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guiding działa. Podałem wykres, RMS 0.3

A obraz z telepa wygląda tak samo jak bez guidingu.

Widzę dwie możliwości:

1) guiding nie wykonuje komend na montażu. Znajduję dwa poważne problemy z tą wersją. Po pierwsze słyszę jak mont dokonuje korekt dokładnie wtedy kiedy PHD2 wskazuje na wykresie korektę. Po drugie nawet jeśli, to przy RMS 0.3 (w końcu ten montaż ma enkoder) gwiazdy powinny być w punkt, to jest skala 1,25

2) to co rejestruje kamera przez telepa nie zależy od montazu. Tzn mont prowadzi świetnie, ale coś w układzie wywołuje przesunięcie. Dodam, że nie jest to moment tylko stały efekt zależy od długości suba.

 

OAG nie ma zastosowania z dwóch powodów. Po pierwsze jak wyżej, poi drugie to RASA.

Efekt występuje z wszystkimi moimi kamerami od początku, i w sumie nie jest jakoś mocno zależny od skali.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jest ustawione fabrycznie i - ponownie - w obu przypadkach takie samo.

 

Jeszcze raz - czy obraz z guidera i wynik PHD2 może być na poziomie RMS 0.3 jeśli mont ma złą prędkość prowadzenia lub jakiekolwiek inne problemy?

Dla mnie to jest dowód, że mont jednak jest dobry.

 

Pytanie - co to w takim razie może być. Jedyne co przychodzi mi do głowy to mirror flop, ale żeby był tak miarowy to wątpliwe.

 

Ostatecznie moja tezę udowodnię wieszając innego telepa na tym moncie. Ale nie rozwiąże to zagadki.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z oaga 250mm, po ditherze, ale jestem w pixelu swojej skali. przy 250mm prowadzi w granicach 0,7"/px, przez oag w ts100q (580mm) dokladnosc przewaznie 0,5"/px lub lepiej.

 

zerknij na moje ustawienia phd, moze cos pomoga

image.png.dc7120839a4e46a3cb62c0b7aebda067.png

 

image.png.d044d9882f9815635bdb1a4054fd507a.png

 

image.png.84408ae58f303c704256e1b7a5231c7f.png

 

image.png.05cf264346164d8e9ea7fe81ad2f652d.png

 

image.png.a600b5ac175817e713554622c5ab9f7a.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam staram się to zrozumieć. 

Fakty przeczą sobie, a jednak ...

Zdarza się, że wykres jest piękny a gwiazdy pojechane, ale bywa też odwrotnie wykres skacze a gwiazdy OK.

Pomysł z podmianą tuby może nie wyjaśni przyczyny obecnego problemu, ale może udowodnić skuteczność lub brak guidowania.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

sprawdź najpierw sztywność guidera

@kubaman , Spirit ma rację.

Generalnie nie widzę innej możliwości . Jeżeli prowadzenie na wykresie jest idealne , a gwiazdy są pojechane , to musi oznaczać ugięcie między guiderem a teleskopem głównym. Po prostu nie ma innej możliwości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ktora strone sa pojechane gwiazdki?

nie chodzi mi o kierunek, a o poczatek pojechania.

 

jezli pojechanie jest w kierunku obrotu niebo - to ten normalny przypadek

jezeli pojechanie jest w druga strone, to moze montaz prowadzi jakbyl na drugiej półkuli....ale wykres tego nie potwierdza...

 

czy robiac kalibracje  phd masz kroki podczas rysowania L w teoretycznej linii?

jak wyglada test X wykonany w phd?

 

czemu masz gwaizda zgubiona 96razy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz może enkodery jeżeli się da. 

 

Byc może masz wprowadzoną prędkość na jakieś niebieskie ciało typu planetoida o określonym PA. To by wskazywało na zależność poruszenia gwiazd od długości ekspozycji.

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Duser napisał:

@kubaman , Spirit ma rację.

Generalnie nie widzę innej możliwości . Jeżeli prowadzenie na wykresie jest idealne , a gwiazdy są pojechane , to musi oznaczać ugięcie między guiderem a teleskopem głównym. Po prostu nie ma innej możliwości.

Duser a dlaczego w takim razie kiedy wyłączę guiding gwiazdy są identycznie rozciągnięte? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tayson napisał:

w ktora strone sa pojechane gwiazdki?

nie chodzi mi o kierunek, a o poczatek pojechania.

 

jezli pojechanie jest w kierunku obrotu niebo - to ten normalny przypadek

jezeli pojechanie jest w druga strone, to moze montaz prowadzi jakbyl na drugiej półkuli....ale wykres tego nie potwierdza...

 

czy robiac kalibracje  phd masz kroki podczas rysowania L w teoretycznej linii?

jak wyglada test X wykonany w phd?

 

czemu masz gwaizda zgubiona 96razy?

Teraz tego nie sprawdziłem. Kalibracjajest idealnie. Testu X nie robiłem. 

 

Gwiazda zgubiona bo był flip i kopułą zasłoniła obraz na kilka minut. Bez związku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puść klatkę 5sek - jeśli będziesz miał gwiazdy pojechane to optyka, jeśli błąd się będzie zwiększał wraz z wydłużaniem czasu naświetlania to błędy prowadzenia, ale nie stawiam na błąd montażu, bo 1) guider prowadzi dobrze, więc montaż idzie równo i 2) pojechanie gwiazd jest "pomiędzy" RA i DEC.

 

Na ugięcia guidera też raczej nie stawiam bo musiały by być na prawdę potężne. Przesunięcie jest o kilkanaście pikseli najmarniej. Po obserwacji gwiazd dryf jest raczej krokowy (mniejsze gwiazdy składają się jakby z 3 kropek - czyli nie jest to płynny ruch, tylko skokowy).

 

Kolejna sprawa -  obiekt, który robiłeś jest tuż przy deklinacji 0, co powoduje, że montaż jest mocniej nachylony. Wnioskuję, że robiłeś jak obiekt zachodził a nie wschodził, więc tuba była coraz bardziej poziomo.

Czy masz identyczny efekt jak robisz cokolwiek w zenicie? - kiedy lustro spokojnie sobie leży?

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Po pierwsze słyszę jak mont dokonuje korekt dokładnie wtedy kiedy PHD2 wskazuje na wykresie korektę

A PHD daje możliwość ręcznego wysyłania korekt? Jeśli tak, to czy widzisz, że gwiazdy się przesuwają i czy można takie korekty wysyłać w momencie, kiedy guiding trwa? Może spróbuj innego softu, np. Lin-guider. Ja mam Lacerta MGEN3, jeśli chciałbyś przetestować, pisz pw, to Ci wyślę, a szybkie szkolenie zrobimy przez telefon albo skajpa. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pav1007 napisał:

Puść klatkę 5sek - jeśli będziesz miał gwiazdy pojechane to optyka, jeśli błąd się będzie zwiększał wraz z wydłużaniem czasu naświetlania to błędy prowadzenia, ale nie stawiam na błąd montażu, bo 1) guider prowadzi dobrze, więc montaż idzie równo i 2) pojechanie gwiazd jest "pomiędzy" RA i DEC.

 

Na ugięcia guidera też raczej nie stawiam bo musiały by być na prawdę potężne. Przesunięcie jest o kilkanaście pikseli najmarniej. Po obserwacji gwiazd dryf jest raczej krokowy (mniejsze gwiazdy składają się jakby z 3 kropek - czyli nie jest to płynny ruch, tylko skokowy).

 

Kolejna sprawa -  obiekt, który robiłeś jest tuż przy deklinacji 0, co powoduje, że montaż jest mocniej nachylony. Wnioskuję, że robiłeś jak obiekt zachodził a nie wschodził, więc tuba była coraz bardziej poziomo.

Czy masz identyczny efekt jak robisz cokolwiek w zenicie? - kiedy lustro spokojnie sobie leży?

 

P.

oczywiście, że to sprawdzałem, teleskop jest idealnie skolimowany

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podkreślić - to nie jesrt przypadkowy wątek. Zmagam się z tym dwa lata, naprawdę nie ma tu mowy o zaniedbaniu czy prostym błędzie.

Pierwszy post wskazuje na realną obserwację, świadczącą, że nie ma problemu z guidingiem (popatrzcie jak mało jest korekt).

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.