Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, kubaman napisał:

Mateusz, wiesz że tego teraz nie pokaże bo to była kamera główna, ale ten wątek ma 14 stron, i pokazywałem tutaj już że guiding nie likwiduje dryfu. Sam o tym pisałeś dwa dni temu.

Cały wątek nie ma sensu, bo wszyscy mają pamięć na pięć postów wstecz :)

 

 

Problemem nie jest pamięć, tylko problem w zrozumieniu siebie nawzajem. Tak, patrzyłem na ten wpis i nawet miałem się do niego odnieść. Być może to on najlepiej pokazuje ten paradoks. Tylko się upewnię - pierwszy jest wycinek zdjęcia z głównej kamery, a drugie to wykres guidingu przez oaga w trakcie tego zdjęcia, tak?

No to w takim razie wykres jasno pokazuje, że z punktu widzenia kamery guidującej wszystko jest cacy - tj na kamerze guidującej nie ma żadnego dryfu. Widać to po tym, że wykres nie dryfuje, oraz nie ma skoków tak silnych jak wielkość pojechnia klatki (a jest ona pojechana o ok 5-6"). Czyli guiding robi co trzeba i montaż mu tego nie blokuje. Natomiast równocześnie na kamerze głównej masz pojechane klatki i to jest nie do objęcia logiką. Jedyne wytłumaczenie, jakie na ten moment widzę, (choć uważam to za totalną abstrakcję) to że coś wewnątrz samych kamer lub złączek jest odrobinę luźne i powoduje takie różnice. Nie wierzę, że tak jest, ale nie mam innego logicznego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jestem bliski rozwiązania tej zagadki. Nic w kamerach się nie gibie, nie ma takiej możliwości by to się odbywało tak jednostajnie z tyloma kamerami w tylu ustawieniach identycznie.

Tu problemem jest enkoder, który pilnuje złej prędkości. Nie wiemy jak on pracuje, ale to wyłącznie on coś tu bruździ, powoduje dryf (wykresy!), i zakłóca guiding.

Wszystko się prostuje gdy enkoder dostanie dobrą prędkość - tak jak na próbach z wczoraj. Ba, osiągam kosmiczne wyniki 120 sek przy skali 0.3

Toż to prawdziwy kosmos, ale może się zgadzać. Enkoder ma specyfikację +-0.15 RMS w 5 minut.

Pytanie zagadka - dlaczego enkoder ma złą prędkość, tym bardziej, że w osi DEC prędkość jest właściwa?

Pytanie ponownie skieruję do producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MateuszW napisał:

Jedyne wytłumaczenie, jakie na ten moment widzę, (choć uważam to za totalną abstrakcję) to że coś wewnątrz samych kamer lub złączek jest odrobinę luźne i powoduje takie różnice

Taki szatański pomysł mi przyszedł do głowy. Załóż dodatkowy zestaw obok RCka. Czyli miałbyś guiding plus dwie kamery główne. To by pokazało czy kamera/złączki są ok. Montaż powinien uciągnąć bo jak pisałeś obłożony jest w połowie dopiero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałem się podzielić.

Zrobiłem co następuje. Ustawiłem ręcznie prędkość RA tak by zminimalizować dryf. Zrobiłem to podłączając główną kamerę do PHD i przy "asyście guidingu" śledziłem ruch gwiazdki na podglądzie i wykres.

Cyzelowałem i znalazłem, ale jak tu wcześniej pisałem nie jest to jedna uniwersalna wartość, a różne wartości dla różnych miejsc na niebie.

 

Następnie zrobiłem taki swój amatorski PA przez dryf.

W takim samym podglądzie na kamerze głównej przez tubę RC12, skala 0.3 ustawiłem się najpierw na południku deklinacji 0, a później jak możliwie najbliżej 90 stopni w bok.

Czyli klasyczny dryf, ale nie śledziłem wykresu, bo to o D rozbić, tylko na podglądzie ucieczkę gwiazdy. Jak uciekała to regulowałem mont mechanicznie i tak iteracyjnie. Okazało się, że musiałem w każdej osi dobre kilka minut poprawić (!).

Skąd się to wzięło? Odczyty błędu PA były najwyraźniej zakłócone przy złej prędkości RA. Pokazywały wartość ok. 0.1 minuty, a to nie była prawda.

 

No dobra, tak ustawiony montaż przesuwam na miejsce focenia i już tutaj analogicznie śledząc ewentualny dryf w RA zmieniam w sterowniku ręcznie szybkość dla enkodera. Upierdliwe i mozolne, ale wyniki są myślę zadowalające.

Obraz przestał mi uciekać z kadru, i mogę robić naprawdę długie suby bez prowadzenia.

 

Tutaj klatka jeszcze gorąca, skala 0.31, ekspozycja 120s, bez prowadzenia.

 

obraz.png.2af865385cb630929d5355bafb5ae0bc.png

 

Myślę, ze dla RASA to wystarczy w okolicy 10 minut bez guidingu, a gdyby nawet nie to teraz PHD2 powinno to utrzymać w ryzach.

Na piechotę, ale raczej sobie poradzę :)

 

 

a tu gwiazdka bez strecza, te same parametry, 200%

obraz.png.6258216de10c440b3f9a1485ea7d20a4.png

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.