Skocz do zawartości

Zestaw podwojny - astrofotografia.


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam astro familie :)

 

Biorac pod uwage niezbyt obfita ilosc pogodnych nocy jakie mamy do dyspozycj przyszlo mi do glowy ,aby podwoic ilosc fotonow z jednej nocy.

Raczej zdecydowanie ogarne temat budowy takiego zastawu - sprzetowo, ale nie bardzo wiem jakbym mial to ugryzc w kontekscie akwizycji?

Moj setup mialby bazowac na ASI 183mm x2 na AZ-EQ6 i dwa koty.

Pytanie jak sterowac kamerami?

Najchetniej uzylbym dwa ASIAR ktore posiadam ale to by oznaczalo dwa tablety i ciagle siedzenie przy sprzecie.

Czy istnieje program ktory pozwala na sterowanie dwoma detektorami jednoczesnie?

Praktycznie tylko od tej stony mam zagryche.

Jakies poradady poprosze :)

 

 

Edytowane przez Marvaz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APT i NINA mają taką możliwość. Do tej pory korzystałem tylko z APT w ten sposób, ale w NINA jest dość podobnie. Odpala się dwie instancje, łaczy z kamerami. Jedną instancje ustawia się w guiding jako server, drugą jako client i można zsynchronizować dithering i odpalanie kolejnej klatki na obu zestawach.

APT: https://astrophotography.app/usersguide/multi_camera_dithering___synchronizing.htm?ms=AAA%3D&st=MA%3D%3D&sct=MTU3NA%3D%3D&mw=MjQw

NINA: https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/advanced/dithering/

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rosso napisał:

czy przypadkiem aplikacja ASIAIR nie jest w stanie obsłużyć dwóch urządzeń i płynnie między nimi przełączać? Bo wydaje mi się, że tak  

 

Próbowałem z pierwszą wersją ASIair i dwoma Canonami (bodajże 1100d i 4000d) - nie da się. Mogą być podłączone dwa naraz, ale w setupie wybierasz który jest aktywny. Gdy odpalisz sesję na jednym (Autorun) i w menu apki go wyłączysz, żeby włączyć drugi - sesja na pierwszym aparacie stopuje. Niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladalem jakis czas temu na YT pewnego Asutralijczka ktory mial twin RASA i obslugiwal to z dwoch ASAIR.

To oznacza dwa urzadzenia do podgladu i czujnosc. Kazdorazowa dither klatka musi byc zatrzymana w kamerze B i uruchominona ponownie kiedy dither sie skonczy.

Napewno oznacza to jakis odrzut klatek z sesji i dodatkowo jest upierdliwe bo trzeba proces kazdorazowo powtarzac przy dither klatce :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi chodziło po głowie pierw focenie dwoma tubami, a potem inna idea, tj. aby wymieniać w refraktorze kamerę kolor 294 na mono 294 i potem łączyć w ten sposób mono z RGB. Niestety kąty kamer po zmianie z jednej na drugą się nie zgadzały, wiec dałem sobie spokój.
Czekam aż ZWO wprowadzi elektryczny rotator. Wtedy będzie można ustawić w kamerze z softu kąt kamery i wszystko będzie piękne :) Wtedy zapewne dokupie do swojego zestawu mono :) 

 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OnlyAfc napisał:

W jednym ustawiamy sterowanie montażem, focenię i guiding a drugi tylko do focenia. Przełącza się przy użyciu opcji switch device i śmiga. 

 

Rozumiem, że piszesz o zestawie 2x ASIair na jednym montażu, każdy podpięty do osobnego rejestratora? Wtedy faktycznie się da tak jak piszesz, czyli jeden komputerek zarządza foceniem jedną kamerą oraz guidingiem i montażem, a drugi foci drugą kamerą. Czyli oba ASIair działają niezależnie, obslugiwane z jednego tabletu czy smartfona.

 

Bo w zestawie „jeden ASIair + 2 aparaty” nie udało mi się uzyskać dwóch sesji prowadzonych równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, count.neverest said:

ZWO ponad rok temu zapowiadało, że w przyszłości ma być w ASIAIR opcja sterowania 2 kamerami. Ciśnij ich na grupie FB albo na @

Zdecydownie to zrobie.

Jesli taka opcja jeszcze nie istnieje to pojade na dwa Asiair.

Nie bede mogl uzywac dither przy tej konfiguracji, ale jak sugerowal @Tayson niewielka roznica w polozeniu dwoch kamer powinno zadzialac w podobny do ditheru sposob.

Sprawdze to wkrotce. :)

Edytowane przez Marvaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.