Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, arctur34wp napisał:

Zastanawiam sie dlaczego masz tak duze gwiazdy, jaki fwhm na zdjeciu jest?, wyglada jakby ostrosc nie byla dobrze ustawiona. Napisz cos wiecej o czasach naswietlania.

 

 

Czasy naświetlania to ok. 300x30s na Small Cluster i M101, oraz ok. 600x30s na Dark Shark.

 

Co do FWHM: no nie wiem, jak to byś policzył? Wydaje się że są duże ale mają tylko kilka pikseli tak naprawdę ze względu na ogólną rozdzielczość zdjęcia.

ASI120mm to malutka matryca, 1280x960 pikseli. Pewnie w APS-C przy większej skali te same gwiazdy wyglądałyby na mniejsze...

 

Wydaje mi się, że gdybym zrobił maskę na gwiazdy albo jakieś inne zmniejszanie to wyszłyby mniejsze. Niestety nie mam za bardzo narzędzi, albo nie potrafię, a najbardziej to chyba nie chce mi się ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, jest dobrze! Lepszych obrazków DSO z kamerki ASI120 w życiu nie oglądałem. :)

Szczególnie gratuluję Dark Sharka. Pewnie w obróbce dałoby się coś tam jeszcze zrobić, ale czy jest sens? Pokazałeś piękne naturalne obrazki w wersji szlachetnej. ;)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój z tę analizą jakości. Bartek, niskie ukłony! Kamera ZWO ASI 120mm to przecież planetarny sprzęt, niechłodzony i z malutką matrycą. Nie widziałem z niej zdjęć DS ( nie mówię o kolorowych plamach z jej wersji MC , których zdjęciami nie nazywam) , no a Shark to już mistrzostwo świata!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

i na mocno modyfikowanym montażu EQ3-2 z własnoręcznie zaprogramowanym ditheringiem.

Jako światowej klasy guru od astrofotografii cyfrowej, chciałbym zapytać:

- co to jest ten dithecośtam?

- co to jest FWHM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Marcin_G napisał:

Jako światowej klasy guru od astrofotografii cyfrowej, chciałbym zapytać:

- co to jest ten dithecośtam?

- co to jest FWHM?

 

Ogólnie dithering oznacza losowe ruchy montażu po kilka, kilkanaście pikseli które wykonuje się pomiędzy ujęciami np. co kilkanaście klatek. Dzięki temu fotografowany obiekt rejestruje się za każdym razem na innych pikselach matrycy, co praktycznie eliminuje wpływ nieregularnego szumu matrycy charakterystycznego przede wszystkim dla CMOSów. W ASI120 są to głównie pionowe pasy. Skutek jest taki, że nie potrzeba za bardzo odejmować darków czy biasów.

 

FWHM to zgrubsza miara wielkości gwiazd, wypadkowa ostrości i seeingu. Im mniej tym lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, prestoneq napisał:

Fajnie nawet wyszły te zdjęcia z kamery do guidingu tak naprawdę :), tak spytam bo nic nie piszesz zastosowałeś jakiś filtr?

 

Tylko filtr UV/IR cut, 1.25", SVBONY zdaje się. Ciemne bieszczadzkie niebo zrobiło resztę :)

 

Rzeczywiście, asi120mm to nie do końca szczyt marzeń do focenia. chyba połowa zlotu miała tą kamerkę w guiderach :) Niemniej, zachęcony tymi próbami już wiem, że obojętnie jaki sensor będzie następny, to bez ciemnego nieba nic mi nie dadzą ani rozmiar, ani megapixele, wysokie QE ani najmniejszy choćby szum odczytu itp...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Dajcie spokój z tę analizą jakości. Bartek, niskie ukłony! Kamera ZWO ASI 120mm

Dopiero po poście Maćka zorientowałem się czym to było robione. @Behlur_Olderys - super robota!

A że prawdopodobnie moja kamera chwilowo będzie w serwisie, to zachęcony wynikami zaczynam myśleć o poeksperymentowaniu z moją ASI120mm :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, calla napisał:

Hej, ile i jakie długie klatki robiles? Kurcze zacheca mnie to do wprawki z ASI462:)

 

Już gdzieś tam pisałem, ale nic się nie stanie, jak przypomnę (orientacyjnie, bo już nie pamiętam dokładnie):

 

Small Cluster  300x30s

M101               300x30s

Dark shark      600x30s

 

Nie ukrywam, że planuję wkrótce kupić ASI462 i to też w pewnym sensie traktuję jako nabieranie wprawy. Swoją drogą, IMX991 to jeszcze mniejsza matryca, jeszcze mniej pikseli i pewnie dużo większy szum. Jeśli kiedyś będę chciał to ogarnąć, to ASI120mm wydaje się dobrym poligonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, calla napisał:

Hej, ile i jakie długie klatki robiles? Kurcze zacheca mnie to do wprawki z ASI462:)

 

Poniżej masz zestaw zdjęć na bazie jednoklatkowych ekspozycji z QHY462 i Esprit 100ED. W opisie M51 jest błąd.

 

M13 - 1 x 20 sekund

M101 - 1 x 240 sekund

M51 - 1 x 300 sekund

NGC6888 - 1 x 300 sekund

 

image.thumb.png.116f70c3e19a4918eb9bf85e37e76309.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wyszły te próby.:D

 

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

EQ3-2 z własnoręcznie zaprogramowanym ditheringiem.

 

A jak prace nad "korektorem" PE  działasz czy zarzuciłeś ten pomysł ?

Moze dluższe naświetlanie dałoby jeszcze lepsze efekty.

 

 

M.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mirek01 napisał:

Super wyszły te próby.:D

 

A jak prace nad "korektorem" PE  działasz czy zarzuciłeś ten pomysł ?

Moze dluższe naświetlanie dałoby jeszcze lepsze efekty.

 

 

M.

 

 

 

 

 

Mam trochę dosyć astrofoto na chwilkę ;) (właściwie to żona ma dosyć ;) )

Jak będę miał na spokojnie czas to będę działał, jeszcze muszę w głowie sobie to poukładać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, calla napisał:

 

Nie widziałem tego! Pixel trochę mały, pole widzenia duże, może być problem z obiektywem... Ale takie tanie? 1200zł to kosztuje asi462 w Polsce... Gdzie jest haczyk? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że zdecydowałeś się na testy takiego połączenia asi120mm i obiektywu foto, ja kiedyś testowo pobawiłem się też tak z pentaconami 50mm i 135mm ale nie pociągnąłem dalej tematu bo efekty nie były satysfakcjonujące a potem asi120mm poszła do newtona 12cali z goto i podziwiania galaktyk metodą EAA i tak mi zostało do dzisiaj :).

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2942-pojedyncze-ujęcia/page/23/&tab=comments#comment-142510

 

Edytowane przez prestoneq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.