Skocz do zawartości
  • 0

Okular do SkyWatcher 750/150


Kasiula

Pytanie

Witam, w zeszłym roku kupiłam teleskop Sky Watcher 750/150. Używam okularu dołączonego do zestawu. Kilka razy skierowałam go na księżyc i zniechęciłam się do jakichkolwiek obserwacji. Przybliżenie było niewielkie, księżyc to dalej żółta plama bez żadnych szczegółów. Nie ma co mówić o szukaniu jakichkolwiek innych obiektów. Niebo jest czarne, usiane srebrnymi kropkami. To samo widzę bez teleskopu. Nie chce porzucać marzenia o obserwacji nocnego nieba. W związku z tym mam prośbę o polecenie jakiegoś dobrego okularu, który pozwoliłby mi dostrzec więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zanim kupisz jakiś lepszy okular proponuję nauczyć się ostrzyć obraz w teleskopie - bez tego nawet najlepszy okular będzie nieprzydatny.

Służy do tego pokrętło przy wyciągu. Kitowce powinny w którymś momencie złapać ostrość.

Jeśli tak się nie dzieje - masz problem raczej z teleskopem niż okularem.

Nawet z najgorszym okularem powinno być widać jakieś szczegóły na Księżycu (no chyba, że Księżyc w pełni ;))

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, Kasiula napisał:

 

w pełni też ładnie powinno być widać tarcze z kraterami i jasne linie biegnące od największych kraterów. Zarówno w kitowcu 10 jak i 25mm. Chyba że kolimacja jakoś makabrycznie rozjechana.

Edit: Na początek nie wkładaj soczewki Barlowa w wyciąg.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Obraz jest ostry, problem jest w tym, że księżyc jest za daleko żeby coś na nim dostrzec. Kiedy patrzę przez okular to 50% to niebo , a 50 to księżyc. Nie wiem jak mam to wytłumaczyć. Poprostu jest za mały. Tyle na nim widać, co gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://www.skyatnightmagazine.com/astronomy-field-view-calculator/

Tak powinien wyglądać w 10mm okularze jeśli tak nie wygląda to coś jest nie tak(jeśli się zresetowalo wybierz księżyc swój teleskop i okular zobaczysz jak to powinno wyglądać)

Edytowane przez Darula
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Im więcej masz mm na okularze tym dalej będziesz miała obraz. Okular 25mm pokaże ci cały księżyc z zapasem, okular 10mm będziesz miała wycinek księżyca. Jak dasz barlow x2 który powinen być w zestawie i okular 10mm to dostaniesz obraz jak z okularu 5mm wiec już blisko. Może sie okazać ze obraz bez barlowa będzie wyraźniejszy. Jakie masz okulary w ogóle ? Ile tam mm jest ? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na pewno będzie widać. I szczegóły na Księżycu i ciekawe miejsca na nocnym niebie. W lornetce 8×42 widać a Ty masz teleskop. Naucz się go używać. Ściągnij Sky Safari na telefon i spróbuj poszukać ciekawych układów gwiazd na początek. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Apeniny na Ksiezycu sa niesamowite nawet w powięszeniu 75x, ale jesli masz światłocień w tym miejscu - terminator.

 

Mozliwe, ze jeśli to Newton (bo nie wiemy) to muszisz go skolimowac.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Kasiula napisał:

Obraz jest ostry, problem jest w tym, że księżyc jest za daleko żeby coś na nim dostrzec. Kiedy patrzę przez okular to 50% to niebo , a 50 to księżyc. Nie wiem jak mam to wytłumaczyć. Poprostu jest za mały. Tyle na nim widać, co gołym okiem.

Jeżeli Księżyc zajmuje pół pola obserwacji powinnaś dokładnie widzieć kratery, góry, wielkie uskoki skalne na jego powierzchni, szczególnie przy terminatorze. IMO albo masz rozjechaną kolimację albo nie wyregulowałaś ostrości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chodzi o to, że chciałabym żeby obraz byl większy. Szczegóły są za małe, bardzo mecze wzork kiedy się wpatruje. Potrzebuję większego obrazu. Może to kwestia mojej wady wzroku. Nie mogę wytężać oczu na czyms tak małym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Kasiula napisał:

Chodzi o to, że chciałabym żeby obraz byl większy. Szczegóły są za małe, bardzo mecze wzork kiedy się wpatruje. Potrzebuję większego obrazu. Może to kwestia mojej wady wzroku. Nie mogę wytężać oczu na czyms tak małym. 

To nie kwestia powiększenia, bo nawet z 25mm okularem powinnaś widzieć Księżyc ostry jak brzytwa z mnóstwem szczegółów z "poszarpaną" powierzchnią. Kupno krótszego okularu nic nie da jak obraz z długiego jest zły.

Co do wady wzroku to wątpię, bo nawet 3-4 dioptrie to zniwelujesz wyciągiem.

Może jakiś problem z tym teleskopem. Źle zmontowany albo uszkodzony?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Kasiula napisał:

Nie mogę wytężać oczu na czyms tak małym. 

Coś nie tak, bo z 25mm okularem masz źrenicę wyjściową blisko maksymalnej, a jak piszesz Księżyc zajmuje pól pola obserwacji. Tylko bez obrazy, ale chyba nie patrzysz przez szukacz, tylko przez okular w wyciągu?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zgadzam się z kolegami. W lornetkach widać księżyc. Z okularem 10 mm masz powiększenie 75 razy. Prawdopodobnie powinnaś oglądać ostre szczegóły i mie widzieć już całej tarczy. Ale też zgadzam się z tym, że jest jeszcze miejsce na krótszy okular do księżyca i planet. Inna sprawa, że do DS przydałoby Ci się coś lepszego niż kitowy 10 mm z zestawu. Miałem możliwość raz obserwować tym maleństwem i mgławica pierścień bardzo ładnie się prezentował ale do o ile pamiętam z ES 8,8 albo 6,7. Obstawiałbym ten ostatni. Również uważam, że do rozmowy wniosłoby coś zdjęcie wyciągu i tego co w nim siedzi oraz zdjęcie z ręki tego co widzisz w okularze jak patrzysz na księżyc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szczegóły powinnaś mieć i na 25mm jak masz mały księżyc jak i na większym zbliżeniu. Może faktycznie problem leży w małym polu widzenia tandetnych okularów dodawanych w zestawie. Najlepiej jakbyś może przed zakupem nowego, droższego okularu się z kimś spiknęła z twojej okolicy na jedna sesje. Ktoś może wziąłby jakieś okulary i byś sama zobaczyła jaka jest różnica i czy warto w to iść. Mam zdjęcie chyba z 8mm (okular + telefon). To okular z niższej półki co widać po wąskim polu widzenia ale chyba oddaje sedno sprawy. Jakbym dał do niego barlow x2 to miałbym dwa razy większe zbliżenie ale dalej miałbym wąskie pole widzenia. 

FC6C2CCE-64E1-4E3E-A066-4C4E1649F2C2.jpeg

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze jest możliwość,  że Księżyc za bardzo razi Cię w oczy i dlatego trudno Ci sie skupić na szczegółach. Wtedy albo wieksze powiekszrnie,  albo filtr ksiezycowy. 

W okularze Super10mm Ksiezyc wypelni praktycznie cale pole tego okularu,  więc po prostu zamiast 25mm,  włóż do telrskopu 10mm. 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Ajot napisał:

 Tylko bez obrazy, ale chyba nie patrzysz przez szukacz, tylko przez okular w wyciągu?

Tak, patrzę przez okular :D

Faktycznie na księżyc patrzyłam w okluarze 25mm. Spróbuję teraz 10mm jak tylko będzie możliwość. Księżyc mnie nie oślepia bo mam jakiś filtr.

Chciałam dodać zdjęcie sprzętu, ale wyskakuje jakiś błąd 200.

Cieszę się ogromnie, że tyle osób się zaangażowało w rozwiązanie mojego problemu i uzyskałam tyle informacji. Jestem zupełnie zielona w tym temacie więc wybaczcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak pisałem, nawet z tym okularem 25mm obraz nie powinien być taki jak gołym okiem, bo to 30x.

 

A może jest zakryta apertura w tym newtonie? Pokrywę trzeba zdjąć całą, a nie tylko dekielek z niej, bo wtedy jest światłosiła ledwie coś ok. f/12 i co za tym idzie mała źrenica wyjściowa.

Był tu kiedyś taki problem u początkującego obserwatora.

Ogólnie już mi nic nie przychodzi do głowy, poza wadą sprzętu.

Na amerykańskim forum widziałem źle poskładany nowy okular Celestrona - w efekcie pomniejszał zamiast powiększać, ale coś takiego jest mało prawdopodobne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Qrczak99 napisał:

Prosta matematyka. Skoro patrzysz przez okular 25 teleskopem o "długości" 750 (750/25=30) masz powiększenie 30X. Widok jak w większej lornetce. 

Czyli z okularem 10x będziesz miała powiększenie 75x, a z racji apertury 150mm maksymalne powiększenie 300x (apertura x2). Te wyliczenia należy brać z przymrożeniem oka. Ogólnie do maksymalnego przybliżenia od tego wzoru powinno się odjąć ok 10-15% więc dla twojego (i mojego :) ) teleskopu maksymalne powiększenie użyteczne to 260x czyli okular ok 3mm (dający 250x - zawsze lepiej iść w zapas). Ale pamiętaj że nie zawsze im bliżej tym lepiej. Z księżycem będzie ci bardzo przeszkadzało falowanie atmosfery na dużych zbliżeniach nawet w złapaniu ostrości, a w głębokim kosmosie każde większe zbliżenie sprawia że wpada ci mniej światła wiec obiekty są gorzej widoczne mimo że są większe. Czasem lepiej jest kupić dobry okular około 20mm niż np 6mm do obiektów głębokiego nieba. Obiekty będą mniejsze ale lepiej widoczne :) I pamiętaj że im bardziej zbliżasz tym ciężej jest ci odnaleźć, wycelować i trzymać obiekt w polu widzenia. Takie rady na początek :D Powodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na te maksymalne powiększenia podawane w sklepach to nie ma co patrzeć. Oni stosują zwykle wzór 2xD (D apertura w mm) i to tyle z ich wiedzy. Wzór ten nie sprawdza sie do wielu teleskopów, bo to zalezy od jakosci optyki, od wielkosci optyki, od seeingu.

Z tym teleskopem to powiekszenia 1xD, ewentualnie 1,2xD, ale i tak nie zawsze będzie to mozliwe ze względu na seeing (i zakładając, że masz idealną kolimację).

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.