- 0
Zwiększenie detalu na Jowiszu - czy możliwe?
-
Recently Browsing 0 members
- No registered users viewing this page.
-
Our picks
-
Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
Adam_Jesion posted a topic in Technical stuff,
Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.-
-
- 56 replies
Picked By
Adam_Jesion, -
-
Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
bartoszw posted a topic in Głęboki Kosmos (DS),
Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.-
-
- 48 replies
Picked By
Adam_Jesion, -
-
Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
bartoszw posted a topic in Other pictures and videos,
Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.-
-
- 72 replies
Picked By
Adam_Jesion, -
-
Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
.zombi. posted a topic in Głęboki Kosmos (DS),
Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”-
-
- 16 replies
Picked By
Adam_Jesion, -
-
Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
Paether posted a topic in Astropolis Community,
Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.-
-
- 43 replies
Picked By
Adam_Jesion, -
-
Question
AviatorL
Cześć.
Posiadam Maka 127 + bino WO, do tego okulary zestawowe z bino czyli parka WO WA 20 mm, barlow 1.6x, parka BCO 10 mm, kątówki lustrzane zwykłe, dielektryczne i pryzmatyczne (2" i 1,25").
Głównie skupiam się na obserwacjach planetarnych + Księżyc.
Wczoraj w okolicach górowania widziałem najlepszego swojego Jowisza jak do tej pory (wyraźne pociemnienie na górze, wyraźnie odcinające się 3 pasy i te pasy były lekko postrzępione a nie tylko linie).
Pytanko mam takie: w co jeszcze mógłbym się ewentualnie doposażyć, żeby zwiększyć detal na Jowiszu? Czy da się wycisnąć coś jeszcze z Maka 127 w moim przypadku, mając takie okulary i takie kątówki?
Oglądam w powiększeniach 120x, 170x, 210x, jednak nawet pomimo 210x (choć w Maku 127 to już chyba trochę przesada) wydaje mi się, że Jowisz jest nadal za jasny i pomyślałem, że może filtr polaryzacyjny by go przyciemnił i udałoby się dojrzeć jeszcze więcej detalu? Żeby rozróżnić jeszcze więcej pasów, odcienie, kolorki. Na pewno ktoś ma taki filtr i próbował. Jest jakiś realny zysk czy to zły kierunek myślenia?
A może jakiś filtr typu "skyglow" albo inny LP?
Czy jedynie przesiadka na większy teleskop została?
Link to comment
Share on other sites
18 answers to this question
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.