Skocz do zawartości

Zlew

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, MaciejW napisał:

jedyne do czego potrafię się przyczepić, to ucięcie tła w pobliżu górnych rogów

Muszę spróbować trochę popracować nad tłem. Wyszedłem z założenia, że jak mam niebo 21,95 mag/arcsec^2 to nie będę się musiał bawić w DBE i wyrównywanie tła ;)

A co do gwiazd to mi się trochę nie podoba fioletowe halo przy niektórych gwiazdach, ale to jest chyba nieuniknione przy achromacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zaprezentować pracę bez ulepszacza ze sztucznymi spajkami ;)

 

PS Chyba że już są jakieś nakładki na teleskop o których nie słyszałem, że dają aż takie efekty... chętnie się dowiem.

 

PS2 Widzę wpis poniżej, ciekawe (!) To zrobiło z niego newtona normalnie :)

 

Ciekawe z dowolnego refraktora można zrobić "newtona" - szkoda że na odwrót się nie da.

 

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lukost napisał:

Dobre, ale wywal te sztuczne spajki...

 

1 minutę temu, apolkowski napisał:

Dla mnie za dużo jest tych spajków.

Ej ej, żadne one sztuczne, specjalnie na plejady sobie wydrukowałem spajkownicę do refraktora, bo M45 bez spajków to jak piwo bez gazu

2021-10-09 13.29.40.jpg

  • Lubię 3
  • Haha 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fociłeś na sporej studni ale gwiazdy wyszły Ci duże. Ja podobnie podszedłem do Plejad, stawiając na ich "maleńkość". Jeśli rozciągasz obraz liniowy krzywymi, to zastąp to jak najszybciej levelsami, bo to zapewne przyczyna.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, count.neverest napisał:

Jeśli rozciągasz obraz liniowy krzywymi, to zastąp to jak najszybciej levelsami,

Rozciągam w Siril, on chyba rozciąga krzywymi. Spróbuję w PS, ale gwiazdy mam takie podpuchnięte na pojedynczych klatkach już, mój Edek to nie jest topowa półka EDków... :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo efektowne z tymi spajkami. Doceniam tę spajkownicę. Gdyby spajki były sztuczne, dostałbyś ode mnie bana. ;)

Może trochę za grube masz ramiona tej spajkownicy, bo gwiazdki są nieco kwadratowe.

Edytowane przez diver
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver, za sztuczne spajki sam bym sobie dał bana ;) A wydaje mi się, że pomysł spajkownicy do refraktora to mam chyba z jakiegoś Twojego wątku podkradziony. Zapytam mojego drukarza jakie najmniejsze ramię jest mi w stanie wydrukować. Albo może jakimś drutem to spróbuję ogarnąć. Obecnie mam 1mm grubości. Największe wyzwanie to było dwie noce pod rząd ustawić ją na tyle precyzyjnie, żeby się te spajki zeszły, bo inne obiekty robiłem bez, zakładałem tylko na M45. Jak się przyjrzeć tym największym, to widać, że one się na końcach trochę rozjeżdżają - efekt składania materiału z dwóch nocy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Zlew napisał:

Obecnie mam 1mm grubości.

 

Rzeczywiście zrobiłem samodzielnie dwie spajkownice do refraktorów. Ale też miałem gwiazdki kwadratowe. 1 mm to moim zdaniem do tej apertury za grubo. Spróbuj zejść poniżej 0,5 mm. Ja do swojego TS76EDPH też mam w planie spajkownicę. Będzie kolejny eksperyment. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym jej nie skreślał. Możliwe, że stosunek grubości pająka do apertury jest zbyt duży. Warto popróbować z bardzo cienką żyłką/włosem. W włosami nie pomogę, mam łysy łeb na kolano.

Edytowane przez count.neverest
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, diver napisał:

 

Nie zgadzam się @Grzędziel.  W Newtonie nie przeszkadza, a w APO przeszkadza? A niby dlaczego???

W Twoim Newtonie jak i w innych spajki są nieuniknione, ale delikatne, a te są po prostu nachalne i zupełnie niepotrzebne. Dla mnie jedną z istotnych zalet APO jest właśnie brak spajków. W końcu jest to deformacja obrazu gwiazd, które w rzeczywistości są punktami.

 

ps

ale to moje subiektywne zdanie, każdy ma prawo robić i pokazywać fotki takie jakie lubi.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzędziel napisał:

każdy ma prawo robić i pokazywać fotki takie jakie lubi

To zdjęcie to jest w sumie eksperyment, wszystkie poprzednie robiłem normalnie po bożemu.

I zgadzam się z:

3 minuty temu, Grzędziel napisał:

W końcu jest to deformacja obrazu gwiazd, które w rzeczywistości są punktami.

Jednak tak jak pisałem wyżej, Plejady ze spajkami podobają mi się bardziej niż bez i nie mógłbym spać w nocy gdybym nie spróbował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

W końcu jest to deformacja obrazu gwiazd, które w rzeczywistości są punktami.

 

Pełna zgoda, ale gdybyś nie wiedział że to APO, reakcja byłaby inna?... ;) Przyznaję, gdzieś tam w głębi duszy myślę podobnie: APO raczej bez spajków.

A jednak z drugiej strony dobre spajki z reflektorów (HST choćby) często są podziwiane. Można by nawet rzec, że dodają gwiazdkom uroku.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.