Skocz do zawartości

Teneryfa


janekosa

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa punkty, w których byłem i z których widać obserwatoria w nocy:

https://www.google.pl/maps/place/28°18'10.2"N+16°31'10.5"W/@28.3028352,-16.5201325,345m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0xee982e5914f425c0!7e2!8m2!3d28.3028342!4d-16.5195837

https://www.google.pl/maps/place/28°18'03.9"N+16°30'20.4"W/@28.3011674,-16.50593,203m/data=!3m1!1e3!4m6!3m5!1s0x0:0x3049e70200c90eb0!7e2!8m2!3d28.3010723!4d-16.505662

Drugie miejsce orientacyjne, trzeba znaleźć kawałek pobocza koło tej drogi. W pierwszym miejscu zdarzy się sporadycznie auto, ale w drugim brak ruchu, no bo i droga ślepa.

Dla noclegu na Teneryfie nie widzę celu, ale to moje zdanie. Jest ciepło, można się kimnąć a aucie albo wziąć namiot. Jak potrzebujemy dużo prądu (że nie da się wziąć tak dużego aku), to po prostu odpalamy auto, chodzi całą noc i mamy generator. Tylko uważać na takie co automatycznie odpalają światła, wtedy trzeba pozaklejać szczelnie np czarnym stretchem. Paliwo tam tanie jak dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_5438.CR3Z mojego doświadczenia z Teneryfą:

 

Jeśli chodzi o Park Teide, to bardzo ciężko będzie znaleźć miejscówkę z dala od głównej drogi. Przy drodze po obydwu stronach są bariery i to na całej długości drogi. Zjazdy z drogi na teren Parku są zabronione (szlabany), a grzywny za złamanie tego przepisu są bardzo wysokie. Poza tym drogą tą niemal cały czas w nocy jeżdżą samochody. 

Jedyne miejsca, które w miarę nadawałoby się w Parku do astrofoto (poza Hotelem Teide), to miejscówka przy skale o nazwie Palec Boga. Niedaleko niej jest ogólnodostępny parking. Problem natomiast może być z bezpieczeństwem; otóż w czasie, kiedy ja byłem na Teneryfie (czerwiec tego roku), to młodzież urządzała sobie imprezy na tym parkingu (dyskoteki i kluby nocne były wówczas zamknięte). 

W załącznikach zdjęcie parkingu i miejscówki. Dodatkowo wrzucam zdjęcie miejscówki z Hotelu, z którego ja fociłem; góra na zdjęciu wychodzi na południowy wschód i zasłania Niebo na ok. 300.

IMG_5402.jpg

 

IMG_5282.jpg

 

IMG_5438.jpg

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tex88 napisał:

Panowie chodzi mi po głowie takie trochę rozwiązanie hardcore. Nie biorę noclegu - jeżdżę autem i śpię w nim lub w namiocie.  Jest tam wystarczająco bezpiecznie żeby taka akcja przeszła ?  na wygodach mi nie zależy :D

Polecam takie rozwiązanie, sam tak podróżuję i byłem m.in. na Teneryfie. Szkoda czasu i pieniędzy na noclegi. Nie widzę powodów do obaw o bezpieczeństwo, to normalny, cywilizowany kraj.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2021 o 23:04, MateuszW napisał:

Nie widzę powodów do obaw o bezpieczeństwo, to normalny, cywilizowany kraj.

 

To zależy gdzie ten nocleg ;) 

Absolutnie nie chciałbym, żeby zabrzmiało to rasistowsko, ale "afrykańska" lokalizacja geograficzna, ma pewne przełożenie na tę kwestię ;) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OnlyAfc napisał:

racist comedy central GIF

;)

 

 

Kto będąc na Kanarach nie dostał propozycji kupna Diora czy innego Versace, iPhone'a albo nawet lustrzanki Canona za 50 euro, niech pierwszy rzuci wulkaniczym kamieniem :P 

Z kolei znajomi, którzy latają w te destynacje w celach trochę innych niż astronomiczne, bardzo cenią sobie swobodny dostęp do marokańskiego haszyszu :D 

Nocując "na dziko" trzymałbym się z daleka od bardziej uczęszczanych rejonów turystycznych ;) Nocowanie na wulkanie wydaje się być zupełnie bezpieczne, tylko trzeba sobie ogarnąć jakieś źródło ciepła.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tutaj ciekawa miejscówka - Link, co prawda nie teneryfa a La Palma (znacznie ciemniejsza na większości swego obszaru). Dom nad samym urwiskiem nad oceanem na północnym wybrzeżu, cały północny horyzont do dyspozycji. No i za tydzień wychodzi ok 1 tys zł (czyli sporo mniej niż w przypadku tamtej na Teneryfie)

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2021 o 19:49, Paether napisał:

 

Kto będąc na Kanarach nie dostał propozycji kupna Diora czy innego Versace, iPhone'a albo nawet lustrzanki Canona za 50 euro, niech pierwszy rzuci wulkaniczym kamieniem :P 

Z kolei znajomi, którzy latają w te destynacje w celach trochę innych niż astronomiczne, bardzo cenią sobie swobodny dostęp do marokańskiego haszyszu :D 

Nocując "na dziko" trzymałbym się z daleka od bardziej uczęszczanych rejonów turystycznych ;) Nocowanie na wulkanie wydaje się być zupełnie bezpieczne, tylko trzeba sobie ogarnąć jakieś źródło ciepła.

 

Właśnie wróciłem z Santa Cruz (stolica). Nikt przez dziesięć dni mi nic nie chciał sprzedać. Może bardziej rozlokowani są po kurortach. Czułem się bardzo bezpiecznie, policji nadmiar wszędzie. Niestety do kaldery daleko. Ale to niebo - nawet w porcie - obłęd. Nawet lampy nie przeszkadzały. Zero pyłku na niebie. Niestety bez sprzętu wyjazd - tylko marzenia zostały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michał Z. napisał:

 

Właśnie wróciłem z Santa Cruz (stolica). Nikt przez dziesięć dni mi nic nie chciał sprzedać. Może bardziej rozlokowani są po kurortach. Czułem się bardzo bezpiecznie, policji nadmiar wszędzie. Niestety do kaldery daleko. Ale to niebo - nawet w porcie - obłęd. Nawet lampy nie przeszkadzały. Zero pyłku na niebie. Niestety bez sprzętu wyjazd - tylko marzenia zostały.

Miałeś szczęście, że nie trafiłeś na calimę. Ja niestety miałem tego pecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, tomchm napisał:

Miałeś szczęście, że nie trafiłeś na calimę. Ja niestety miałem tego pecha.

No właśnie miała być, ale tylko się pochmurzyło. Może nie doleciała. Jak jest calima to gwiazdek ni ma.

 

Tak sobie pomyślałem jaki widok na niebo musi być z samej Teide ??? Takiiii horyzont. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michał Z. napisał:

No właśnie miała być, ale tylko się pochmurzyło. Może nie doleciała. Jak jest calima to gwiazdek ni ma.

 

Tak sobie pomyślałem jaki widok na niebo musi być z samej Teide ??? Takiiii horyzont. :)

 

Szału nie było. Jest spore zanieczyszczenie świetlne, zwłaszcza w kierunku południowym. Typowa czwarta klasa Bortle'a, żadne cudo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej!

 Bawię się myślą o ew. tygodniowym wyjeździe na Teneryfę w maju. W b. kameralnym gronie lub nawet solo w skrajnym przypadku. Wyjazd raczej turystyczny, z nastawieniem na wędrówki i z niewielką domieszką astro. Tzn. obserwacje gdzieś z gór mobilnym sprzętem - albo lornetka, albo mały refraktor/luneta 80-90mm + statyw. W maju nisko nad horyzontem z Teneryfy Omega Centauri majaczy :emotion-5:

 Problem właśnie w tym, że wyjazd miałby być mocno trekkingowy. A niestety, z powodów covidowych pozamykano pola biwakowe w górach, nie wiem kiedy sytuacja ulegnie zmianie. Chodzi o te miejscówki z interaktywnej listy:

https://centralreservas.tenerife.es/?a=5

 Jak ostatnio sprawdzałem, nie da się rezerwować miejsca. W zw. z tym mam pytanie do osób znających dobrze wyspę i jej realia. Czy da się wg. Was  realnie zrealizować taki bardziej trekkingowy wyjazd w oparciu o 1-dniowe górskie wycieczki ze stałej bazy (1-2 miejsca) z dojazdami? Tu najistotniejsza uwaga: bez wynajmu auta, korzystając tylko z lokalnych autobusów. Na razie nie zdołałem ogarnąć tego tematu zdalnie, stąd pytanie.

Pozdrawiam

-J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem da sie, ale będzie to wymagać dobrego planowania. Zapewne nie wszędzie dojedziesz autobusem ale te autobusy tam jednak są i od nadmorskich miejscowości do podnóża Teide dojeżdżają, także jakieś możliwości są. Jak byłem miesiąc temu to w górach wszystko było zamknięte na głucho. Restauracje, hotele, biwaki, wszystko martwe. Także pod tym kątem to niestety ciężko, będziesz raczej zmuszony znaleźć kwaterę gdzieś nad morzem i dojeżdżać. Na pewno wynajem samochodu bardzo ułatwia takie zamiary

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.