Skocz do zawartości

Proste a trudne - Chichotki NGC 869 i NGC 884


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo, bardzo ładne naturalne kolory gwiazdek (chwilowo mam dość mgławic emisyjnych i SHO :-)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, kubaman napisał:

poradź co z tą nazwą :)

Całkiem prosta sprawa. Oba składniki mają nazwy kolejno h Persei and χ Persei (h and Chi Persei).

 

Co do samego zdjęcia to pięknie wyszło. Detal kapitalny. Może jedynie popracowałbym na kolorami gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 884 i 869 są często oznaczane odpowiednio jako χ (greckie "chi") i h (łacińskie "ha") Persei. Stąd potoczna nazwa ;) 

 

Teraz mamy pytanie: dlaczego mgławice zostały oznaczone literami?

 

Johann Bayer, który dał nam literowe oznaczenia gwiazd, mocno namieszał w tej okolicy bo w swojej Uranometrii na mapie Perseusza nie pokazuje ich jako obiektów mgławicowych tylko dwie bliskie siebie gwiazdy (grafika poniżej). Nie wiadomo, kiedy Bayer był w stanie rozdzielić parę na dwa obszary mgławicowe (a wiemy, że był bo opisuje je jako Nebulosa Duplex w atlasie "Coelum Stellatum Christianum".

Obecnie "h" odnosi się do samej gromady (NGC 869) a χ oprócz NGC 884 oznacza też pojedynczą gwiazdę (7 Persei).

 

 

uranometria.jpg

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

I poległem, nic się nie ujawniło, sporo mikro galaktyczek i tyle. Przy okazji taka masa gwiazd jak zwykle bardzo utrudnia wyciąganie.

 

Rezeulat jest jak dla mnie rozczarowujący, ale pokazuję chętnie posłucham uwag na temat zmasakrowanych gwiadz i takich tam.

Świadomie publikuję pełniutki kadr, mimo że górne rogi lecą niemiłosiernie, aż wstyd.

Kuba, bez przesady z tą krytyką, gwiazdy nie są zmasakrowane tylko mocno wyciągnięte więc napuchły, co do ich obrazu w narożnikach to nie przesadzajmy, żeby nie popaść w nerwicę.

Rozumiem, że celem zdjęcia było wyciągnięcie pyłów i widzę, że wbrew temu co piszesz się udało. No chyba, że te pojaśnienia tła to nie pyły tylko jakieś brudy w torze optycznym, ale obstawiam, że to jednak pyły.

A jeśli chcesz sporteretować samą gromadę podwójną to mniej wyciągnij, daj ciut ciemniejsze tło, wytnij crop na gromady i będzie malina.

ps

Szacunek za czas naświetlania.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, jestem zdziwiony, że tak dobrze je przyjęliście, ma trochę wad technicznych.

Piotrek, pisząc, że jestem niezadowolony nie miałem na myśli, że nic nie wyszło, no ale myślałem że będzie bardziej spektakularnie ;)

 

Natomiast przyznaję, że podobają mi się kolory gwiazd. Gromady nie chcą pokazać koloru niebieskiego i niech tak zostanie, ale poza pomarańczowymi jest tam kilka takich złotych gwiazdek w okolicy.

pewnie @diver powiedział by jaki to typ i barwa i takie tam, ale ja choć chętnie poczytam, to w takie tematy za bardzo nie wnikam.

 

obraz.png.8e387793e6cff70cc3807f24eff8001c.png

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Gromady nie chcą pokazać koloru niebieskiego i niech tak zostanie

A robiłeś kalibrację fotometryczną?

 

A tak btw pokazałbyś stack? Porównałbym sobie z moim materiałem.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2021 o 10:46, kubaman napisał:

Rezeulat jest jak dla mnie rozczarowujący, ale pokazuję chętnie posłucham uwag na temat zmasakrowanych gwiadz i takich tam.

 

Rozczarowujący? Wprost przeciwnie, dla mnie jest mocno satysfakcjonujący. :) Chichoty wyszły pięknie na tle morza innych gwiazdek.

 

W dniu 4.12.2021 o 17:13, kubaman napisał:

Gromady nie chcą pokazać koloru niebieskiego i niech tak zostanie, ale poza pomarańczowymi jest tam kilka takich złotych gwiazdek w okolicy.

 

Bo w samych gromadach nie ma w istocie bardzo gorących (niebieskich) gwiazd. Ale w całym kadrze kilka znalazłoby się. Pozwoliłem sobie Kuba pociągnąć odrobinkę niebieskości na gwiazdach i odrobinkę wyciągnąć luminancję Twojego obrazka. Jeżeli chodzi o wady techniczne, to rozkład barw w obrazach jaśniejszych gwiazdek nie jest równomierny (są tęczowe). Tak, jakby RASA obarczona była jakąś minimalną wadą optyczną. Ale nie jest to ważące dla ogólnego efektu.

 

ChichotkiJSzyma.thumb.jpg.a4a26ed730a0953789ad8f68090bc8c0.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.