Skocz do zawartości

Ukryte oko - WR 134 i okolica w SHO


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Kapitan Cook napisał:

Nie rozumiem. Nie da się obniżyć czułości w kamerze tak aby nie było przepału ? W dodatku to są filtry NB więc i tak dużo światła przez nie nie wpada.

Przeliczając to na moje niebo Bortle3/4 spokojnie idzie palić 10 min klatki przy F2 i ISO 100 i to przy zwykłym RGB i zwykłej lustrzance. Nie wiem jak jest w ASI 2600MM ale na gain 0 to pewnie można by palić jedną klatkę i 10h i nie byłaby przepalona.

Im niższy gain w kamerze, tym wyższy szum odczytu. Dlatego takie mocne wydłużenie czasu i obniżenie gainu przyniesie odwrotny efekt.

 

Zdjęcie kapitalne, super obiekt znalazłeś :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widzę. Ale czy to nie jest tak że do tak ciemnych obiektów osobno pali się materiał na mgławicę a osobno na gwiazdy? Nie wiem czy mówię prawdę, ale poniżej pewnego poziomu jasności mgławicy chyba niemożliwym jest mieć i to i to dobrze naświetlone. Więc na logikę ograniczając czas do przepaleń gwiazd sporo się traci. Ale to tylko moje zdanie, użytkownika lustrzanki, który nie zwraca uwagi na przepały gwiazd bo chyba bym nic nie wyciągnął z mgławic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co przesadzać z długością klatek, zwłaszcza w tak jasnym instrumencie. Niedawno zmieniłem procka na 16-rdzeniowego i poważnie rozważam więcej nieco krótszych klatek, choć oznacza to też więcej czasu na dithering między nimi. Ale 10 minut w f/2... Powiedziałbym, że nie ma takiej potrzeby. Jeżeli Kuba jest w stanie przechować i przemielić setki plików to 120s wcale nie wydaje się "za krótkie".

 

EDIT: i jeżeli akurat ptak ci usiądzie na teleskopie to tracisz 120s a nie 600s.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Herbert West Rozumiem co piszesz, ale jako mi jako amatorowi wydaje się że jedynie zwiększając długość klatek można poprawić jakość stacka. W końcu nie można uśredniać w nieskończoność i tylko długość klatki umożliwi wyłapanie czegoś wcześniej nie widocznego. Niech mnie ktoś poprawi ale gdzieś rzucił mi się wykres jak ilość klatek wpływa na szum i tam wychodziło że aby widzieć jakąkolwiek różnicę trzeba naświetlać 2x poprzednią ilość i im dalej w las ta różnica będzie coraz mniejsza. Tak na szybko zerknałem na astrobin ile ludzi palą przy tym obiekcie i pierwsze lepsze dane pokazują raczej dłuzsze klatki

 

obraz.png.6fce04168e4073397319baa215dd2ea7.png

 

obraz.png.b1df1778f069eb9f92f7c198b0505b21.png

 

To @kubaman absolutnie nie jest atak na Twoje znakomite zdjęcie. Po prostu ciekawi mnie czemu mając tak świetny sprzęt dużo osób pali tak krótkie klatki.

 

Edytowane przez Kapitan Cook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW Ale czy po przekroczeniu pewnego progu jest to zauważalne ? Nawet na warsztatach z @Pav1007 padła taka teza. Chyba że źle coś zrozumiałem. W ogóle brakuje mi na forum takich testów gdzie ktoś pokazuje zdjęcie naświetlane np od 1 do 24h i jak zmienia się poziom szumu. Tak samo nigdzie nie mogę znaleźć klatki tego samego obiektu z kamery z wyłaczonym i włączonym chłodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@Herbert West Rozumiem co piszesz, ale jako mi jako amatorowi wydaje się że jedynie zwiększając długość klatek można poprawić jakość stacka

Eyup, masz 100% racji - wydaje Ci się.

 

Wrzucałem już to ze dwa razy, ale trzeba do skutku:

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kapitan Cook napisał:

@MateuszW Ale czy po przekroczeniu pewnego progu jest to zauważalne ? Nawet na warsztatach z @Pav1007 padła taka teza. Chyba że źle coś zrozumiałem. W ogóle brakuje mi na forum takich testów gdzie ktoś pokazuje zdjęcie naświetlane np od 1 do 24h i jak zmienia się poziom szumu. Tak samo nigdzie nie mogę znaleźć klatki tego samego obiektu z kamery z wyłaczonym i włączonym chłodzeniem.

To polecam  poszukać tekstów@Przemek Majewski on zrobił kilka doktoratów w tym temacie i wie co mówi. 

 

A po co chcesz wyłączać chłodzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tuvoc aby przekonać się ile tracę jak go nie mam. Zna ktoś adres gdzie są obok siebie kadry z tej samej kamery z włączonym i wyłączonym chłodzeniem ? Ja w całym internecie znalazłem kiedyś tylko jedną stronę z takim porównaniem. Oczywiście zapomniałem jej adresu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kapitan Cook obejrzyj wykład R.Glovera, serio. Odpowie chyba na wszystkie Twoje pytania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kubaman said:

dziękuję :)

 

Jak wyszły mi gwiazdki? Chętnie posłucham jakiejś opinii.

Lepiej niż mnie :-)

 

A na serio- małe i średnie niebieskie i białe mają ciemne obwódki.

 

Edit: po lewej stronie są też nieco boczne spłaszczone. Ale to nieważne- czepianie się byle czego w znakomitym zdjęciu.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie składowe kalibrowałem. Jest to materiał który zbierałem rownolegle do innych, np prezentowanej wcześniej Głowy Lwa i mam pewność, że flaty są poprawne.

 

 

P.S. konstruktywna krytyka jest mile widziana, nie musicie za każdym razem dodawać, że zdjecie super :) Ja się nie obrażę.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.