Skocz do zawartości
  • 0

Który zielony laser z allegro?


Miesilmannimea

Pytanie

Hej :)

 

Potrzebuję zielony laser do łatwiejszego celowania w Polarną i obiekt docelowy.

Nie chcę kupić szajsu, który zgaśnie po dwóch dniach stąd prośba o polecenie 

w miarę sensownego lasera z allegro.

Wiem, że to wszystko chińszczyzna, ale jeśli ktoś z Was kupił i działa jakiś czas

to już będzie jakaś informacja ;)

 

Zastanawiam się czy pchać się w wersje z akumulatorkiem 18650 -

nie ze względu na "wysoką moc" tylko święty spokój z zasilaniem ;)

Wydają się być trochę sensowniej wykonane, przynajmniej mechanicznie...

 

Z góry dzięki...

 

M.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

W tej chwili ustawiam Ra za pomocą kamery i SharpCapa a laser potrzebuję tylko na kilka sekund

żeby zgrubnie trafić w Polarną. To samo obiekt docelowy.

Zaświecenie lasera o mocy pojedynczych mW na kilka sekund nikomu nie przeszkadza raczej.

Jestem poza strefą gdzie nie wolno świecić, nie popadajmy w paranoję...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja od kilku miesięcy używam L303 za śmieszne pieniądze (chyba ten https://allegro.pl/oferta/laser-zielony-wskaznik-laserowy-bardzo-mocny-l303-8542809673 ) 

Jedyne problemy napotkałem przy minusowych temperaturach, ostatnio przy chyba -15 stopniach po 30 minutach laser padł i musiałem go ogrzewać w rękach, ale skoro potrzebny ci tylko na początku to raczej bym sie długo nie zastanawiał nad wyborem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zielony laser nie może być używany na mrozie. Jego gaśnięcie nie wynika z tego,że nie da rady pracować w zimnie,tylko dlatego, że w wyniku zmiany poziomów energetycznych przechodzi na pracę w niewidocznej dla oka IR. W takim modzie pracuje dużo wydajniej. Poświecenie takim "niedziałającym" laserem w oko skutkuje natychmiastowym uszkodzeniem oka. Jest nawet filmik na Youtube, w którym facet to pokazuje. Można poszukać.

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, kaerpegie napisał:

Ja od kilku miesięcy używam L303 za śmieszne pieniądze (chyba ten https://allegro.pl/oferta/laser-zielony-wskaznik-laserowy-bardzo-mocny-l303-8542809673 ) 

 

Potwierdzam, daje radę znacznie lepiej niż tanie laserki ze sklepów astronomicznych ;) 

 

2 minuty temu, oicam napisał:

w wyniku zmiany poziomów energetycznych przechodzi na pracę w niewidocznej dla oka IR.

A to jest mega ciakawa informacja :g: Muszę koniecznie zasięgnąć lektury.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, oicam napisał:

Ja nie próbowałem, ale wydaje się że to nie fejk.

 

I dyskusja: https://www.eevblog.com/forum/dodgy-technology/video-dont-use-a-green-laser-in-the-cold!/

To jest oczywiście prawda, ale nie znaczy, że nie można używać lasera na mrozie. Po prostu nie należy do niego zaglądać i jakoś go ogrzać, grzałką lub własnym ciałem. Jeśli brakuje niewiele temperatury, to laser sam się zagrzeje i zacznie świecić na zielono po pewnym czasie.

Zresztą uruchamiając taki zimny laser da się zauważyć (z boku!), że świeci najpierw na blado czerwono, potem zmienia kolor. Wtedy właśnie świeci mocno w podczerwieni.

46 minut temu, lkosz napisał:

Te tanie lasery tak mają.

A drogie nie? To zachowanie wynika z właściwości fizycznych materiału, który konwertuje podczerwień na zielone światło w takim laserze. Chyba że masz na myśli porównanie do lasera, który od początku jest zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, MateuszW napisał:

A drogie nie? To zachowanie wynika z właściwości fizycznych materiału, który konwertuje podczerwień na zielone światło w takim laserze. Chyba że masz na myśli porównanie do lasera, który od początku jest zielony.

nie orientuję się co mają drogie, i tak są poza moim zasięgiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

W tej chwili ustawiam Ra za pomocą kamery i SharpCapa a laser potrzebuję tylko na kilka sekund

żeby zgrubnie trafić w Polarną. To samo obiekt docelowy.

Zaświecenie lasera o mocy pojedynczych mW na kilka sekund nikomu nie przeszkadza raczej.

Jestem poza strefą gdzie nie wolno świecić, nie popadajmy w paranoję...

 

M.

Zgrubnie na polarną ustawiam komórką i PolarAligner Pro. Najpierw kompas i poziomowanie montażu, potem kładę telefon na obejmie tuby i wysokość ustawiam.

Potem SharpCap daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, MateuszW napisał:

A drogie nie?

z ciekawości poszukałem zielonych laserów których zasada działania nie opiera się na przekształcaniu podczerwieni w zielony za pomocą kryształu który nie działa na zimnie i znalazłem takie...

https://www.newport.com/f/green-hene-lasers-543-nm

ceny już od €1696 :D

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

a laser potrzebuję tylko na kilka sekund

 

To samo było na zlocie. Poszedł laser w niebo. Krzyczę, żeby wyłączyć "my tylko w Łabędzia!". A połowa teleskopów w Łabędzia patrzy. W nocy robimy lighty a nie flaty.

Sharpcap ma ogromną tolerancje na odchyłkę, zapomnij o laserze, szkoda kasy. Montaż wyceluje Ci w dowolny obiekt z bardzo dużą dokładnością, po wykonaniu alignacji na kilka gwiazd. Nie jestem zagorzałym przeciwnikiem lasera, chodzi o nawyk. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pomijjąc bezpieczeństwo  zielony laser  przydatny jest w teleskopach o małym powiększeniu i szerokićh polach,  a to dlatego że obojętnie w co byśmy wycelowali  ( a trwa to maksymalnie 2 -3 sekundy ] to natychmiast widoczne jest w okularze teleskopu . Niezbędny jest on natomiast w teleskopach o dużych powiększeniach i małych polach jeżeli są one wyposarzone w szukacz kątowy, choć  w tym przypadku  laser można zastąpić szukaczem Red-Dot który będzie jednak mniej wygodny w namierzaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety zarówno szukacz jak RedDot czy jakakolwiek inna "luneta" ma tą wadę, że trzeba do niej przybliżyć oko.

Czyli schylać się, nieraz klękać na trawie ;)

 

A z laserem będę mógł stać czy siedzieć wygodnie pokręcając gałkami, czy wciskając guziki...

 

Dlatego zrezygnowałem z ustawiania Polarnej lunetką - znudziło mi się klękania przed montażem

i wypatrywanie gwiazdy ze zgiętym karkiem (tak wiem, można kątówkę zastosować).

Ustawianie przy pomocy kamery i SharpCapa jest o wiele wygodniejsze i chyba dokładniejsze....

 

Laser to kolejny krok w ułatwianiu sobie życia - pozwoli szybko ustawić Polarną w kadrze

i przejście do finalnej regulacji montażu...

 

Mam nadzieję ;)

 

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Niestety zarówno szukacz jak RedDot czy jakakolwiek inna "luneta" ma tą wadę, że trzeba do niej przybliżyć oko.

Czyli schylać się, nieraz klękać na trawie ;)

 

A z laserem będę mógł stać czy siedzieć wygodnie pokręcając gałkami, czy wciskając guziki...

 

Dlatego zrezygnowałem z ustawiania Polarnej lunetką - znudziło mi się klękania przed montażem

i wypatrywanie gwiazdy ze zgiętym karkiem (tak wiem, można kątówkę zastosować).

Ustawianie przy pomocy kamery i SharpCapa jest o wiele wygodniejsze i chyba dokładniejsze....

 

Laser to kolejny krok w ułatwianiu sobie życia - pozwoli szybko ustawić Polarną w kadrze

i przejście do finalnej regulacji montażu...

 

Mam nadzieję ;)

 

M.

Dokładnie jest tak jak napisałeś ,  należy tak wszystko usprawnić  by było jak najwygodniej, szczególnie dla starszych którzy nie są tak sprawni jak młodzi i dla który wszelkie wygibasy są uciążliwe, a nawet niemożliwe do wykonania 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powiem Wam, że zakup lasera to było najlepiej wydane na sprzęt 40zł :)

Niech się wszystkie reddoty, szukacze czy inne celowniki schowają pod ziemią ze wstydu ;)

 

Wczoraj pierwszy raz użyłem lasera - celowania z jego pomocą to bajka po prostu...

Wystarczy kilka sekund świecenia i cel ustawiony idealnie na środek kadru...

 

Fakt, że na zimnie "gaśnie". Na szczęście wystarczy kilkanaście sekund podgrzać dłonią

i świeci znowu ;) Docelowo muszę mu grzaną skarpetkę zrobić...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.