Skocz do zawartości

Plejady - znowu testowo


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

To z powodu dość ekstremalnej światłosiły, czy pająka z blachy pancernej z czołgu? :)

swiatlosila i pająk odlewany (ma około 2-3mm grubości)

 

39 minut temu, bas.sic napisał:

Darek

Bardzo ładne pyły. Ale muszę to napisać, te spajki utwierdzają mnie w przekonaniu że nigdy nie kupię newtona do astrofoto.

btw. A co to są za spajki w lewym dolnym rogu? Od czego one są? Odblaski spajkowe jakieś?

pk

dla mnie to zaleta ;) 

 

37 minut temu, MaciejW napisał:

Ładne kolory gwiazd i mgławic. Wyostrzałeś? Unsharpmask? Jakbym widział artefakty od wyostrzania, szczególnie na spajkach gwiazd.
 

highpassem, zapomniałem pomaskować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bas.sic napisał:

Ale muszę to napisać, te spajki utwierdzają mnie w przekonaniu że nigdy nie kupię newtona do astrofoto.

Paweł, nigdy nie mów nigdy. Te spajki faktycznie dają po oczach, ale to z powodu, jak koledzy wspomnieli, pancernej konstrukcji pająka no i wielu bardzo jasnych gwiazd w kadrze. Typowy Newton (taki jak mój 200/1000 od TS) takiego efektu nie generuje, a do galaktyk i mniejszych obiektów jest najtańszym, dobrym rozwiązaniem:

 

image.png.8c17df9eac35fa1ef95eee8333885956.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plejady są upierdliwe do obrazowania bez względu na konstrukcję użytego teleskopu. 

Bo jak nie spore spajki od pająka, to rozpaćkane gwiazdy od soczewek, i tak źle i tak niedobrze.

A fotka @orlen jest dobra, trudno o lepsza tym sprzętem. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2022 o 21:13, orlen napisał:

jestem otwarty na krytykę z uzasadnieniem i wskazówkami

 

Ładnie wydobyłeś słabości i struktury mgławic. Dobre niebo chyba było?

Lubię spajki, ale tutaj faktycznie wyszły dość długie i intensywne. Widać też zniekształcenie obrazu mniejszych gwiazdek przy spajkach.

W obrazie brakuje mi nieco kontrastu. Saturację przesunąłbym odrobinę w stronę niebieskiego. Poza tym miłe dla oka.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no fajniutkie te plejady Ci wyszły, szczególnie biorąc pod uwagę tylko 3h materiału.

Sporo pyłów udało ci się wydobyć, widać, że F2,8, to jednak duża różnica w porównaniu do moich skromnych F4,6 :D

 

W dniu 1.01.2022 o 21:13, orlen napisał:

przyjął mnie jak zbłąkanego wedrowca do swego ogrodka a potem do kuchni na herbatke i ciasto.

Mam nadzieję że smakowało :Beer:

Jak oceniasz niebo, po tym materiale?

 

11 godzin temu, diver napisał:

Dobre niebo chyba było?

SQM 21,03 mierzyliśmy, jak wylazł księżyc, to już ~20,5 było. Jak sprawdzaliśmy Oriona, który był ok 30* nad horyzontem i już był księżyc, to wychodziło ~20 (jeśli dobrze pamiętam)

Na pewno na duży plus było to, że plejady były wysoko na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, OnlyAfc napisał:

 

 

Mam nadzieję że smakowało :Beer:

Jak oceniasz niebo, po tym materiale?

 

 

Ciasto pycha, czekam na powtórkę xD

Niebo naprawdę spoko, trochę gradientów, ale wyciąganie materiału szło mi tak samo jak poprzednim aparatem z miejscowki bortle 3. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.