Skocz do zawartości

CEM26EC - niemoc decyzyjna


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Im więcej czytam tym ciężej z decyzją, planowałem na dniach zamówić w astroshopie cem26ec, w zasadzie decyzja była już podjęta ale teraz czytam o problemach które mogą niekiedy wystąpić z guidingiem w ioptronie z enkoderem (np. wątki kolegi @kubaman) i sam już nie wiem czy go brać czy nie. To ma być lekki zestaw do astrofoto (również na dalsze podróże, również lotnicze). Jak chyba większość przechodziłem już przez rozmaite problemy sprzętowe i w końcu chciałbym coś względnie pewnego. Teoretycznie enkoder powinien dawać możliwość rezygnacji z guidingu ale jednak wolałbym aby taka możliwość również istniała (przy ogniskowych bliżej 500mm np) Z drugiej strony fajnie byłaby móc zrezygnować z guidowania przy ogniskowych rzędu 250mm i na dalsze wyjazdy zabierać mniej gratów, dlatego miałbym jednak ochotę na tę wersję EC... Myślicie że CEM26EC to dobry kierunek ? 

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Misza zmienił(a) tytuł na CEM26EC - niemoc decyzyjna

Jak się zdecydowałeś, to kupuj. Zupełnie nie przejmowałbym się tym, ze ktoś miał z guidingiem problem i to jeszcze z innym modelem. W takim przypadku sprzęt się wymienia jako niezgody z zamówieniem albo zwraca i tyle. Sądzę, że jak w AS poprosisz, to zrobią Ci testy kupowanego modelu. 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie więc nadal nie wiem co robić, a i tutaj zdania podzielone. Różnica w cenie nie jest może tutaj nadrzędną sprawą, niby to o 80% więcej niż za wersję podstawową ale z drugiej strony dopłacić 4tys by mieć sprzęt który na prawdę ładnie prowadzi i który zostanie ze mną na lata, moim zdaniem warto. Obawiam się jednak niezmiennie tego guidingu w wersji EC a osób które mają te monty w tej wersji jest niewiele (do dwóch z reszta pisałem)....

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc szukasz poparcia decyzji która już podjales a nie rozsądnych porad :flirt:

28 minut temu, Misza napisał:

W zasadzie więc nadal nie wiem co robić, a i tutaj zdania podzielone. Różnica w cenie nie jest może tutaj nadrzędną sprawą, niby to o 80% więcej niż za wersję podstawową ale z drugiej strony dopłacić 4tys by mieć sprzęt który na prawdę ładnie prowadzi i który zostanie ze mną na lata, moim zdaniem warto. Obawiam się jednak niezmiennie tego guidingu w wersji EC a osób które mają te monty w tej wersji jest niewiele (do dwóch z reszta pisałem)....

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, orlen napisał:

Krótko mówiąc szukasz poparcia decyzji która już podjales a nie rozsądnych porad :flirt:

 

Myślę że większość tak robi, zakładamy posty by się utwierdzić w opcji droższej i zagłuszyć wyrzuty sumienia ;)

(niemniej, tak serio, w tym przypadku zaczynam powoli skłaniać się do opcji tańszej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max jaki biorę pod uwagę na takim montażu to coś w stylu TS100Q lub FRA600, więcej choćby ze względu na udźwig  nie wchodzi w grę. Większego ioptrona niż cem26 nie biorę pod uwagę bo ma to być jak wspomniałem traveler którego głowica wejdzie do bagażu podręcznego.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuszczam enkoder. Zastanawiam się natomiast jednak jeszcze trochę nad Gem28, ta sama masa, ta sama ładowność, konstrukcja bardziej tradycyjna... Jak myślicie ?

Druga sprawa, warto inwestowac w wersję z Ipolarem ? Opisywany jest jako rozwiązanie w sytuacji braku widocznosći polaris co dla mnie jest interesującym atutem ale na forum kilka osób zgłaszało problem z tym rozwiązaniem. Czy wybierając wersję z Ipolarem mam tez nadal optyczną lunetkę ?

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj ASIAIR dostało update z ustawieniem na polarną, kiedy jej nie widzisz (funkcjonalność eksperymentalna). Osobiście dorzuciłbym tę kasę w ASIAIR, co daje zupełnie nowe możliwości. Chcesz, sterujesz lapkiem, nie chcesz, z samochodu telefonem. Możliwości Ipolara masz za darmo w Sharpcapie 2.9 czy tam 3.2, bo na pewno kamerkę guidującą jakąś posiadasz. 

CEM26EC to 10500 zł. Jeśli zdecydujesz się na GEM28 bez ipolara ale z Asiair, zapłacisz ok. 7400. Zostaje Ci 3 koła w kieszeni. Tu musisz skarbówkę powiadomić, bo się wzbogaciłeś.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegun ustawiam od dawna właśnie sharpcapem, jeśli ipolar nie wnosi nic względem sharpcapa to rzeczywiście nie ma sensu. Przyzwyczaiłem się do lapka i SGP. Pytanie czy iśc w CEM26 czy GEM28, nie znalazłem żadnych porównań w kwestii prowadzenia, łatwości guidowania, zaś wszystkie parametry są identyczne, można by się zastanawiac w jakim celu ten producent oferuje te dwie konstrukcje jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Misza napisał:

Biegun ustawiam od dawna właśnie sharpcapem, jeśli ipolar nie wnosi nic względem sharpcapa to rzeczywiście nie ma sensu. Przyzwyczaiłem się do lapka i SGP. Pytanie czy iśc w CEM26 czy GEM28, nie znalazłem żadnych porównań w kwestii prowadzenia, łatwości guidowania, zaś wszystkie parametry są identyczne, można by się zastanawiac w jakim celu ten producent oferuje te dwie konstrukcje jednocześnie.

Ale to są całkiem inne konstrukcje. CEM26 to jest 'zetka' a GEM28 to typowy paralityk.

Ja osobiście aktualnie bym wybrał GEM28, bo wkurza mnie to ciągłe zastanawianie się nad meridianem (chociaż wybrałem ZWO AM5 :) ).

I powiem Ci tak, ja używam CEM25 z AsiAir i to działa bardzo dobrze, zarówno ustawianie na polarną jak i guiding. Od 3 lat nie miałem pilota w ręku (tzn. on jest bo przez niego idzie sterowanie, ale go nie używam).

Jeśli to ma być zestaw mobilny to minimalizuj sprzęt peryferyjny, tym bardziej że AsiAir to raportem 1,5k pln, a odpada Ci wszystko (widzę że kamerę główną  i guidującą też masz od ZWO). 

Pamietaj że AsiAir to nie jest tylko guiding, ale pełna obsługa sesji.

pk 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bas.sic napisał:

Ale to są całkiem inne konstrukcje. CEM26 to jest 'zetka' a GEM28 to typowy paralityk.

Ja osobiście aktualnie bym wybrał GEM28, bo wkurza mnie to ciągłe zastanawianie się nad meridianem (chociaż wybrałem ZWO AM5 :) ).

I powiem Ci tak, ja używam CEM25 z AsiAir i to działa bardzo dobrze, zarówno ustawianie na polarną jak i guiding. Od 3 lat nie miałem pilota w ręku (tzn. on jest bo przez niego idzie sterowanie, ale go nie używam).

Jeśli to ma być zestaw mobilny to minimalizuj sprzęt peryferyjny, tym bardziej że AsiAir to raportem 1,5k pln, a odpada Ci wszystko (widzę że kamerę główną  i guidującą też masz od ZWO). 

Pamietaj że AsiAir to nie jest tylko guiding, ale pełna obsługa sesji.

pk 

 

Do Asiair ciężko niektórych przekonać. Wiadomo, że jak się już ma w stajni CCD albo CMOS-y innych firm to będzie ciężko. Ale jak ktoś posiada sprzęt ZWO to nie wyobrażam sobie innego rozwiązania. Dopóki nie użyjesz...nie zrozumiesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptop wydaje mi się nieodzowny ze względu na ustawianie ostrości bathinowem oraz możliwość podglądu zbieranego materiału na większym ekranie. Bardzo możliwe ze wcześniej czy później spróbuje współpracy z asiair ale na wybór pomiędzy cem a gem to nie wpływa a to jest teraz moj główny dylemat. Do cem skłania mnie trochę fakt ze jest daleko bardziej popularny w naszym środowisku wiec łatwiej zasięgnąć rady gdy coś się na jakimś etapie zacznie pieprzyć (a z reguły taki moment się pojawia). Gem ioptrona widziałem na żywo raz jeden.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę off-topic, ale zauważyłem, że od niedawna iOptron dotępny jest w Delta Optical. Ja swojego cem26 (bez enkoderów) kupowałem w Astroshop. Nie narzekam na kontakt i porady z Astroshop, ale w Delcie też można liczyć na bardzo profesjonalną poradę. Dorzucając swoje trzy grosze - ja również używam ASI Air Pro i jest to niewątpliwie jeden z najlepszych moich ostatnich zakupów (ustawianie na polarną, guiding, programowanie sesji zdjęciowej, streowanie grzałkami, itd, itp - wszystko w jednym, na tablecie, który można obsługiwać siedząc w aucie albo w domu, popijając herbatkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.