Skocz do zawartości

Czy w teleskopie 4" można zobaczyć strukturę M81?


Frosch

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy w niewielkim teleskopie (102/460) można zobaczyć strukturę Galaktyki Bodego (ramiona)? Ostatnio wyjechałem za miasto (choć warunki i tak były kiepskie - słaba przejrzystość powietrza + LP) i widziałem ją tylko jako bladą plamkę (obok była podłużna plamka M82 :) ). Wcześniej nie miałem okazji namierzyć tych obiektów, więc nie mam porównania, czego się można spodziewać w tak małym sprzęcie. Okular 28mm i 12mm.

Czy w tym przypadku to jest kwestia apertury czy warunków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomoże szkic. Wykonany z mojego SCT 5". Myślę, że podobnego obrazu możesz się spodziewać. Jak napisał powyżej Marek, będzie widoczne jasne jądro otoczone halo. Co mogę potwierdzić to to, że w dobrych warunkach samo jądro też ma dostrzegalną różnicę w jasności. Tak jakby w środku tego jasnego jądra znajdowała się jeszcze nieco jaśniejsza, rozmyta plamka.

 

messier-81-2017.jpg.5fd64c1f00f3910cd354f531c5075e86.jpg

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 4 calówką w ogóle się da - można by sprawdzić w "Deep-Sky Companions: The Messier Objects" Stephena O'Meara  - nie mam tej książki.

On zdaje się do swoich przewodników załączał opisy z 4-calówki. Chociaż to obserwacje z wulkanu na Hawajach :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 6 i nie widziałem. Mam 10 i coś tam majaczy, ale czy to przypomina ramiona... Dużo wyraźniej widzę w m51 tak jak kolega wyżej pisał. Największy skok jak na tą chwilę zauważyłem na Orionie oraz łabędziu. Łabędź pierwszym razem z 10 cali i o-iii mnie zmasakrował po prostu. Nie miałem do czynienia z telepem tego rozmiaru wcześniej i wrażenia były nie do opisania. Już czuję jakby wyglądał w 16-20 calach... Nie wszystko jeszcze miałem okazję porównać. Niestety praca mocno ogranicza a do tego maleństwo przyszło na świat i wymaga opieki :) pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam 4" (SW102/500) achromatu razem z tanim okularami SW WA66 na działce rekreacyjnej 20km na wschód od Ostrołęki- bo boję się tam zostawić coś droższego, za to jest tam naprawdę ciemno. Przechodząc do sedna, to coś tam w tym sprzęcie majaczy jakby ramiona, ale ciężko jednoznacznie je zobaczyć, jądro oczywiste. W refraktorze 150/750 i mojej ex-Syncie 8 na niebie podwarszawskim natomiast nie widziałem nic poza mglistą kulką z jaśniejszym punktem w środku.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81 nie ma rozwiniętych ramion, są one słabe, na innych obiektach będziesz miał zdecydowanie łatwiej z ich zauważeniem. Spróbuj z powiększeniami z zakresu 30-60x na M51, pod w miare sensownym niebem powinieneś widzieć ramiona. Co do obserwacji, potwierdzam że widziałem w 6" ramiona w M81.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Frosch napisał:

Czyli zasadniczo w małym sprzęcie galaktyki będą widoczne jako plamki, a ich strukturę najlepiej podziwiać na zdjęciach na forum :)

 

Niekoniecznie, cztero calowiec z kamerką i prowadzeniem + tablet da ci możliwość oglądania ramion spiralnych nie tylko w M81. Technika nazywa się EAA i polega na stackowaniu krótkich, kilku sekundowych klatek na żywo przy użyciu programu np Sharpcap. Nie jest to to samo co wizual, ale daje radę. Ramiona w M81 ostatnio wizualnie widziałem w 16" podczas początku pandemii. Niebo było tak dobre, że ramiona widoczne były na wprost wraz ze słabymi obszarami HII. Zwłasza jedno z nich przypominało ostro zagięty, ogromny sierp, Drugie jest bardziej mgliste. Więc na pewno dało się je zobaczyć w mniejszym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Frosch napisał:

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Czyli zasadniczo w małym sprzęcie galaktyki będą widoczne jako plamki, a ich strukturę najlepiej podziwiać na zdjęciach na forum :)

 

W M31, M33, M101, M104, M82 czy wspomnianą M51 można postudiować małymi teleskopami. Pewnie jeszcze z pół tuzina można by wymienić. Do tego dla wielu, wielu można wyróżnić/scharakteryzować jądro. Oczywiście wymaga to odpowiedniego nieba i doświadczenia w obserwacjach. Przy małym teleskopie adaptacja będzie też kluczowa, bo przy większych powerach będziesz miał do dyspozycji stosunkowo małą źrenicę wyjściową jak na DSy.

 

P.S. I na koniec - przy dzisiejszym dziadowskim light pollution obserwacje galaktyk, gdzie są setki „malizn” z dużą jasnością powierzchniową, to moim zdaniem ostatnia deska ratunku. Tylko do tych galaktyczek najlepiej mieć 16+ cali, platformę i jechać na powiększeniach 200-400x.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O'Meara ma nadzwyczajnie dobry wzrok, super warunki i dobre teleskopy TeleVue. 

I jeszcze jedna sprawa, nie boi się próbować dostrzec podobno "niedostrzegalnych" obiektów w aperturach mniejszych niż osiem cali, a to chyba kluczowa sprawa. Bo jak nie spróbujesz sam to za Chiny Ludowe się nie przekonasz czy widać czy nie widać.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, oicam napisał:

nie boi się próbować dostrzec podobno "niedostrzegalnych" obiektów w aperturach mniejszych niż osiem cali

Ja też się nie boję próbować, ale wulkan w okolicach Mosiny mocno zerodował, a okoliczne wody odeszły hen :) 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.