Skocz do zawartości

H-Beta do wizuala w refraktorze 150mm


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, orzeszek1916 napisał:

Nie do końca się z tym zgodzę - ważna jest też apertura, bo wiadomo że 10" telekopy zbierze więcej światła niż soczewka 100 mm. Reszta że źrenicą wyjściową się zgadza. 

...

Napisałem że filtry pomagają niezależnie od apertury, a nie że "w małym teleskopie widać tyle co w dużym".

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie mgławica H-Beta są bardzo bardzo słabe powierzchniowo (oprócz Mgławicy Oriona) w związku z tym kluczowe jest uzyskanie ciemnego tła, w którym właśnie pomaga filtr. Optolong H-Beta ma około 25 nm szerokości, co jest zdecydowanie zbyt dużą wartością - filtr słabo filtruje i przez niego ledwo zobaczysz mgł Californie na baardzo ciemnym niebie. Astronomik i ES o których piszesz w pierwszym poście są węższe - mają około 12 - 18 nm - na ciemnym niebie California będzie już dobrze widoczna, a powinny pojawić się także fragmenty Pętli Barnarda, czy mgławica okalająca Koński Łeb. Kupując natomiast jeszcze węższe - 8.5 czy nawet wspomniany wyżej 5.5 nm, mgławice będą widoczne z odpowiednio jeszcze większym kontrastem (pod warunkiem że filtr będzie "dobry" czyli linia H-Beta wypadnie w pobliżu maximum transmisji).

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, stratoglider napisał:

ledwo zobaczysz mgł Californie na baardzo ciemnym niebie

 

Widać ją bez filtrów na niebie co najwyżej dobrym z plusem. 

14 minut temu, stratoglider napisał:

fragmenty Pętli Barnarda

 

Również bez filtrów da się.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dobrychemik napisał:

Podsumowując wątek dotyczący H beta: kup Baader 5.5 nm CMOS, bo to obecnie najlepszy na rynku filtr H beta. Docelowy.

 

Oskar, a jak z powtarzalnością charakterystyki tej Habety 5.5 nm ?
Czy to jest pewniak, czy prawie pewniak, czy loteria, bo jest jakieś prawdopodobieństwo, że w moim egzemplarzu na lini H-beta będzie tylko 50 % transmisji ?

Od dłuższego czasu marzy mi się Habeta Lumicona, bo mam już dwa ich filtry i są super, ale jak ekspert doradza, to trzeba korzystać z wiedzy i doświadczenia.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mareg napisał:

 

Oskar, a jak z powtarzalnością charakterystyki tej Habety 5.5 nm ?
Czy to jest pewniak, czy prawie pewniak, czy loteria, bo jest jakieś prawdopodobieństwo, że w moim egzemplarzu na lini H-beta będzie tylko 50 % transmisji ?

Od dłuższego czasu marzy mi się Habeta Lumicona, bo mam już dwa ich filtry i są super, ale jak ekspert doradza, to trzeba korzystać z wiedzy i doświadczenia.

 

A może byśmy zrobili kolejne takie porównanie kiedyś ? @stratoglider ma Baadera, @orzeszek1916 i ja mamy dwie h-bety Lumiego ? Ten Baader 5,5 tez mnie zaciekawił, chętnie bym go potestował.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marek_N napisał:

Tylko dobrze było by też sprawdzić jakiś współczesny wypust Lumicona, bo wykresy ichniejszych filtrów H-b na SearchLight czy u J.Thompsona są znacznie lepsze (T>95 % i spory zapas na blue-shift).

 

PS. Bardzo ciekawy opis ma Baader na swojej stronie :)

 

Masz na myśli to?

https://www.baader-planetarium.com/en/blog/preshift-and-further-information-concerning-baader-cmos-filters/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na stronie Baadera znalazłem test tych habet 5.5nm w wizualu na Fujinonie 10x70:

A report on visual use of the Baader H-Beta 5.5nm CMOS filter / Baader Planetarium Blog Posts (baader-planetarium.com)

 

BTW fajne te osłonki na okulary lornetki - muszę uszyć sobie takie z neoprenu:

Alpine Bino Bandit UNIVERSAL Glare Blocker - Protect against unwanted side light with binoculars (VANISH SHADOW): Amazon.co.uk: Electronics & Photo

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też wyglada na bardzo ciekawe ale pozostałem w kręgu wizuala:

 

"H-Beta-filters are much more efficient than O-III, because most nebulae emit hydrogen-light – although H-Beta is not as popular as H-Beta."

"H-Beta-filter is no allround-filter like e.g. a Neodymium-Skyglow-filter. But it is the best available tool to see faint details, because you can visually see the dominating hydrogen emission lines in the sky – something which an O-III-filter can't show you. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki @dobrychemik za wrzucenie pomiarów !

Jak dla mnie jasno z nich wynika, że jak oba filtry mają podobną transmisję dla linii H-beta i założymy, że niepożądany sygnał tła ma widmo równomiernie rozłożone, to stosunek sygnał-tło zmienia się jak szerokość pasma filtra.
Czyli Baader powinien być jakieś dwa razy lepszy od Lumicona.
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Mareg napisał:

Czyli Baader powinien być jakieś dwa razy lepszy od Lumicona.

Teoretycznie kontrast powinien być wyższy o jakieś 1,5 raza, przy 1,6 raza ciemniejszym obrazie. Czy to da lepsze widoki? To dopiero trzeba zweryfikować - sporo będzie zależeć od jasności nieba, źrenicy wyjściowej i samego obiektu (może być efekt wow jak na Veilu miedzy UHC i OIII).

 

Szkoda tylko, że H-beta ma tak nikłe zastosowanie . Dla mnie z tych "nowości" ciekawsze wydaje się być zestawienie - Antlia OIII 4,5 nm vs klasyczne OIII o szerokości 12 nm (Lumicon / Astronomik / 1000 Oaks).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Oto kwintesencja obserwacji wizualnych: ilu ludzi, tyle opinii.

Dużo zależy też od nieba.

Na przykład w Bukowcu, z soboty na niedzielę, w 20x110 Strzelec wyglądał nie wiele lepiej z ultrablockami jak bez. Pod Wrocławiem różnica jest bardzo wyraźna.

Zakładam, że @astrokarol ma jakieś na prawdę dobre miejscówki - jeżeli np. wyciąga pętlę Barnarda bez filtrów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, bartolini napisał:

Zakładam, że @astrokarol ma jakieś na prawdę dobre miejscówki - jeżeli np. wyciąga pętlę Barnarda bez filtrów.

 

Nie. Dla mnie to była dziwna noc. Zasięg na galaktykach i ich obraz był słaby ale mgławice "płonęły". 

 

PS. Mieszkam 10km od Stężycy i jej szklarni. 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Jestem świeżo po pierwszym użyciu filtra. Noc słaba-biała, wybrałem się na niezbyt ciemną polanę, do tego miałem mało czasu, bo zbliżały się chmury, więc ograniczyłem się do obserwacji Łabędzia.

Użyłem z filtrem tylko okularu Hyperion 36/72 (źrenica 7mm) i bez filtra WO 40/72 dla porównania.

Efekty. Na zachód i pn.-zach. od Albireo widoczne mgiełki. Na 100% to ciężko powiedzieć czy to pojaśnienia Drogi Mlecznej, czy obszary wodorowe, ale okularem bez filtra nie było pełnej analogii, więc jednak stawiam na mgławicę.

Obszar wodorowy wokół Sadra widoczny znacznie wyraźniej, tworzy jakby wieniec wokół niego.

Welon, nawet najjaśniejsza część, niewidoczny, za to Ameryka Północna i Pelikan wyraźnie, ale gorzej niż w OUB.

Na dokładniejsze sprawdzenie poczekam do sierpnia.

Filtr daje jasno niebieskawy kolor gwiazd. Nie wycina ich aż tak jak się spodziewałem, chyba podobnie do OUB.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ajot napisał:

Witajcie.

Jestem świeżo po pierwszym użyciu filtra.

 

 

Tylko jeszcze dopisz o jakim konkretnie filtrze mowa :) Rozumiem, że H beta, ale od którego producenta?

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.