Skocz do zawartości
  • 0

Jaki teleskop do pełnej klatki


WaldekG15

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Po to , żeby coś Ci doradzić trzeba najpierw zastanowić się nad obiektami , które chcesz fotografować POPRAWNIE. Jednym z elementów POPRAWNEGO zdjęcia jest dobór wielkości obiektu do pola widzenia setupu. A to z kolei wymusza ogniskową. Nie ma setupu uniwersalnego!

Czy taki kadr Ci się podoba? Mgławica jak łepek od szpilki, nie ma detalu..

HuCh409-QG5N_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

A może lepiej taki? Widać i detal i gwiazdki??

 

nv3ti_5Hs46i_2560x0_n1wMX-gx.jpg

 

 

Jest oczywiście też trzecie wyjście-rozwiązanie budżetowe- czyli jakiś tam setup który może da się dopasować do jednej kategorii ale innych już tak dobrze nie pokaże. Ty jak widzę jeszcze nie masz określonych potrzeb ani wymagań dla swoich prac.

W tym temacie szukasz optyki do Full Frame, w innym szukasz kamery do Edka. Co więc w końcu byś chciał? Zasadą, także w biznesie , jest najpierw określenie potrzeb a potem gromadzenie zasobów sprzętowych, ludzkich itp. Tu jest podobnie....a ty zacząłeś od złej strony.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

Crop to rozwiązanie ratunkowe. Utrudnia kadrowanie a w krańcowym przypadku zmniejsza skalę fotki końcowej. Ersatz

Zastosowanie kamery z mniejszą matrycą jest takim sprzętowym cropem. 

 

image.png.e23178e5f3237e5072781eb3fa3ea426.png

 

Mam wrażenie, że crop jest postrzegany w kategoriach grzechu, a może być najłatwejszym sposobem pozbycia się trudnych do usunięcia problemów z optyką.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tym cropem to bym się tak nie rozpędzał. Niby mniejszy sensor, ale większa skala odwzorowania. Niejednokrotnie większe wady optyczne niestety, tylko jeszcze bardziej są wyeksponowane.

Wszystko zależne jest od jakości optyki. Nie oszukujmy się, mniejsza matryca nie zawsze skompensuje wady danego szkła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

11 minut temu, Robson_g napisał:

Niby mniejszy sensor, ale większa skala odwzorowania.

Jeśli weźmiemy dwie kamery - ASI2600 z sensorem APS-C i ASI533 z sensorem kwadratowym 3008x3008 pikseli, to skala w sekundach na piksel jest ta sama. Obie kamery mają piksele ok. 3,8 um. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, apolkowski napisał:

 

Jeśli weźmiemy dwie kamery - ASI2600 z sensorem APS-C i ASI533 z sensorem kwadratowym 3008x3008 pikseli, to skala w sekundach na piksel jest ta sama. Obie kamery mają piksele ok. 3,8 um. 

Wiem że uwielbiasz teorię ;)Pisałem ogólnikowo.

Podchodzę z pokorą do tematu, zresztą jak zawsze, ale mam też doświadczenie i wiem,że realnie niestety nie jest tak prosto skorygować błędy optyczne stosując mniejszą matrycę :)

a wracając do tematu, to ja osobiście do pełnej klatki poleciłbym również Redcata, albo zostawił optykę teleskopowo-astrograficzną i spróbował z jakimś teleobiektywem EF.

Mam pod 6D podpięty 400 5.6L i pomijając już fakt szybkiego autofocusu na gwiazdy, obiektyw jest bardzo dobrze skorygowany pod FF.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.