Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Ładny wynik, ja jeszcze nie dotarłem do takiego.

 

Z ciekawostek - na naszej szerokości z dużym setupem ma ochotę się podnieść wyżej, śruba ALT robi się ciągnąca czego nie potrafi. Przyda się przeciwwaga choć w pewnych ułożeniach niewiele pomoże.

 

Dużo błędów synchronizacji teleskopu z oprogramowaniem wyskakuje - też tak macie?

Najczęściej błąd wysyłania synchronizacji do teleskopu i błąd zegara montażu.

Do tej pory nie udało mi się włączyć "advanced" w sterowniku - od razu go wywala. Komuś się udało?

Sterownik jest biedny.

Działałem z NINĄ i APT.

 

Ale generalnie przyjemnie i cicho to chodzi, jest lekkie (stosunkowo), jak oprogramowanie dopracują to będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abo napisał:

Ładny wynik, ja jeszcze nie dotarłem do takiego.

:) Cierpliwości.

 

Godzinę temu, abo napisał:

Z ciekawostek - na naszej szerokości z dużym setupem ma ochotę się podnieść wyżej, śruba ALT robi się ciągnąca czego nie potrafi.

Nie bardzo rozumiem.

Godzinę temu, abo napisał:

Przyda się przeciwwaga choć w pewnych ułożeniach niewiele pomoże.

Dlaczego?

Godzinę temu, abo napisał:

Dużo błędów synchronizacji teleskopu z oprogramowaniem wyskakuje - też tak macie?

Ja nie. Może reinstalacja pomoże?

 

Godzinę temu, abo napisał:

Do tej pory nie udało mi się włączyć "advanced" w sterowniku - od razu go wywala. Komuś się udało?

Tak, od początku. Może j/w?

Godzinę temu, abo napisał:

Sterownik jest biedny.

Działałem z NINĄ i APT.

To fakt.

Ja z APT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, warpal napisał:

:) Cierpliwości.

 

Nie bardzo rozumiem.

Dlaczego?

Ja nie. Może reinstalacja pomoże?

 

Tak, od początku. Może j/w?

To fakt.

Ja z APT.

Zrobię wieczorem fotkę o co mi chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież mam fotkę ;)

 

Bez przeciwwagi mój setup przeważa w stronę zwiększenia kąta alt. Na czerwono. Śruba do ustawiania kąta pracuje na rozciąganie a nie powinna bo jej mocowanie na to nie pozwala.

Z przeciwwagą na zielono będzie tak jak być powinno.

Mogę też wysunąć teleskop do przodu przedłużając dovetail ale będzie mało. RC z przodu nic nie waży.

 

image.png.24a396f70f83cdacadb34a84b73c0777.png

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ZWO napisało w instrukcji odnośnie wyważania, ale lepiej nie nadwyrężać elastycznego elementu przekładni harmonicznej i zadbać o rozsądne rozłożenie masy. Oczywiście, że waga setupu mieści się w tym, co jest na papierze. Lunetkę dałbym na front, pod RCka. RC z przodu nic nie waży, a z tyłu wisi z 10 kg (złączki, fokuser, kamera, lustro, koło). Przeciwwaga nic nie da, bo w montażach tego typu służy tylko do tego, żeby zestaw się nie wywalił razem ze statywem, kiedy wszystko znajdzie się po jednej stronie. Osią obrotu jest i tak śruba od DEC.
Niedawno jakiś śmiałek zawiesił na RST-135 Celestrona 14" i uzyskał nawet RMS na poziomie 0,8". Producent napisał mu, żeby tego więcej nie próbował, bo uszkodzi mechanikę. Teraz jest fajny guiding, ale za rok będzie kiepski a "nic nie ruszałem".

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegów którzy korzystają z PC do sterowania.

Po włączeniu montaż ma błędny czas (jakiś fabryczny) i wyświetla komunikat żeby zsynchronizować czas. Jak to zrobić z PC?

Na razie muszę odpalić apkę na telefonie i wtedy bez ingerencji się synchronizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, abo napisał:

Pytanie do kolegów którzy korzystają z PC do sterowania.

Po włączeniu montaż ma błędny czas (jakiś fabryczny) i wyświetla komunikat żeby zsynchronizować czas. Jak to zrobić z PC?

Na razie muszę odpalić apkę na telefonie i wtedy bez ingerencji się synchronizuje.

Dimension 4 - chodzi w tle i się sam synchronizuje ale można też wymusić ręcznie.image.png.9f725a68b025d53c7f57e3a6ef4de49d.png

 

 

 

 

 

 

 

 

EDIT: Ach.... czekaj - sync z montażem zwykle jest w programie/sterowniku montażu. W EQMOD tak jest w CEM tak jest i pewnie tu też.

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, warpal napisał:

Musisz wejść w "advanced".

Ten sterownik jest z cyklu "prac robionych na odp..." ?

Nie mogę na 2 komputerach, po kliknięciu adv wywala się sterownik. Przeinstalowane 3x, może dlatego że w11 ale starszego już nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

nie miałem wcześniej okazji udzielać się na forum, raczej byłem obserwatorem. Przy okazji dyskusji o nowym montażu wrzucam zdjęcie swojego.

 

Moje parametry fabrycznego błędu periodycznego nie powalają - coś ok 24/14 (nie pamietam dokładnie). Testowałem dopiero przez jedną noc nowy sprzęt (i przy okazji po raz pierwszy montaż paralaktyczny).

 

Oto przykład dosłownie jednej 1 klatki 300s - M31. Lekko podkręcona na telefonie. 

 

Sprzęt: Redcat 71 i kamera 533mc (gain 100).

 

Jestem w szoku, bo wcześniej mogłem fotografować 10-30 sekund maksymalnie.

 

Prowadzenie udawało mi się uzyskać w granicach 0,7 - 0,8 na obu osiach, ale często powyżej 1. Jestem w tym nowy, więc uważam, że nie jest źle, skoro utrzymało klatkę 300 sekund. 

 

Z ciekawostek, które zauważyłem, korzystam z takiej baterii do napędzania zestawu : https://www.astroshop.pl/baterie-i-akumulatory/bresser-mobile-power-station-100-watt/p,63756?utm_medium=cpc&utm_term=63756&utm_campaign=2208&utm_source=froogle&gclid=Cj0KCQjw852XBhC6ARIsAJsFPN28XNVqrisKQc6cVGrw5pGl_nm4Z94zmlFhzChCyLOu6HHP6fnZwe8aAsqxEALw_wcB&utm_content=

 

Po zużyciu 1/3-1/2 energii montaż wywalał błąd o zbyt niskim napięciu. Działał, ale non stop wydawał sygnał dźwiękowy. Odpiąłem wszelkie pozostałe źródła poboru energii (asiair i opaski ogrzewające), ale i tak napięcie było zbyt niskie. Wniosek jest taki, że taka mała bateria wystarczy dosłownie na kilka h obserwacji. Będę jeszcze testował, czy gdybym podłączył do gniazda AC przez zasilacz, to czy nie będzie lepszego napięcia. Wcześniej podłączałem bezpośrednio DC -> DC.  

 

PS

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć, potestować, to jestem z Łodzi.

 

 

IMG_3374.jpeg

IMG_3373.jpeg

IMG_0012.jpeg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 31.07.2022 o 10:12, abo napisał:

Po włączeniu montaż ma błędny czas (jakiś fabryczny) i wyświetla komunikat żeby zsynchronizować czas. Jak to zrobić z PC?

Na razie muszę odpalić apkę na telefonie i wtedy bez ingerencji się synchronizuje.

Mają naprawić.

Więcej tutaj:

https://www.facebook.com/groups/289924796418749/permalink/428664802544747/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.