Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, Lysy napisał:

Łącznie 3 filmiki po ok. 240 sek, derotowane w WinJuposie

 

AS!3 do pewnego stopnia jest w stanie skompensować obrót planety w trakcie wideo (w końcu dla niego to bez różnicy, czy śledzone fragmenty przesuwają się przez wpływ seeingu, czy rotacji). Wg wątków na CN nawet 2-3 minutowe filmiki z C14 dają w ten sposób sensowne wyniki, mógłbyś spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lysy napisał:

Ściągnąłem AS!3 rzeczywiście ładnie wyrównuje natomiast koszmarnie przepala mi środek fotki (końcowy  tiff) a nie mogę znaleźć ustawienia.

Ktoś to przerabiał?

Ja w ustawieniach FC gain na 50 % ustawiam. To jest max i środek nie jest po zestackowaniu przepalony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Lysy napisał:

Ściągnąłem AS!3 rzeczywiście ładnie wyrównuje natomiast koszmarnie przepala mi środek fotki (końcowy  tiff) a nie mogę znaleźć ustawienia.

Ktoś to przerabiał?

 

A nie jest to efekt "Normalizacji" ze zbyt wysoką wartością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tychy, 09/10/2022


Mak 140 mm, EQ3+EQStar
Camera=ZWO ASI224MC

FireCapture v2.6, Registax 5
Profile=Jupiter
Diameter=49.45"
Magnitude=-2.91
FocalLength=1950mm
Start(UT)=215623.459
LT=UT +2h
Frames captured=1598
ROI=800x800
FPS (avg.)=13
Shutter=22.62ms
Gain=214 (35%)
Gamma=50
Histogramm=52%
Noise(avg.deviation)=n/a
Limit=120 Seconds
Sensor temperature=16.7°C

Jup_010845_pipp1.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lysy napisał:

Zapisałem w fits i dało się coś z tym zrobić. Rzeczywiście chyba niepotrzebnie się mordowałem z derotacją avików w WinJupos, 

 

Z derotacji samych klipów to chyba tylko bardzo długie nagrania z filtrem CH4 mają sens. W pozostałych rotacja będzie zbyt mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda efekt z AS!3, bez zabawy z WinJupos, i z procesingiem (przed delikatną korektą  tifa w PS) w formacie fits.

Może komuś się przyda krótka historyjka mojej walki z wiatrakami ?

 

 

 

Untitled-2.png

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Sebastianus napisał:

Cześć,

 

przedstawiam ,pierwsze w tym roku, zdjęcia planety. Wszystkie wykonane w poprzednim tygodniu. Mieszanka z kamery ASI462mc i ASI120mm. Wszystkie wykonane przez teleskop SCT 8" posadzonym na montażu CG5GT.

Akwizycja Sharpcap lub Firecapture. Obróbka AS3, Registax, Winjupos (oprócz tranzytu Io), PS5. Ostatnie dwa wykonane przez PM 2,5x.

Bez napinki po kilka filmików każdego wieczoru dla przypomnienia obsługi, z problemami (uszkodzenie RS232/USB).

 

Pozdrawiam

Bardzo fajne zdjęcia! Takie klimatyczne :)

Osobiście Najlepsze jest to z wejściem Io na tarczę Jowisza ;)

Gratulacje :D

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej fotka z wczorajszej sesji. Seeing był dobry, ponieważ księżyce nie mają ogonków, ale za to było mleko, czyli bardzo cienka warstwa chmur, przeplatana grubszymi. Exp. ustawiłem na 10, żeby za dużo Gain nie dawać a i tak cały czas go korygowałem, między 180 a ponad 200, przez chmury. Nagrałem w sumie 40 avików. Animacja będzie, ale raczej słaba, poniżej najlepsza klatka. Materiał jeszcze raz się stackuje, ponieważ zapomniałem zaznaczyć opcję RGB Align, gdyż ponownie uruchomiłem AS!3. Dałem AP Size na 56 i już nie robi kreski na stackach.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert_3.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7

 

Jup_22_37_22_2022_10_15_lapl5_ap40.png.a599d4879d49b88d61527ad157829333.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacja z wczorajszej sesji. Jak już pisałem wyżej, materiał zbierany przez chmury. Dla urozmaicenia wrzuciłem kilka wersji tej samej animacji.

Pierwsza z surowych stacków,

Druga jak pierwsza, tylko rozjaśniona w PIPP,

Trzecia tak jak wyszło po obróbce w RegiStax 6,

Czwarta pełna obróbka.

 

Liczba klatek: 40

Czas nagrania: od 22_00_18 do 22_43_34

Ogniskowa 2700 mm, 100%

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert_3.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, PIPP v2.5.9, Avidemux 2.7.8

 

     

 

 

 

 

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :) 

Jowisz z księżycami, praktycznie z przed chwili :) 

Aparat: Nikon Coolpix B700 

Obróbka: Snapseed 

Miejsce: mój balkon, Śląsk ;) 

Godzina: ok. 20:40

Warunki: całkiem niezłe, jednak po chwili przyszły niespodziewane chmury :( 

 

Wersja prosto z aparatu:

DSCN8826.thumb.JPG.8af7a7ed317671c93b53735278eef1d7.JPG

 

Wersja opisana/po obróbce: 

IMG_20221016_212034.thumb.jpg.42626136d2e918584c0713518a111e82.jpg

Miłego, 
Milena :) 

 

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Lysy napisał:

Może komuś się przyda krótka historyjka mojej walki z wiatrakami ?

 

Jakoś te opcje do skalowania nie chcą wyjść na dobre - czy to Drizzle czy coś innego... a tymczasem Go czy paru inny zawsze ma jakieś mega Jowisze ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększanie ma sens gdy materiał wyjściowy jest bardzo dobrej jakości. Jak jest kiepskiej (w naszych warunkach norma), to powiększamy niedoskonałości i to nie może dobrze wyglądać. Kiepski materiał lepiej pomniejszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Przemo23 napisał:

Poniżej Jowisz

Przemo23, patrząc na Sprzęt: SCT9.25E, PM2,5x, ZWO ADC, ASI462MC, to ten Jowisz jest z ogniskowej 5875 mm. Zgodnie z przelicznikiem piksela kamerki, to optymalna wartość jest znacznie przekroczona. Czy robiłeś porównanie z materiałem zebranym wyłącznie z ogniskowej teleskopu, czyli 2350 mm, gdzie przelicznik piksela jest bliższy temu optymalnemu. I potem zrobić Drizzle. Czy wtedy jakość jest lepsza, czy jednak z ogniskowej 5875 mm i tak jest lepiej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.