Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Andrzej Lach napisał:

W AutoSakkert3 masz opcje dekoracji, możesz ją włączyć przy stackowaniu. 

 

Tak czy inaczej, zacząłbym od wyrównania w PiPP, z opcją sortowania klatek wg. jakości (PiPPa całkiem fajne algorytmy sortujące).

Autostakkert ma derotację? Gdzie? To po co ja walczę z Winjuposem?

 

2 godziny temu, KrisJot napisał:

Tak myślę, czy to nie przez zbyt długie nagranie, przekraczające 2minuty? Natrafiłem na opinie w sieci, że przez szybką rotację Jowisza nagrania powyżej 2minut po zestackowaniu wychodzą z przesunięciami.

Myślę, że do 3 minut strata będzie minimalna. Rzeczywiście widać ukośne zaciąganie i jeśli gdzieś szukałbym winy, to w kolimacji lub w barlow, jeśli jest użyty. Spróbuj też bez ADC - przy tej wysokości Jowisza może więcej psuć, niż pomagać. 

Generalnie przy tej wielkości rurze i na pierwszy raz, to lepiej nie można i też zazdraszczam.
Niech poleje się krew. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale jak to jest z tym quality index w Autostakkert. 12k to dobrze (w porównaniu do np 5k) i czy można przy nim zjechać Noise Robust do 3?

 

Kolimację sprawdzałem na jasnej gwieździe, prążki zdają się być równomierne. Barlowa nie było. To ukośne zaciągnięcie wygląda jakby miało niebieską poświatę ze źle ustawionego ADC. Wygląda jak ten duszek, który "wędruje", gdy kręcę gałkami od pryzmatów.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, karp_killer napisał:

Autostakkert ma derotację? Gdzie? To po co ja walczę z Winjuposem?

Mój błąd przepraszam za zamieszanie :Boink:, z racji że nie używam derotacji, pospieszyłem się z tą funkcją w AS3!, pamiętałem jedną z "eksperymentalnych" funkcji, tylko że to nie derotacja a obrót pola. Więc WinJupos raczej pozostaje w użyciu :) 

 

image.thumb.png.6211cf02237231bebff02c4b9a7f2fb0.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrisJot napisał:

Dzięki, ale jak to jest z tym quality index w Autostakkert. 12k to dobrze (w porównaniu do np 5k) i czy można przy nim zjechać Noise Robust do 3?

Nie wiem czy inni koledzy potwierdzą, ale ja trochę czasu poświęciłem na przetestowanie tych wszystkich opcji i parametrów w AutoStakkert 3 i w moim przypadku nic one nie zmieniają, a jeśli zmieniają to niezauważalnie.

Jedyne parametry, które u mnie robią różnicę, to liczba klatek do stackowania (ja to robię w procentach). Pozostałe, jak Noise Robust, ilość i wielkość punktów wyrównywania (Alignment Points), minimalna jasność, wstępne wyrównywanie w PIPP, zaznaczenie Double Stack Reference, Drizzle - u mnie to nie wpływa na jakość stacka.

 

Obecnie nawet nie przepuszczam materiału przez PIPP, bo jak robiłem porównania z materiałem wrzuconym do AS3 po PIPP i bez PIPP, to wynik był taki sam.

Używałem PIPP gdy chciałem zmniejszyć obrazek (zrobić cropa), ale teraz wolę to nagrać od razu w mniejszym ROI, przynajmniej mam więcej FPS :)

Więc nagrany materiał ląduje od razu w AS3, potem Registax 6 i na końcu ewentualnie Photoshop + PhotoScape (ma wg mnie trochę lepsze wyostrzanie).

 

Ale warto przetestować samemu. Być może z większych apertur różnice w stackach przy różnych parametrach będą jednak widoczne.

 

BTW - w tym wątku jest wiele cennych porad odnośnie avikowania, stackowania, zawartych pomiędzy zdjęciami - może warto by było je wydzielić do jakiegoś poradnika w oddzielnym temacie?

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cynk @as1

Generalnie miałem zamiar pojechać w pole, żeby zebrać materiał do eliminacji błędu PE w swoimmontażu, ale wieje i w zasadzie po chorobie...

Szybko wyniosłem swój mini zestawik planetarny. Seing okazał się bardzo niekorzystny, trzeba było szybko działać,bo się pogorszyło i przypełzły jakieś chmurzyska...

Pogodnych nocy!

 

MAK102+ASI120MC

PIPP, AS!3, Lightroom

 

 

22_00_52_pipp_123_lapl3_ap79_Drizzle15_conv.jpg.91b278966e179b1875e4893dae881c3b.jpg22_00_52_pipp_123_lapl3_ap79_Drizzle15_conv_annotated.jpg.807847430faf5254341724c06c9ff5d2.jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, AviatorL napisał:

Nie wiem czy inni koledzy potwierdzą, ale ja trochę czasu poświęciłem na przetestowanie tych wszystkich opcji i parametrów w AutoStakkert 3 i w moim przypadku nic one nie zmieniają, a jeśli zmieniają to niezauważalnie.

Jedyne parametry, które u mnie robią różnicę, to liczba klatek do stackowania (ja to robię w procentach). Pozostałe, jak Noise Robust, ilość i wielkość punktów wyrównywania (Alignment Points), minimalna jasność, wstępne wyrównywanie w PIPP, zaznaczenie Double Stack Reference, Drizzle - u mnie to nie wpływa na jakość stacka.

 

Obecnie nawet nie przepuszczam materiału przez PIPP, bo jak robiłem porównania z materiałem wrzuconym do AS3 po PIPP i bez PIPP, to wynik był taki sam.

Używałem PIPP gdy chciałem zmniejszyć obrazek (zrobić cropa), ale teraz wolę to nagrać od razu w mniejszym ROI, przynajmniej mam więcej FPS :)

Więc nagrany materiał ląduje od razu w AS3, potem Registax 6 i na końcu ewentualnie Photoshop + PhotoScape (ma wg mnie trochę lepsze wyostrzanie).

 

Ale warto przetestować samemu. Być może z większych apertur różnice w stackach przy różnych parametrach będą jednak widoczne.

 

BTW - w tym wątku jest wiele cennych porad odnośnie avikowania, stackowania, zawartych pomiędzy zdjęciami - może warto by było je wydzielić do jakiegoś poradnika w oddzielnym temacie?

Mi z testów wychodziło, że dla planet lepiej zrobić selekcję materiału w PIPP i potem stackować 99% w AS3. 
Obecnie jednak stackuję w Astrosurface - wygodniejszy proces i efekty wydały mi się lepsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, karp_killer napisał:

Mi z testów wychodziło, że dla planet lepiej zrobić selekcję materiału w PIPP i potem stackować 99% w AS3. 
Obecnie jednak stackuję w Astrosurface - wygodniejszy proces i efekty wydały mi się lepsze. 

W Astrosurface da radę przeprowadzić cały proces obróbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, karp_killer napisał:

Brakuje mi dobrego kadrowania planety na środek i derotacji. Poza tym wsio jest, da radę. 

Ok, thx, spróbuję. Kojarzysz może jak poradzic sobie z wycięciem tej niebieskiej obwódki dookoła planety (skutek źle ustawionego ADC)? Próbowałem w PiPP i owsem, jest lepiej ale mimo wszystko coś zostaję przy krawędzi planety (tam, gdzie był taki niebieski duszek od ADC). Pózniej po stackowaniu z RGB alligment w Autostakkert zostaje jakby halo na brzegu planety. Ledwie to widać, ale dalsza obróbka w Astrosuface z wyciąganiem detalu sprawia, że jest już widoczne. Jedyne rozwiązanie, jak mi zadziałało, to zjechanie wykresem luminance dla najniższej części wykresu. W ten sposób zniknęło echo. Nie mam jednak pewności, czy nie popsuło przy okazji czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, KrisJot napisał:

zostaje jakby halo na brzegu planety

Takie halo (jeżeli dobrze zrozumiałem, że jest ono w koło planety a nie na tarczy) usuwam w Corel PaintShop Pro opcją Black. Świetnie ona przyciemnia tło, usuwając wszelkie jasne obwódki. Oczywiście trzeba to z umiarem, ponieważ planeta zostanie ugryziona.

 

1.png.c89a1060e776f554b0aad6e7a1927196.png

 

2.png.e499fb3eeaf83877ba734286494b2a13.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, KrisJot napisał:

z rozjechanego kanału od ADC

Następnym razem nagraj Jowisza bez ADC i potem sprawdź, czy po RGB Align, będzie tak samo. Obecnie Jowisza i Marsa nagrywam bez ADC.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, *Wojtek* napisał:

Następnym razem nagraj Jowisza bez ADC i potem sprawdź, czy po RGB Align, będzie tak samo. Obecnie Jowisza i Marsa nagrywam bez ADC.

 

Jeżeli stackuje się kolor bez debayeryzacji to Autostakkert powinien to też lepiej ogarnąć - stack każdego kanału z osobna + Drizzle i na konie wyrzucenie RGB lub kanałów oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalegly Jowisz z 19 pazdziernika 20:28 z podwojnym tranzytem. Udalo sie go zlapac w przerwach miedzy chmurami.

MAK 127 -> SvBony 305 -> AstroSufrace, 650 klatek z 5000.

 

image.png.943ac1db027c0be5e3761370adf43173.png

 

I dla porownania jak to prezentuje Stellarium dla tej samej godziny, synchronizacja programu jest naprawde dobra. Sorki za brak polskich znakow, cos windows niedomaga.

 

image.png.043a444fa4b85c4f93f511c5b115ea21.png

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.