Skocz do zawartości
  • 0

Nadkorekcja flatów


Szymoff

Pytanie

Mój newton OO VX200/900  nie obsługuje w prawdzie pełniej klatki (obsługuje matryce max do 35mm średnicy) ale widziałem już fotki z podobnych tub i matryc FF więc chciałem też spróbować i zobaczyć co z tego wyjdzie. Liczyłem się z rozjechanymi gwiazdami w rogach i dużą winietą co planowałem załatwić cropem ale nie przypuszczałem, że pojawi się problem innego typu. Przy zastosowaniu flata występuje tak jakby nadkorekcja winiety a obraz jest zdegradowany praktycznie do samego  centrum. Czy to normalne zjawisko przy takiej konfiguracji sprzętowej czy to jednak flat jest źle odejmowany? Próbowałem już flatów zrobionych flatownicą jak i sky flatów i efekt zawsze jest ten sam. Przy matrycy w formacie APS-C tego problemu oczywiście nie miałem.

 

 

nadkorekcja.jpg.d20cfeb4bf23af93f276ed3e668f3fe8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Wygląda na flata, który nie jest skalibrowany biasem. Zrób biasy. Przy czasie 1/40 nie ma żadnej potrzeby, abyś zastosował darkflaty, bo i tak nie pojawi się żaden szum terminczny. darkflaty mają sens, jakbys miał ciemne filtry + ciemny teleskop i naświetlał kilkanaście sekund flata .

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tym konkretnym przypadku naświetlanie wynosiło 1/40s (histogram w połowie) ale jakiś czas temu robiłem próby z filtrem Halpha i flatem w okolicach 3s (o ile dobrze pamiętam) i też była nadkorekcja. 

Nie nie kalibrowałem flata dark-flatem. Do tej pory nigdy nie stosowałem dark-flatów ale spróbuję zobaczę czy to coś zmieni.

Ta powyższa próba jest z zastosowaniem samych flatów ale robiłem już próby z zastosowaniem flatów, darków i biasów i też nie pomagało.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie na Asi294MC optymalny zestaw kalibracyjny to dark+flat+darkflat i jest wtedy pięknie. Bez darkflata flat nieprawidłowo koryguje winietę. Z kolei dodanie biasa psuje całą klatkę.

(No i oczywiście flatów nie mogę robić na wąskopasmowych filtrach typu Antlia Alp-t, ale to już specyfika tej konkretnej kamery.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja miałem takie same problemy z następującego powodu:

 

Robiłem flaty z gain 139 i offsetem 50

Dark flaty natomiast robiłem innym programem ale przez przypadek z gain 139 i offsetem 21, czego nie byłem w stanie zauważyć z powodu braku doświadczenia. Efekty miałem takie, jak ty.

 

Dodatkowo, używając kamery ASI1600MMP flaty robię nie krótsze niż 1 sekunda. Krótsze mogą powodować problemy z powodu nieliniowej charakterystyki matrycy- tak piszą w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No niestety same dark flaty nic nie dały a wręcz efekt jest jeszcze gorszy. Zestaw Bias, Flat, Dark czy bias z flatem już stosowałem. Jeszcze spróbuje ze wszystkimi klatkami kalibracyjnymi zobaczę co wyjdzie.  Może jednak nic z tego nie będzie przy tej tubie i pełnej klatce?

 

 

dark_flat.jpg.c69846f1dbbe03d27a0f4ae344ea74a1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Herbert West napisał:

Ja miałem takie same problemy z następującego powodu:

 

Robiłem flaty z gain 139 i offsetem 50

Dark flaty natomiast robiłem innym programem ale przez przypadek z gain 139 i offsetem 21, czego nie byłem w stanie zauważyć z powodu braku doświadczenia. Efekty miałem takie, jak ty.

 

Dodatkowo, używając kamery ASI1600MMP flaty robię nie krótsze niż 1 sekunda. Krótsze mogą powodować problemy z powodu nieliniowej charakterystyki matrycy- tak

Ja robię Canonem 6D więc to raczej nie ten problem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Duser napisał:

Polecam obejrzeć sobie .

Dzięki. Już myślałem, że może faktycznie to pomoże ale niestety nic z tego. Klatki kalibracyjne mam świeże. 
Zrobiłem flaty z dłuższymi czasami 4s i 10s. Im dłuższe czasy tym efekt wydaje się gorszy. Spróbuję jeszcze z bardzo krótkimi czasami no i zobaczę jak to będzie wyglądało przy użyciu innych programów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Szymoff napisał:

Może jednak nic z tego nie będzie przy tej tubie i pełnej klatce

 

Nie ma znaczenia, materiał musi się skalibrować. Co innego wady optyczne. Wrzucisz trochę rawów? Pewnie kilka lightów, 10 flatów i ze 3 biasy wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

Efektu można tez uniknąć stosując zwykłe darki do materiału.

Normalnie nie robię darków bo stosuję dithering i nie miałem takiej potrzeby ale przy tym problemie i poprzednich próbach sprawdzałem też z  darkami. Efekt był taki sam. Przy tej próbie na razie nie robiłem darków ale dopalę i zobaczę co wyjdzie.

Później wrzucę rawy to może ktoś wyśledzi w czym jest problem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kamery takie jak ASI1600, 183 czy 294 wymagają darków, bo mają w matryce wbudowane diody:

 

image.png.014de035371fa837938ebce6b03747c6.png

 

Zapewne nawet gęsty dithering nie poradzi sobie z redukcją i należy robić darki. Nowsze matryce APSC i FF oraz BSI na pewno nie wymagają darków i wystarczy dithering.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.