Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszej nocy, ale w drugiej jej części, czyli jutro, będzie można podjąć próbę obserwacji lub fotografowania ksieżyców Marsa. O godz. 3:10 nastąpi zachodnia elngacja Phobosa w odl. kątowej = 25" licząc od środka tarczy Marsa, a 50 minut później elongacja zachodnia Deimosa w odl. kątowej = 63,8" licząc od środka tarczy. W zależności od sprzętu i nasadek kątowych trzeba sie upewnić po której stronie tarczy należy poszukiwać ksieżyców, których słaby blask: Phobos =10,9 mag, Deimos = 12.0 mag. tłumi Mars. Praktycznie można ich poszukiwać już w momęcie elongacji Phobosa, nie czekajac na maksymalne wychylenie Deimosa.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka z działu GALERIA. Od jakiegoś czasu obserwuję jak ktoś oceniając zdjęcia systematycznie przydziela jedynki fotkom ocenionym na 5 przez 3 i więcej osób.

 

Leszku nie przejmuj się frustratami i zazdrośnikami. Fotki są na piatkę. Niech taki frustrat pokaże co on potrafi. Na głupotę nic nie poradzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój w zasadzie z tej samej chwili - 2005.10.05 : 23h09m czasu lokalnego.

Pierwsze światło filtra IRpass 695 nm Baader.

Kolor - taoucam 740, luminacja właśnie filtr IR pass Baader.

Bielack, jak nabędziesz wiedzy, skrobnij coś na temat pozytywnych aspektow użycia filtraIR-Paas, bo ja na razie nie mam czasu go używać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka z działu GALERIA. Od jakiegoś czasu obserwuję jak ktoś oceniając zdjęcia systematycznie przydziela jedynki fotkom ocenionym na 5 przez 3 i więcej osób. Łatwo to zauważyć gdy np. średnia ocen wynosi pięć, po głosowaniu trzech osób, a następnego dnia widać już średnią 4 po głosowaniu tegoż znawcy przedmiotu. Nie tylko mnie dażył takimi ocenami, ale innych też. Moim zdaniem ocena powinna być imienna.

Sorry że tak wciąłem sie z tą sprawą, ale szkoda na takie drobiazgi zakładać nowy wątek.

Wszystkie oceny zostały zresetowane oraz ustawiłem galerię tak że moga tylko głosować userzy zarejestrowani w galerii. Nikt z "gości" nie może głosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym być źle zrozumiany, jakoby działa mi się krzywda z powodu niskich ocen moich zdjęć :szczerbaty: co w istocie jest mi obojętne. Jeśli ktoś porównuje nas do czołówki światowej to oczywiście możemy wypaść niekiedy blado, ale czy to właściwe porównanie, to sprawa dyskusyjna.

 

Ps. Ostatnie dwie noce choć piękne do obserwcji, fatalne do zdjęć Marsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w kontekście fotografii planetarnej myślę ze spokojnie możemy gonić za tzw. czołówką światową. Webcamy to tani sprzęt i najczęściej barierą jest doświadczenie a nie koszty sprzętu (zakładam posiadanie dobrego telpa).

Jeśli chodzi o foto ds to barierą są już koszty, ale jak się spojrzy na fotki Domka czy PTL wykonywane sprzętem profesjonalnym-to jest już światowy poziom, nie ma o czym gadać. Podziwiam też kolegów którzy wyciągają wspaniałe foty swoimi canonami 300D czy 10D, niektóre-rewelacja.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajmy się ocenom !! Każdy robi najlepiej jak umie. Ja przez kątówkę.

Poniżej Mars z powodu którego się dziś nie wyspałem. Ale dobrze, bo ten wieczór robi się u nas z mgłą.

Próbowałem jeszcze zrobić Urana, ale nie przerobionym ToUcamem tylko w ognisku głównym, Barlow tak obniża jasność, że Registack nie wie co nakładać na siebie.

Wracając do Marsa - wstawiłem pasek folii jak radzili na Sky w okular aby wyciemnić tarczę. No i tak więcej widziałem odbić światła od oka do soczewek niż domniemanych księżycy (widziałem ich dużo :banan: ). Ci co mało widzą mówią tylko o 2 księżycach Marsa :szczerbaty:

Mars20051007.jpg

Uran20051006bezbarlowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nocy postanowiłem zapolować na księżyce Marsa. Około drugiej w nocy planeta wyłoniła się zza krawędzi balkonu na tyle, że mogłem rozpocząć obserwacje. Zrobiłem krótki (ok. 150 klatek) próbny avik i na szybko obrobiłem registaxem. Obok planety wyraźnie witoczny był jasny punkcik, którego położenie zgadzało się z przewidywanym przez CDS położeniem Deimosa. Dla pewności zrobiłem jeszcze kilka dłuższych avików i za kazdym razem punkcik był widoczny.

Phobos znajdował sie wówczas za tarczą Marsa, tak więc musialem odczekac jeszcze dwie godziny nim oddalił się od niego na tyle, by nie ginać w blasku planety.

Poniżej zdjęcie wykonane około godz. 5-tej, a na dokładkę pospiesznie obrobiony Mars, sfilmowany w oczekiwaniu na Phobosa - moje trofea z nocnego polowania.

 

Podkreślam, że zdjęcia wykonywałem nieprzerobiona kamerką!

Phobos_i_Deimos_2005_10_08_05_05.JPG

2005_10_08_02_16_Mars.JPG

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Mam ostatnio klopot z internetem tzn.wcale go nie mam i musze powiedziec,ze po kilku dniach nieodwiedzania forum fotki Marsa zapieraja dech do tego ksiezyce uchwycone!

 

Dolaczam swojego bladego marsika w roznych ujeciach, z 06.10.

 

Co do ksiezycow widzianych przez moj teleskop sprzezony z ToUcam Pro,to musze powiedziec,ze rejestruje jedynie te oddalona od Marsa gwiazdke i to ledwo ledwo.

Kanaly.jpg

Kanaly3.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej, aleś dołozył do pieca :helo:

piękny :helo:

czyżby montaż wreszcie ruszył? :)

pozdrowienia

 

Dzieki ,

Montaz pozyczylem u znajomego .

Moje pierwsze 4 szt. bede gotowy za 2 tygodnie .

Drogo mi ten Mars wyszedl , musialem zonie kupic trochy zabawek u jubilerza , zeby mia wypuscila z domu :D

 

Ale wzamian mam wolny caly tydzien ... dzisiaj tez ladna pogoda zapowiada sie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrazeniem od wczerajszej nocy !!!!

Oto Mars , ktory pomog mi zrobic synek Andrzej .

jak zawsze MAK 230 , Barlow 5* - ogniskowa 15 metrow!!!! 1/25 sek . 5 fps.

My też. No ale ogniskowa dwa razy większa niż moja kiedy robię Marsa. Masz czułą kamerkę ,albo robisz na minimalnym gainie. Barlow chyba 5x. Ja dzisiaj rano miałem znowu kiepski seeing i nie ma co pokazać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje Sergiej Mars niesamowity . Poprzeczkę zawiesiłeś naprawdę bardzo wysoko. Kiedyś w swoim Mak-u 150 też miałem 15m jak robiłem Jowisza na kliszy.

Niestety dla mnie teraz barierą jest obróbka komp.Udało mi się wydobyć pojedyńczą klatkę z Marsa którego pokazałem wcześniej (ToUcam NT 270/1445 Barlow 4x) Czy z tego można wyciągnoć coś sensownego?

Mars_kl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się z wami podzielić moimi uwagami na temat pasmowego fitra podczerwieni jaki sobie sprawiłem kika dni temu.

Wszystkie swoje fotografie wykonuje jak dotąd (niestety) z balkonu. Warunki mam co najwyżej przeciętne, zwykle są fatalne. Naprawdę rzedko kiedy udaje mi sie uzyskać ostre obrazy planet podczas filmowania.

Od pewnego czasu spotykałem w Necie fotografie wykonywane techniką mieszaną: klatki koloru filmowane zwykłą webcamerką, a kanał luminacji (czyli ten odpowiedzialny za szczegóły obrazu) filmowany kamerą czarno białą z filtrem IR pass.

Kupiłem taki filtrek w Delcie. Trochę osłabiłem się ceną transportu - 20 pln za cos wielkości paczki zapałek, ale wiem o co idzie, dlatego przebolałem ;)

 

Obrazek ilustrujący metodę powstawania takiego kombinowanego zdjęcia:

 

mars-kolor-irpass.png

 

Film nakręcony TouCamem 740, 60 sekund przy 10 FPS, shut 1/33. Gain różny - w zależności od filtra. Dla -UV/IR był ustawiony na ok 15% przy IR pass na ok 50% (i jak widać - było to trochę zbyt wiele, jest prześwietlenie na górze z lewej).

Zwróćcie uwagę na to, jak wygląda klatka koloru - z tego miało by powstać ostateczne zdjęcie? Nie było by absolutnie co pokazać. Potraktowałem je waweletem w Registaxie, oto co wyszło:

 

mars_05-10-09_01-10-27-c-w.jpg

 

Bieda, nic więcej.

Próbowałem też zrobić kanał luminacji kamerą w trybie RAW, ale jakoś bez większego efektu:

 

mars_05-10-09_01-10-27-final-raw-l.jpg

 

Kolorem jest to samo zdjęcie co na pierwszej fotografii, tylko luminacja została zrobiona w RAW`ie. Nie porafię pozbyć się tej krateczki, choć kanał lum jaki wyeksportowałem z AVIRAW`a do BMP w AviToBmp obrabialem po 200 klatek (więcej mi Registax nie przyjmuje, też tak macie?).

Ale to samo zdjęcie zmniejszone o połowę i trochę podostrzone (już w Photoshopie) wygląda naprawdę nieźle:

 

mars_05-10-08_23h15m-ut_s.jpg

 

Gdyby nie był taki maleńki ;D

 

Podsumowując, pasmowy filtr podczerwieni Baader IR pass 685nm pozwala mi robić zdjęcia o klasę lepsze niż do tej pory i to przy gorszej pogodzie. Jestem z niego bardzo zadowolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrazeniem od wczerajszej nocy !!!!

Oto Mars , ktory pomog mi zrobic synek Andrzej .

jak zawsze MAK 230 , Barlow 5* - ogniskowa 15 metrow!!!! 1/25 sek . 5 fps.

 

Siergiej piękna fotka, podniosłeś poprzeczkę bardzo wysoko. Gratulacje, detal wyszedł Ci fantastyczny!

:helo::helo::helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.