Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej i Lemarc,tyle szczegolow,pieknie!

 

Z tego co wiem to Siergiej nie ma montazu chwilowo.

 

Moze juz pora zaczac polowanie na ksiezyce Marsa?

Moze ma ktos pomysl na mapki z ich polozeniami wzgledem tarczy planety?

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie fotki super! Szkoda ze ja nie jestem w stanie zrobic tak dobrych :unsure: Patrzac na te wasze sliczne marsiki :P sprobowalem sie troche pobawic moim poprzednim Marsem w registaxie, i oto rezultat. Moze jak pogoda dopisze jeszcze powalcze w tym tygodniu, bo sobotnie proby zakonczyly sie calkowitym fiaskiem! Pozdrawiam.

post-1600-1127839797_thumb.jpg

Edytowane przez A-Men
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na lookanku i nie dojżałem tam czapy polarnej. Był na wysokości 18 st. Mam pytanko: Czy aktualnie po stronie widocznego bieguna zima się kończy czy zaczyna ? Bo jakoś obiło Mi się o uszy że się kończy i czapa się szybko zminiejsza. :Boink: Aktualnie nie studiuje tematu Marsa, bo foto-DS zabiera Mi czas. Chociaż z tego co pamiętam 2 lata temu czapa była b.duża w okresie lipcowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej i Lemarc,tyle szczegolow,pieknie!

 

Z tego co wiem to Siergiej nie ma montazu chwilowo.

 

Moze juz pora zaczac polowanie na ksiezyce Marsa?

Moze ma ktos pomysl na mapki z ich polozeniami wzgledem tarczy planety?

 

Na stronie SKY & TELESCOPE masz 2 strony jak i kiedy obserwować:

 

http://skyandtelescope.com/observing/objec...icle_1004_1.asp

 

według nich wystarczy 75 mm obiektywu aby oddzielić Fobosa i Deimosa od Marsa

 

Jest też Mars Profiler który pokazuje co widac na Marsie w danej chwili (jest przycisk dla STC z kątówką!). Ale nie mogę dopasować nazwy tej ciemnej plamy, która Ciebie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witak Siergiej. Ja fotografuje tylko z balkonu, bo na stacjonarnym kompie działam. Własnie wiatr powiał z południa i trochę sie poprawiły warunki. Wcześniej wschodni wiatr wywiewał powietrze z budynku i mieszało sie to przed teleskopem. Mi najbardziej pasuje cyrkulacja zachodnia. A Ty czemu fotek nie dajesz?.

 

Nie mam teraz montaza , a bez montaza trudno robic fotki ...a moze sprobowac :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej i Lemarc,tyle szczegolow,pieknie!

 

Z tego co wiem to Siergiej nie ma montazu chwilowo.

 

Moze juz pora zaczac polowanie na ksiezyce Marsa?

Moze ma ktos pomysl na mapki z ich polozeniami wzgledem tarczy planety?

 

Poluję na nie za każdym razem nieprzerobioną kamerką. Niestety bez powodzenia.

Może jeśli uda mi się odpalić kamerkę SC1 szanse wzrosną?

 

Kto będzie pierwszy w ym roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czapa jest w zaniku (jest jeszcze widoczna na zdjęciach) to oznacza że jest lato na poludniowej półkuli.

 

A no sprawdziłem w SNB widok Marsa ze Słońca i wyszło, że już trochę (tak na moje oko ze 4,5 m-ca) czasu praży po tym biegunie.

A w 2003 akurat na biegunie była wiosna i jeszcze śniegu dużo.

Tak więc teraz śniegi topnieją :mellow::unsure: a szkoda bo to najpiękniejsze twory Marsjańskie, jak dla Mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze juz pora zaczac polowanie na ksiezyce Marsa?

Moze ma ktos pomysl na mapki z ich polozeniami wzgledem tarczy planety?

 

Takie cudo stworzyłem ...

 

pozycjeksiezycowmarsa1ym.th.png

 

Słówko wyjaśnienia.

Po dwa wykresy na księzyc ponieważ są to współrzedne X i Y. Punkt (0,0) to oczywiście środek tarczy Marsa. Tak więc jest x,y dla Phobosa i x,y dla Deimosa. Wszystko na jednym wykresie w skali czasu. Największe odchylenia odpowiadają największym oddaleniom kątowym ksiezyców od Marsa.

Skorzystałem z pomocy HORIZON http://ssd.jpl.nasa.gov/cgi-bin/eph

Czas uniwersalny UTC.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mizar napisał: Poluję na nie za każdym razem nieprzerobioną kamerką. Niestety bez powodzenia.

Może jeśli uda mi się odpalić kamerkę SC1 szanse wzrosną?

 

Nieprzerobiony webcam niewiele potrafi naświetlić. Napewno jak przerobisz to będą naświetlane nawet b. słabe obiekty. Był kiedyś w Necie przykład zdjęcia Saturna z wieloma Księżycami z SC1. L.Marcinek chyba tez próbował.

 

A czy będziesz dopiero przerabiał czy już przerobiłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprzerobiony webcam niewiele potrafi naświetlić.

 

Co Ty opowiadasz chłopie, chyba że zasięg 15mag to dla Ciebie niewiele. Łapałem nim juz takie ksiezyce jak Hyperion, Amalthea, Umbriel, Titania, Oberon czy Tryton.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba coś przesadzasz z tym 15 mag. :huh: bo moja dawna Vesta przed przerobieniem miała słabą czułość.

15 mag. i więcej, to dopiero po przerobieniu mogłem osiągnąć.

 

Nieprzerobioną to może 8-9 mag da radę, ale przez większy teleskop.

A ile to jeszcze trzeba było klatek nasumować żeby taki efekt uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba coś przesadzasz z tym 15 mag. :huh: bo moja dawna Vesta przed przerobieniem miała słabą czułość.

15 mag. i więcej, to dopiero po przerobieniu mogłem osiągnąć.

 

Nieprzerobioną to może 8-9 mag da radę, ale przez większy teleskop.

A ile to jeszcze trzeba było klatek nasumować żeby taki efekt uzyskać.

 

Lepiej poszukaj moich zdjęć w tym dziale to się przekonasz jak potężnym narzędziem jest taka webkamerka. O ile dobrze pamiętam najsłabsza gwiazda jaką zarejestrowałem miała ok 15,3 mag. A te 8 - 9 mag jak piszesz to wyciąga się z byle lunetki o średnicy 60mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamsz i binocooler zapomnieliście o swaitłosile. kamerka nie ma czułości na mag tylko na światło. Adam ma 800mm i f/4!!!!! gdzie luxy leją sie strumieniami. przy fotaniu 2000mm f/10 mamy tylko dwukrotny wzrost skali i spadek światła 6x!!! dla Vesty jest 6x ciemniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.