Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Widząc wyczyny kolegów zmobilizowałem się dzisiejszej nocy.

Jak zwykle Mewlon 210, barlowNPZ 3X.

Seeing kupiasty ale po zestakowaniu materiału wychodzi całkiem nieźle, a poza tym trzeba pukać Marsy bo pogoda może się skończyć.

Obróbka delikatna tak zeby oddać mniej więcej klimaty wizualnej obserwacji.

Sergiej jak zwykle pozytywnie zaskakujesz!

Pozdrawiam

 

MyVideomaxmars1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

razem z kolegą r65 przysiedliśmy się w sobotę do marsa, materiału zebraliśmy ponad 3GB

tu są surowe klatki, full size, nagrywane w registaxie:

 

mars_barlow_x2.jpg mars_barlow_x6.jpg

 

toucam pro, teleskop synta 200/1000, pierwsze barlow x2, drugie kombinacja barlowów w sumie ok. x6

ale własnie jest problem, w obu niema praktycznie kanału koloru niebieskiego.

czy winika to stąd, że w kamerce nie było filtra ir?

 

czy może z innego powodu, testowaliśmu akurat dość ekstremalnie przerobioną kamerkę przez kolegę r65,

ekstremalnie, (bo r65 nawet podnóśł matrycę, żeby posadzić ją na miedzianej beleczce odprowadzającej ciepło) więc czy brak koloru niebieskiego to wina braku filtra, czy może nie dokońca udanej modyfikacji?

pozdrowienia

 

Siergiej jak Ty ostrość ustawiasz, przy tych 15m ogniskowej?? :notworthy::D

kolega w swojej syncie zrobił sobie motofocus z przełożeniem mechanicznym ok. 25 razy/ na jeden ząbek posuwu, silnik 800 kroków/obrót, podpięte do mojego sterownika z podziałem kroku na 10, a ustawienie ostrości to już koszmar, przy tych ok. 6m

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej jak Ty ostrość ustawiasz, przy tych 15m ogniskowej?? :notworthy::D

kolega w swojej syncie zrobił sobie motofocus z przełożeniem mechanicznym ok. 25 razy/ na jeden ząbek posuwu, silnik 800 kroków/obrót, podpięte do mojego sterownika z podziałem kroku na 10, a ustawienie ostrości to już koszmar, przy tych ok. 6m

 

No jak? - zwykle , rekami :D ,mam motofocus , ale zapomnilem go w domu :ha: ...a przydaw by sie

 

Najtrudniejsze w tej sprawie to przezyc 1-2 minuty bez powietrza , bo kiedy ustawiam - nie oddycham... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waldek- lemarc- Siergiej- Andrzej (Lysy)- Mizar- hanysiak-OBERON RD- McArti- Bielack- malek, panowie kocham was za te Marsy, chyba już uzależniłem się od wpatrywania się w ten wątek.

 

PS. Kolejność zupełnie przypadkowa.

:Beer::wub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bez dechu jestem, ale nie minutę :szczerbaty: Dzisiaj kolejną noc męczyłem Marsa (która to już z kolei , nie pamiętam) Popatrzyłem sobie na niego przez okular i chwilami był całkiem ostry, nawet przy pow. 400x. Fotka z około 30% materiału, czyli 1500 kl.

MARS101005A.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bez dechu jestem, ale nie minutę :szczerbaty: Dzisiaj kolejną noc męczyłem Marsa (która to już z kolei , nie pamiętam) Popatrzyłem sobie na niego przez okular i chwilami był całkiem ostry, nawet przy pow. 400x. Fotka z około 30% materiału, czyli 1500 kl.

 

Leszek , jak dla balkonowych wypraw , to bardzo niezle ...gratuluje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek , jak dla balkonowych wypraw , to bardzo niezle ...gratuluje...
Dzięki. Wiem że mogło by być znacznie lepiej, bo potencjał jest w teleskopie, ale seeing tylko 3/10, więc ciągle tylko mam nadzieję. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam ogladac ten watek. Zrobilo sie z tego niezle competition ;)

Gratulacje dla kazdego fotografujacego.

Adam chyba ci przywiozę moją Syncię to pokażesz chłopakom, jakie Marsy można robić.

 

PS. Pamiętam twojego Saturna i Jowisza

:icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sledze watek juz od jakiegos czasu i podziwiam was wszystkich za te zapierajace dech w piersiach fotki :notworthy: Ja tez pare razy probowalem powalczyc z marsikiem i zamiescilem moje fotki(niezbyt udane). Wczoraj znowu wybralem sie na polowanie, mialem fotografowac (tzn sprobowac) m31 jednak wyszlo tylko nie ostre jadro, spodziewajac sie tego typu efektow ustawilem telepka na Marsa. Teleskop Tal-1M , barlow 3x, Vesta Pro 680k SC1, 2000 klatek, automat, registax. Mysle ze calkiem do bani to zdjecie nie jest jak na moj maly teleskopik. Ten pierwszy troche bardziej wyostrzony.

post-1600-1129023517_thumb.jpg

post-1600-1129025224_thumb.jpg

Edytowane przez A-Men
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie,"nowe podejscie sprzetowe" a obrobka tradycyjna.Moze Marsik nie jest duzo lepszy ,ale napewno inny niz dotychczasowy ustrzelany Uniwersalem.

 

Pozdrowienia!

 

P.S.

Wczoraj seeing z bardzo dobrego 8/10 wciagu 10 minut popsul sie do 5/10!

 

 

Malek-zauwazylem,ze im gorszy seeing u Ciebie tym lepsze fotki wychodza:),dla mnie super!

Mars12.jpg

Mars12.10.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie. Początek lepszy niż koniec, dlatego wywaliłem liche aviki w liczbie 15 rolek do kosza. Fotka z 4 lepszych, choć przeciętnych. Jadę na tych samych ustawieniach kamerki z barlowem 3x (ruski telekonwerter fotograficzny 2x, plus pierścienie pośrednie). To trójelementowy układ i zapewne jest apochromatyczny.

M121005GHIJ12A1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ruski telekonwerter fotograficzny 2x, plus pierścienie pośrednie - to trójelementowy układ i zapewne jest apochromatyczny.

Z całą pewnością apochromatyczne są pierścienie pośrednie! :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wogóle to zauważcie, że niema wątpliwości, że cassagren U-kształtny Hanysiaka jest optycznie bez zarzutu :Salut:

 

pozatym na swoich fotkach niszczycie zupełnie niepotrzebnie tą niebieską Hood-chmurwe, która nie jest aberracją i bardzo ładnie ją widać przez okular. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wogóle to zauważcie, że niema wątpliwości, że cassagren U-kształtny Hanysiaka jest optycznie bez zarzutu :Salut:

 

pozatym na swoich fotkach niszczycie zupełnie niepotrzebnie tą niebieską Hood-chmurwe, która nie jest aberracją i bardzo ładnie ją widać przez okular. :rolleyes:

Miałem okazję kiedyś patrzeć przez gassegraina z Żywca i dawał najlepsze obrazy ze wszystkiego co było na zlocie w Jachrance kilka lat temu. Co do niebieskiego "kaptura" na północnym biegunie to sie zgadza, ale ja wizualnie aż tak niebieskiego nie widziałem, był raczej szaro niebieskawy, a na zdjęciu wychodzi trochę przesadnie, więc dzisiaj go trochę osłabiłem, ale przeważnie go nie ruszam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.