Skocz do zawartości
  • 0

Potrzebna pomoc z wyborem apo


GrzesiekX

Pytanie

Hejka. Wpadło mi parę złociszy i chciałbym zakupić jakiś niewielki teleskop który da porównywalny lub lepszy obraz z np: ED100/900. Chcę to powiesić na GEM28, trochę pooglądać i zacząć naukę astrofoto bez kupowania kilku teleskopów.  Starałem się mocno przyłożyć w szukanie tego co dla mogłoby być optymalne ale nadal nie jestem pewny wyboru. Jedno wiem - lustra nie są dla mnie. 

Znalazłem trzy rurki leżące w moim zakresie cenowym ale nie jestem pewien mojego wyboru, chciałbym posiłkować się radą zaawansowanych kolegów.

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-90-540-ota/p,73973#tab_bar_1_select - podobno szkło FPL-55, mało opinii i testów ale wszystkie pozytywne - faworyt ? Jest prawie identyczna rurka Ze szkłem FPL53 i dłuższą ogniskową - chwalona ale niedostępna.

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-94-517-edph-ota/p,69791 - opinie mieszane, podobno szkło FPL-51 i aberka jednak wyłazi

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9868_TS-Optics-Doublet-SD-Apo-102-mm-f-7---FPL53---Lanthan-Objective.html - dublet, ale szklo FPL-53 a niezadowoleni mają chyba wersję ze szkłem FPL-51, ale ciężko o klarowne opinie.

 

A może jeszcze inne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A może Askar FRA500? Średnica 90 mm, ogniskowa 500 mm, światłosiła f/5.6. Droższy niż te z linków, ale to już sprzęt docelowy: bardzo dobra jakość i kwintuplet nie wymagający dodatkowego flattenera. Za to jak kiedyś dozbierasz fundusze, to możesz dokupić dedykowany reduktor ogniskowej x0.7 i masz jakby dwa teleskopy w jednym. Z reduktorem jest już światłosiła f/3.9, czyli jest naprawdę jasno i zdjęcia robią się przyjemnie szybko.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fuji X-M1 ale to nie jest docelowy - raczej tymczasowy. Mieszkam w małym miasteczku ale ledów nasadzili co metr więc wyjazdy. Ale mam RAV4 X4 więc raczej nie problem z pięterka znieść do auta i gdzieś na ciemność pojechać. 

Edytowane przez GrzesiekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To ja na początek telepa bym sobie odpuścił, a poszukał sobie dobrej klasy staloogniskowego szybkiego obiektywu, tzn. takiego o dużej światłosile. Są to instrumenty bezobsługowe, nie musisz bawić się we flattenery itp. Dobranie mechanicznego adaptera do takiego obiektywu też nie powinno stanowić problemu.

 

A dlaczego "szybki" obiektyw? Aby skrócić czas trwania astrosesji. Z mojego doświadczenia wynika, że najsłabszym elementem setupu podczas sesji wyjazdowej jest człowiek ;) Wiem, ponieważ sam przerabiałem takie astrosesje :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Absolutnie nie zamierzam inwestować w obiektywy fotograficzne a już na pewno do tego aparatu. Nie da się do nich w prosty sposób zapiąć okularu ani nie ma wystarczającej frajdy. 

 

Chcę małej rurki ale znów nie tak małej !

Edytowane przez GrzesiekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki. Na razie chciałbym wykorzystać całe  fundusze na teleskop. Flattener jak napisałem dokupię później. Mam świadomość że będzie potrzebny. Na razie bez korektora. Poza tym łatwiej będzie mi na raty skompletować coś lepszego niż kupować od razu. Nie mam obecnie tyle kasiorki a nie chcę schodzić poniżej 90mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem kiedyś małe APO od TS. Wyciąg miał w sobie jakieś opory podczas regulacji oraz chyba był przekrzywiony, bez możliwości wyregulowania tego. Były też problemy ze zbyt mocno ściśniętymi szkłami. Nie wiem, jak jest z nimi teraz. Ja to APO kupiłem, kiedy dopiero TS wchodził na rynek, czyli dawno. Osobiście, z tych co podałeś, to nie wybrałbym. Ale to jest tylko moja subiektywna ocena. Proszę nie pytać mnie dlaczego.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam ten sam mont i ED80 plus cały kram astrofoto. Łączna waga to około 7,5 kg. Moim zdaniem idealny ciężar na ten mont, chociaż i pewnie 9kg będzie dawać radę. Jest fajnie i przyjemnie, jak na poczatek. Dojrzewam jednak do zmiany.

W tym hobby, moim zdaniem tez o to chodzi, zmiana sprzętu to naturalna sprawa. Masz kapitał na fajny poczatek z astrofoto. Proponuje Ci przemyśleć inwestycje i nie ładować całej kasy w tube, tylko skompletować używany zestaw.

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz rację, ale jak na razie wyrwać sensowny teleskop apo nie będący ED80 w dobrym stanie graniczy z cudem. Jak ktoś pozbywa się to w zasadzie jest sprzęt na FPL-51 który jednak lubi kolorki :( . A w zasadzie większość mam na początek tylko właśnie dobrej tubki brakuje. Flatener i guiding dokupię z czasem, jakiś aparat mam. Ale cieszy mnie że ten montaż ma taki zapas. Co do ładowania całej kasy w tubę to nie tak. Teraz chcę kupić taką na jaką mam obecnie. Resztę dokupię z czasem.

FRA500 zaproponowany przez "dobrychemik" jest fantastyczny. Gdyby były raty 0% :D brałbym bez gadania. Może warto poczekać, dozbierać ? Tylko nie wiem czy wykorzystam potencjał.

Edytowane przez GrzesiekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.