Skocz do zawartości

Apertura efektywna Maka SW 150 mm


memos

Rekomendowane odpowiedzi

 Wczoraj przyszedł do mnie ze sklepu teleskopy.pl nowy Mak Skywatcher 150/1800 mm. Wykonałem test latarkowy, który wykazał, ze apertura efektywna teleskopu przy wyostrzeniu na nieskończoność wynosi 140 mm. Obstrukcję centralną zmierzyłem na  50-51 mm. Na forum cloudy nights pisano, że nowsze wersje teleskopu produkowane od 2016-2017 roku pracowały pełną aperturą. Pytanie czy trafił mi się felerny egzemplarz czy może powrócono do produkcji z aperturą obciętą? A może do Europy trafiają inne wersje niż do USA? Jeśli ktoś posiada teleskop taki jak mój kupiony w ostatnich latach to chciałbym prosić o wykonanie podobnego pomiaru.

 Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie małe zestawienie, jak kto nazywa te 150 mm:

  • skywatcher.com: "Optical Diameter"
  • teleskopy.pl: "Średnica obiektywu"
  • deltaoptical.pl: "Apertura"
  • astroshop.pl: "Apertura"

Z tego widać, że sklepy luźno tłumaczą producenta, bo "optical diameter" to nie "aperture".

A każdy pisze tak, żeby to jak najbardziej spektakularnie wyglądało dla klienta, z tym że SkyWatcher pilnuje, aby w razie czego nie przegrać w sądzie.

   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, polaris napisał:

No to masz odpowiedź. Jak menisk ma 150mm, to zwierciadło główne ma nieco mniej.

A powinno mieć więcej, tak wszędzie się rozpisywali na CN, że to zostało poprawione w modelach od 150 wyżej.

Czyli nadal tego nie zmienili a ludziska się łapią na to, że się nazywa 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, polaris napisał:

No to masz odpowiedź. Jak menisk ma 150mm, to zwierciadło główne ma nieco mniej.


No jak to mniej Mości Polarisie?.... Więcej będzie miało...  Pewnie coś ok 165mm..... Dla przykładu w moim maku 127 oczywiście w najnowszej wersji "Skymax" LG ma średnicę 132mm.. Optyczny przelot celi menniska (tuż za nim) to deklarowane 127mm.... A mimo to maczek posiada efektywną aperturę 120mm.... Niebawem się biorę za niego, bo stanie się moja docelową lunetą i dojdę gdzie traci tą aperturę.... Czy to LG jest zbyt małe.... Czy to ucięcie następuje na rurce przelotu bądź osłonie LW..... Koledzy od 150-tek i 180-tek zwróćcie uwagę również na obstrukcję.  W Skymax 127 liniowo mamy 48mm co przy realnej aperturze 120mm stanowi jak byk 40%...

 

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, krzychb napisał:

... W Skymax 127 liniowo mamy 48mm co przy realnej aperturze 120mm stanowi jak byk 40%...

 

 A tego się nie liczy powierzchnią? Liniowo niewiele mówi. Powierzchniowo to tylko 16% a w zasadzie poniżej 20% jest nieźle. . Pozostałe wyniki w moim Maku 127 są identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strata światła na obstrukcji jest mała i bez znaczenia. Rozmiary obstrukcji centralnej (liniowe) mają znaczenie w zjawiskach dyfrakcyjnych pogarszających obraz. A liniowo właśnie bo zjawiska te są proporcjonalne do długości krawędzi na której zachodzą. Pi*średnica to właśnie długość tej krawędzi (obwód obstrukcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, polaris napisał:

Może tak być w nowych. Obcięcie apertury na baflu? Zdziwiłbym się gdyby samo wtórne było za małe. 


Na tą chwilę nie potrafię powiedzieć jaka jest przyczyna. Jeśli uda mi się ją odkryć na pewno podzielę się wiedzą. Gdzieś w tych powszechnie znanych makówkach apertura ucieka. I ja czytałem, że nowe 150 i 180 pracują już pełną aperturą, ale jak widać nie ma na to pewnego potwierdzenia. 
 

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał:

 A tego się nie liczy powierzchnią? Liniowo niewiele mówi. Powierzchniowo to tylko 16% a w zasadzie poniżej 20% jest nieźle. . Pozostałe wyniki w moim Maku 127 są identyczne.


Wieśku wyrazić możemy ją dowolnie.  Liniowo w odniesieniu do średnicy instrumentu procentowo określają sami producenci... Tak to się już powszechnie przyjęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, oicam napisał:

A liniowo właśnie bo zjawiska te są proporcjonalne do długości krawędzi na której zachodzą.

Sprawa jest dość skomplikowana (na telescope-optics.net jest rozdział na ten temat), ale faktycznie utrata kontrastu jest z grubsza proporcjonalna do liniowej obstrukcji (w pewnym jej zakresie), jak na rys. 106 tutaj.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda, drobniejszy detal typu drobne kraterki obok siebie, czy jakieś cieniutkie pasma chmur jowiszowych na przemian to jasnych to ciemnych nie tracą kontrastu w skutek obecności obstrukcji centralnej. O tym oczywiście się nie mówi (czyżby spisek bezobstrukcjowców? Nie idźmy tą drogą:emotion-5:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.