Skocz do zawartości

Alert Jowiszowy !!!


as1

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to dobrze że na forum ktoś zawsze czuwa ?

Obserwacja udana, chociaż nie wiem czy bez wcześniejszej informacji sam bym wypatrzył cień Europy.  Cień jakiś taki mały, noc chłodna a tu środek osiedla i ludziska ze zrozumiałych względów palą kto czym może. Nic dziwnego że seing lokalnie siada.

Jako jesienny bonus słyszałem odlatujące ptaki.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale lipa. Słuchajcie tego a właściwie czytajcie. Godzina 19.20 - młody (trzy lata) wykąpany, Jowisz bije po oczach przez okno w kuchni. 19.30 - tato ma czytać !!! Terrorysta jeden. Jowisz świeci mocno. 20.00 - młody śpi , szybkie ubieranko, i z gratami na dwór. Jowisz dalej widoczny. 20.05 - Chwila  zawahania. Obserwować z pod bloku czy jechać na "szkolną górkę". Jowisz zaczyna przygasać. 20.15 Szkolna górka, bus staje w połowie na mokrej trawiastej drodze. Wyskakuje z telpem. Jowisz coraz gorzej widoczny, znika za chmurami :mad:. Jedyne co mi zostaje z obserwacji to fragment, w którym @Art 69 piszę o ptakach. 21:18 - teraz - Jowisz pięknie świeci za oknem.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspominał @Szymon Szozda 26.10.2022 ( Środa ) powtórka, a może nawet jeszcze lepsze widowisko !!!

 

jowisz.thumb.jpg.0d4b92620a75bce25501702c14979270.jpg

 

 

Wszystko zacznie się około 19:15 wejściem Ganimedesa na tarczę gazowego olbrzyma.

20.30 - Ganimedes, Europa + WCP 

21:57 - Ganimedes, Europa + WCP + cień Europy

22:27 - Europa, WCP, cień Europy, cień Ganimedesa

1:00 - zejście cienia Ganimedesa z tarczy Jowisza

 

Przybliżone godziny podane dla Chorzowa ( tak mam ustawione w Sellarium- muszę zmienić ?)

Edytowane przez as1
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo miałem złe godziny w skrypcie ze Sky&Telescope, albo seeing bardzo marny (ciężko szło ostrość ustawić, pasy w atmosferze b. niewyraźne), ale widziałem tylko pojedynczy tranzyt cienia (w Mak 127 na dużym AZ5). Wiatr wprawiający zestaw w drgania nie pomagał. Skracałem nogi statywu jak się dało. Tak więc widziałem tylko cień Ganimedesa, tego Europy nijak nie mogłem wypatrzyć. Na WCP już na pewno nie zdążyłem, bo zacząłem obserwację trochę późno ze względu na chmury. Ale kilka dni temu ją widziałem. Nie wiem, czy nie przydałoby się sprawdzić kolimacji mojego Maka. Ale stawiam raczej na beznadziejny seeing... Zobaczymy za tydzień.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jarek napisał:

Albo miałem złe godziny w skrypcie ze Sky&Telescope, albo seeing bardzo marny (ciężko szło ostrość ustawić, pasy w atmosferze b. niewyraźne), ale widziałem tylko pojedynczy tranzyt cienia (w Mak 127 na dużym AZ5). Wiatr wprawiający zestaw w drgania nie pomagał. Skracałem nogi statywu jak się dało. Tak więc widziałem tylko cień Ganimedesa, tego Europy nijak nie mogłem wypatrzyć. Na WCP już na pewno nie zdążyłem, bo zacząłem obserwację trochę późno ze względu na chmury. Ale kilka dni temu ją widziałem. Nie wiem, czy nie przydałoby się sprawdzić kolimacji mojego Maka. Ale stawiam raczej na beznadziejny seeing... Zobaczymy za tydzień.

Pozdrawiam

-J.

Jak był widoczny cień  Ganimedesa to WPC  była centralnie na tarczy Jowisza a cień  Europy był przed WPC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, sprawdziłem w wątku foto. Widziałem cień Ganimeda, bo większy, natomiast ten mniejszy Europy + WCP były poza moją rozdzielczością. A obserwowałem na 100% w czasie, kiedy były na tarczy, to już potwierdzone. Seeing winny na pewno, pytanie, czy kolimacja też :( Z drugiej strony, dosłownie kilka dni wczesniej z trudem, bo z trudem, ale WCP widziałem.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2022 o 07:55, as1 napisał:

Jak wspominał @Szymon Szozda 26.10.2022 ( Środa ) powtórka, a może nawet jeszcze lepsze widowisko !!!

 

jowisz.thumb.jpg.0d4b92620a75bce25501702c14979270.jpg

 

 

Wszystko zacznie się około 19:15 wejściem Ganimedesa na tarczę gazowego olbrzyma.

20.30 - Ganimedes, Europa + WCP 

21:57 - Ganimedes, Europa + WCP + cień Europy

22:27 - Europa, WCP, cień Europy, cień Ganimedesa

1:00 - zejście cienia Ganimedesa z tarczy Jowisza

 

Przybliżone godziny podane dla Chorzowa ( tak mam ustawione w Sellarium- muszę zmienić ?)

 

Uwaga !!! Przypomina o dzisiejszym spektaklu. Będzie się działo !!!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2022 o 12:09, Jarek napisał:

Zgadza się, sprawdziłem w wątku foto. Widziałem cień Ganimeda, bo większy, natomiast ten mniejszy Europy + WCP były poza moją rozdzielczością. A obserwowałem na 100% w czasie, kiedy były na tarczy, to już potwierdzone. Seeing winny na pewno, pytanie, czy kolimacja też :( Z drugiej strony, dosłownie kilka dni wczesniej z trudem, bo z trudem, ale WCP widziałem.

Pozdrawiam

-J.

U mnie  w sct 5" bez trudu widać WPC  wygląda jak  pomidor na tarczy Jowisza .:flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.