Skocz do zawartości

Alert Jowiszowy !!!


as1

Rekomendowane odpowiedzi

Bosze.... ależ mam super seeing. Maczek 100mm pokazuje cienie obydwu księżyców tak wyraźnie  jak srajki muchy na lustrze. SkySafari mi troche przekłamuje, bo relacje na żywo mam ze sporym opóźnieniem :D

Widzę teraz dokładnie Europe na tle tarczy Jowisza. Dopiero teraz mi schodzi z tarczy.

Edytowane przez JSC
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing w Krakowie był bdb. od godziny ~22 w 150x Jowisz ledwie drgał. Zresztą ze @stratoglider wiedzieliśmy że będzie dobrze już po przyjeździe o 20.30, bo Saturn był całkiem nieźle widoczny. Co do tematu, to Ganimedes był widoczny cały czas, Europa natomiast od około 30 minut przed zejściem z tarczy. Cienie, robiły robotę i w dużym i w małym powiększeniu... Jednak gwoździem tej nocy będzie dla mnie widok tarczy Ganimedesa - po raz pierwszy widziałem na nim detal, a mianowicie kropkę na biegunie południowym. Sprzęt jaki użyłem to synta10 + GSO2.5x barlow + fujiyama 5mm. Poglądowo akcja wyglądała jak niżej, jest to też moment, kiedy zaczęliśmy widzieć Europę.


image.png.5da3f26dc329cafd65d870d6b76ae68d.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IDetal na Ganimedesie ? Mnie to się wydawało że to chyba z 16" trzeba mieć i mega seeing aby coś zobaczyć. 

Ja patrzyłem z balkonu ok 22:00, Jowisz przebijał się przez chmury, przez to obraz zbyt ciemny, aby widzieć dobrze detale, chociaż cienie majaczyły. Na laptopie podczas avikowania było widać WCP i wyraźne oba cienie. Czasy dość długie musiałem niestety dobrać przez te warunki. Nie mogłem czekać na poprawę warunków, bo musiałem lecieć do roboty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Szymon Szozda napisał:

Seeing w Krakowie był bdb. od godziny ~22 w 150x Jowisz ledwie drgał. Zresztą ze @stratoglider wiedzieliśmy że będzie dobrze już po przyjeździe o 20.30, bo Saturn był całkiem nieźle widoczny. Co do tematu, to Ganimedes był widoczny cały czas, Europa natomiast od około 30 minut przed zejściem z tarczy. Cienie, robiły robotę i w dużym i w małym powiększeniu... Jednak gwoździem tej nocy będzie dla mnie widok tarczy Ganimedesa - po raz pierwszy widziałem na nim detal, a mianowicie kropkę na biegunie południowym. Sprzęt jaki użyłem to synta10 + GSO2.5x barlow + fujiyama 5mm. Poglądowo akcja wyglądała jak niżej, jest to też moment, kiedy zaczęliśmy widzieć Europę.


image.png.5da3f26dc329cafd65d870d6b76ae68d.png

Wczorajsza noc była super seeingowa tylko chmury zakończyły mi obserwacje dość szybko. Piękny był Jowisz tej nocy. Co do szczegółu na Ganimedesie to tego samego doświadczyłem, pewnie ponad miesiąc temu, w GSO 10". Najpierw zauważyłem, że przy około 200x zaczęło mi błyskać na Ganimedesie a, że seeing był wtedy petarda to stwierdziłem... jak nie teraz to kiedy?

Wrzuciłem Barlowa TV 2x + Ortho Takahashi 6 mm. Wynikowo ~400x i bez też było widać ten dyndzelek.
Jowisz w tym roku sypie detalem jak oszalały :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo zdjęć więc ja dodam swój szkic zrobiony wczoraj.

 

26.10.2022 godz. 20.15

TS 102/714

Pentax XW 3,5 mm

Pow x 204

ŹW - 0,5 mm

1.jpg.04732ec16041a3a1897d0150a9ad7fdc.jpg

 

Seeing słaby, według mojej oceny 4/10 może 5/10. Przy maksymalnym powiększeniu czterocalowy achromat pokazał bez problemu Ganimedesa na tarczy Jowisza. Parę razy wyskoczyła WCP. Europa za chwilę miała pójść w ślady Ganimedesa ale zanim to się stało wszystko zakryły wysokie chmury. Jowisz co prawda był widoczny ale bez jakiegokolwiek detalu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolak89 @Charon_X U mnie to wygldało w ten sposób... że mieliśmy nową osobę, która nigdy nie obserwowała. Więc mówię, teraz zobaczysz że duze powiększenie jest bez sensu chociaż i tak w tym momencie operowaliśmy na 240-280x. No to pyk, Jowisz w 500x, trochę się rozmazał, no ale widać coś na tarczy, widać też okrągłego Ganimedesa, w sumie ma przecież 1.8", całkiem przyjemny widok. Obserwujemy, zmieniamy się, gdzieś niedługo później z Ganimedesme już poza tarczą mówię.. ej ten Ganimedes to nie jest równe koło, coś na nim chyba widzę. No i tak, za każdym razem gdy podchodziłem, to widziałem właśnie to pojaśnienie na biegunie południowym, czasem (chyba) widziałem słabsze pojaśnienie na biegunie północnym - wtedy tarcza układała się jakby w dwa trójkąty pociemnienia w kierunku równoleżnikowym i dwa pojaśnienia na biegunach, coś jak m27 ;). Winjupos zweryfikował i myślę ze faktycznie ten detal widziałem.

Miałem już w tym roku nawet lepszy seeing, obserwowałem wówczas przez 16" czasem przysłaniane do 11", teleskop ze zdecydowanie lepszymi powłokami i detalem niż 10", ale wówczas nic nie rzuciło mi się w oczy na Ganimedesie.. może po prostu był inaczj ustawiony, albo za mało próbowałem, bo byłem zbyt podjarany tańczącymi owalami ;P 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mcmaker napisał:

Na forum Cloudynights był kiedyś wątek o detalu na Ganimedesie, ogólnie z tego co pamiętam to trzeba trafić na odpowiedni, kontrastujący detal na jego tarczy żeby zobaczyć cokolwiek ale jest to jak najbardziej możliwe ;) 

 

Nie widziałem, ale to jak najbardziej możliwe - porównuje do własnych obserwacji Marsa. Błyszczacy punkcik ( czapę polarną) widac jak gwiazdę, nawet jesli jego wielkośc jest znacznie poniżej zdolnosci rozdzielczej teleskopu. Czesem taka jasna kropka czapy polarnej wychodzi nawet  poza obrys globu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wczorajsze warunki były fatalne, paskudny seeing oraz mocny wiatr.

Efektem czego materiał nadawał się praktycznie do kosza.

 

Wrzucam jednak moment "wejścia" Ganimedesa i Europy na tarczę oraz "zajście" Io :)

 

Resize 50%, wyciągane za uszy by było cokolwiek widać :)

 

image.gif.333ee47bfb66167659982ac3418452ee.gif

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.