Skocz do zawartości

DWA (!) księżycowe zakrycia planetarne w grudniu - Uran & Mars


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za informację! Osobiście nie wiedziałam o tych zjawiskach...

Czy zakrycie Urana w fazie Księżyca w tym dniu będzie w ogóle zauważalne? Srebrny Glob przecież będzie bardzo jasny - a Uran będzie miał tylko 5,6 mag... Tak się pytam tylko ;) 

Jeśli uda się to zaobserwować to podaję godziny dla tych najpopularniejszych miast w Polsce, na podstawie programu Stellarium, wg opracowania własnego. Oczywiście te sekundy są tylko orientacyjne, warto patrzeć do okularu (lub czego tam chcecie) ok. 1,5 min przed ;) 

ZAKRYCIE URANA: 

  • Warszawa - zakrycie=17:43:30s odkrycie=18:43:20 s
  • Łódź - zakrycie=17:42:20 s odkrycie=18:41:10 s
  • Wrocław - zakrycie=17:40:40s odkrycie=18:37:20 s
  • Kraków - zakrycie=17:38:30s odkrycie=18:39:10 s
  • Szczecin - zakrycie=17:46 odkrycie=18:38 
  • Gdańsk - zakrycie=18:48:10 s odkrycie=18:43:50 s 

ZAKRYCIE MARSA: 

  • Warszawa - zakrycie=6:00:40 s odkrycie=6:53:05 s 
  • Łódź - zakrycie=6:01:20 s odkrycie=6:54:20 s
  • Wrocław - zakrycie=6:02:00 s odkrycie=6:56:20 s 
  • Kraków - zakrycie=6:03:10 s odkrycie=6:56:25 s (jaśniejące niebo) 
  • Szczecin - zakrycie=5:59:10 s odkrycie= 6:54:00 s
  • Gdańsk - zakrycie=5:58:20 s odkrycie=6:51:00 s

Obliczając dla mojej miejscówki (zakrycie-6:03:20 s odkrycie-6:57:20 s) całe wydarzenie potrwa około 54 minut ^_^

Problemem w tym przypadku może być jaśniejące niebo w niektórych częściach kraju i oczywiście POGODA. Trzymamy kciuki!

Jakby ktoś chciał swoje miasto, można napisać lub PW :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Milena Niemczyk napisał:

Czy zakrycie Urana w fazie Księżyca w tym dniu będzie w ogóle zauważalne? Srebrny Glob przecież będzie bardzo jasny - a Uran będzie miał tylko 5,6 mag... Tak się pytam tylko ;) 

Będzie bez problemu.

Gołym okiem Księżyc oczywiście "przyćmi" blaskiem Urana, ale w teleskopie, przy dużych powiększeniach rzędu 100-150x widok będzie bardzo dobry. Szczególnie, że od Urana do terminatora jest kilka minut kątowych. Jeśli masz okular Plossla, można w płaszczyźnie przysłony wkelić półprzepuszczalną folię odpowiednio dociętą, aby pełniła rolę filtra.

 

I jeszcze jedna uwaga Milenko: z racji "nie-punktowych" rozmiarów planet; tu szczególnie Marsa, zakrycie i odkrycie następuje baaaaardzo stooooopniooooooowoooo, w przypadku Marsa przez około 30 sekund. Wiec licząc momenty zakrycia i odkrycia dla MArsa, warto podać cztery momenty początek zakrycia, koniec zakrycia, początek odkrycia i koniec odkrycia

 

A w ramach wspominek, link do filmu z zakryciem Saturna, z czasów mocno zamierzchłych. W rolach głównych prof. Marek Zawilski oraz patron Obserwatorium w Bukowcu - Paweł Maksym. Do tego Łukasz W. i moja osoba, obserwująca Makiem Intesa kupionym od @Lysy. To byli czasy.....

 

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
11 godzin temu, Wojsa napisał:

Wg Stellarium samo zakrycie Marsa będzie trwało jakieś 32 sekundy nie wiem jaka jest różnica jasności powierzchniowej obu obiektów przy dużych powiększeniach

 

 

Jeśli obiekt -5mag o powierzchni 100" kwadratowych ma jasność powierzchniową 0mag/"kw, to przy takim założeniu Księżyc ma ok. 4.4mag/"kw, Uran ma ok. 8.7mag/"kw  więc mówimy o obiektach różniących się o ok. 4-5mag. w jasności powierzchniowej.

 

Im mniej będzie Księżyca w polu widzenia tym mniej będzie to zauważalne.

 

Może ktoś policzy dla Marsa? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

No to... Ktoś oglądał zakrycie Urana? ;) U mnie niestety pod chmurami, mimo że nowy teleskop czeka... :( 

 

Chmury i padało. Nawet się nie szykowałem. Jutro wazniejsze zakrycie, może jakieś przebłyski będą. 

 

Opłaca się kamerkę i laptopa brać ?  Bo zawsze może być buforowanie dłuższą chwilę i nie wiadomo ile z tego zakrycia się złapie. Może lepiej avi lustrzanką ? Nie trzeba się martwić o zasilanie laptopa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na podkrakowskiej wsi w czasie zakrycia było widać Księżyc, ale przez grube cirusy.

Jak wycelowałem Edka 80 w Księżyc, to waliło taką poświatą, że właściwie straciłem wszelkie nadzieje.

Ale w akcie desperacji tuż przed zakryciem pobiegłem do domu po okular o najkrótszej ogniskowej jaką mam (2.4 mm) i najmniejszym polu (42*).
Nie wiem na ile pomogło zawężenie pola widzenia do 10' a na ile cirusy odsłoniły Księżyc, ale w okularze pojawił się wyraźny ciapek tam gdzie miał być Uran.

Niestety, samego "zniknięcia" ciapka nie widziałem, bo w te sekundy, kiedy on znikał, to ja nieszczęśliwie próbowałem lepiej wyostrzyć na Aristarchusie...

Na wyjście Urana z poza tarczy Księżyca miałem już praktycznie pełne zachmurzenie.

 

Teraz czy takie zakrycie jest trudno zobaczyć ?

 

Podczas zakrycia Uran miał jasność 5.7 magnitudo, Księżyc -11.6, co daje różnicę jasności 17.3 mag, czyli stosunek jasności prawie siedem rzędów wielkości ( 17.3/2.5 ≈ 6.9 ).
Ale to co się bardziej liczy w okularze, to jasność powierzchniowa. Średnice kątowe Księżyca i Urana miały 30.7' i 3.7", co daje stosunek pól ( 30.7 * 60 / 3.7 )^2 ≈ 250 000.
Zatem jasność powierzchniowe Księżyca i Urana miały stosunek 10^6.9 / 250 000 ≈ 32, czyli około 3.8 magnitudo.
Dokładne obliczenia z uwzględnieniem fazy Księżyca ≈ 94 % dały mi stosunek jasności powierzchniowych ≈36 i 3.9 magnitudo.

Nie wydaje się to bardzo dużą różnicą jasności powierzchniowych i takie wrażenie odniosłem też patrząc w okular.
Żałuję bardzo, że przez te cirrusy nie miałem czasu lepiej przyglądnąć się obrazom w okularze.

 

Na pewno ktoś jeszcze widział lub focił to zakrycie/odkrycie, więc serdecznie zapraszam do napisania paru słów.
 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Marcin_G napisał:

:new_shocked:

Nie wiem jak u Was, ale u mnie po 2 tygodniach chmur, właśnie zrobiło się CZYYYYYYSTOOOOO!

Więc teges.....

:astronom:

Faktycznie się coś rozchmurza, ale z drugiej strony już idą chmury... 

Wyszłabym na chwilę, ale szkoła, poczekam parę tygodni na jakieś czyste niebo na dłuższy czas :) 

Niestety jutro pogody nie są optymistyczne... :( 

218815889_2022-12-07(4).png.e4f2b538f1f2d68f329223dd0b8ed7a1.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Z tym "czysto" to bym nie szalał, szczególnie że właśnie znów idą konkretne chmury - ale jest nadzieja, że coś z tego jednak będzie.

Krzysiu, patrzyłem na ICM i w Łodzi jest około 50% szans na czystość; będę próbował....

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, co ja mam mówić...

Przegapiłam. Spóźniłam się o jakieś 10 min, po czym nagle widzę pięknego łysego z okna. Byłam pewna, że nie ma po co wcześniej wstawać, no i wyszło. Już nigdy nie zaufam prognozom pogody! 

Odkrycia już raczej nie zobaczę, no trudno poczekam do następnego zakrycia...

IMG_20221208_062153.thumb.jpg.6e01503d3519d135e00b385d1f49f227.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.