Skocz do zawartości

DWA (!) księżycowe zakrycia planetarne w grudniu - Uran & Mars


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Charon_X napisał:

Milena, zawsze warto wstać dla spokoju sumienia, nawet przy najgorszych prognozach. Na odkrycie warto poczekać mimo wszystko. 

Dzięki, jakaś nauka z tego płynie...

Mimo wszystko wezmę lornetkę i może uda się coś złapać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Milena Niemczyk napisał:

Ale ja wam zazdroszczę... Gratuluję wszystkim co zobaczyli, a mi pozostało oglądać fotki... 

Wiem że trochę nie na temat, ale jak prezentują się zakrycia planet na rok przyszły? 

U nas nic ciekawego chyba nie będzie:

https://in-the-sky.org/newsindex.php?feed=occultations

 

9 minut temu, Marcin_G napisał:

A nie mówiłem, Krzysiu? Łódź rulez! Trzebaby to przy piwku opić!

 

Pomyślimy, ale po świętach (czyli pewnie w styczniu tak naprawdę), bo teraz mam strasznie dużo roboty.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cebalrai napisał:

Opłaciło się rano wstać :) Kilka minut przed zakryciem Księżyc i Mars wyłoniły się spod chmur :D Zdjęcie złożyłem z 200 klatek, użyty sprzęt to SW 200/1000, ASI290 MM i filtr ir-pass, zdjęcia wykonałem z Gdyni.    

mars_zakryie_v2.jpg

Ale Marsa i Księżyc stakowales osobno? Oba obiekty dość szybko się zbliżały w tej skali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wojsa napisał:

Ale Marsa i Księżyc stakowales osobno? Oba obiekty dość szybko się zbliżały w tej skali

No właśnie miałem tylko 200 klatek więc nie było aż takiego dużego przesunięcia, punkty (alignment points w Autostakkert) dałem tylko na powierzchni Księżyca i nawet nie rozmyło Marsa jakoś mocno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cebalrai napisał:

Opłaciło się rano wstać :) Kilka minut przed zakryciem Księżyc i Mars wyłoniły się spod chmur :D Zdjęcie złożyłem z 200 klatek, użyty sprzęt to SW 200/1000, ASI290 MM i filtr ir-pass, zdjęcia wykonałem z Gdyni.    

mars_zakryie_v2.jpg

Bardzo ładna fotka! Piękne szczegóły na Księżycu jak i na Marsie :D Świetnie dopasowany kadr  :) Miałeś chyba niezłą pogodę w Gdyni ;)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Milena Niemczyk napisał:

Bardzo ładna fotka! Piękne szczegóły na Księżycu jak i na Marsie :D Świetnie dopasowany kadr  :) Miałeś chyba niezłą pogodę w Gdyni ;)

Dzięki! Miałem tylko chwilowe przejaśnienia, prawie cały czas przelatywały jakieś mniej lub bardziej gęste chmury więc szczęśliwie się udało :)   

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cebalrai napisał:

No właśnie miałem tylko 200 klatek więc nie było aż takiego dużego przesunięcia, punkty (alignment points w Autostakkert) dałem tylko na powierzchni Księżyca i nawet nie rozmyło Marsa jakoś mocno :)

ok to też tak spróbuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienie Słońca, zakrycie Urana, zakrycie Marsa - 3x chmurwy :)

Karol Wójcicki na FB ma relację ze streama, a Mateusz z AstroLife ma film na YT.

 

W nocy z 1 na 2 stycznia 2023 będzie draśnięcie Urana.
Powinno być to bardzo atrakcyjne widokowo zjawisko, Uran "prześlizgnie się" po krawędzi Księżyca (nie zostanie zakryty w całości). Przynajmniej tak pokazuje symulacja dla mojej lokalizacji.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, WojtasSP320 napisał:

Dla osób, które to zjawisko ominęło - jest nagroda pocieszenia:
3 stycznia 2023 będzie bliska koniunkcja Księżyca i Marsa  (poniżej 1°) ok godz 21 (będą się ładnie prezentowały na pełnej klatce i ogniskowej ok 750mm)

Przechwycenie obrazu ekranu_2022-12-08_16-02-01.png

Wygląda na to, że powinno się na styk zmieścić na APS-C z metrowym teleskopem.

 

34 minuty temu, AviatorL napisał:

W nocy z 1 na 2 stycznia 2023 będzie draśnięcie Urana.
Powinno być to bardzo atrakcyjne widokowo zjawisko, Uran "prześlizgnie się" po krawędzi Księżyca (nie zostanie zakryty w całości). Przynajmniej tak pokazuje symulacja dla mojej lokalizacji.

U mnie wychodzi, że najmniejsza odległość Urana od tarczy Księżyca to będzie ok. 50". W północnej Polsce powinien się schować.

Hmm... Może się wybrać na Pomorze...?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

U mnie wychodzi, że najmniejsza odległość Urana od tarczy Księżyca to będzie ok. 50". W północnej Polsce powinien się schować.

Hmm... Może się wybrać na Pomorze...?

 

W Gdyni się schowa :P 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.