Skocz do zawartości

Admini i zdjęcia


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nie da się ustawić atrybutów zdjęcia w silniku forum na "non scalable" albo jakoś tak? Obecnie, fotograficznie, zdjęciowo i tak w ogóle silnik forum mocno wypacza zdjęcia. Rozumiem, że to forum ogólne astro i zdjęcia to "bul" ? ale... obecny silnik forum ustawia atrybut "sizeable" co w wielu wypadkach prowadzi do mocno niesłusznych ocen i złego odbioru zdjęć. Zdjęcia (wszystkie) ostrzy się "do rozmiaru" i dla końcowego użytkownika i późniejsze ich wyświetlanie z np. 2 czy 3 krotnym powiększeniem całkowicie niszczy zamiary autora. Naprawdę nie da się ustawić atrybutu na "no resize"? Nie wierzę! 

 

Sprawdzałem w różnych przeglądarkach pod Win i pod OS X i pod Linuxem. Wszędzie to samo "scalable" i rozciąganie zdjęcia do szerokości przeglądarki.

 

wrrrrrrrrrrrr....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście na forum to chyba jednak ma duży sens, bo inaczej będzie rozwalać układ strony. Szczególnie, że to tylko pomniejsza zdjęcia za duże, ale małych nie powiększa - więc wydaje mi się, że jest git. A jak chcesz obejrzeć w oryginalnym rozmiarze, to po prostu otwierasz fotę w nowej karcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek ma rację. U mnie wygląda to tak (mam rozdzielczość 3840 x 2160, firefox).

Wszystkie zdjęcia porównane są do painta, w którym zdjęcie jest widoczne w powiększeniu 100%. Zdjęcia można pobrać i wyświetlić w jakimś innym programie, ale w przeglądarce się dziwnie skalują. Bez lupki, zaraz po otwarciu przeskalowują się do wysokości przeglądarki, a po naciśnięciu lupki powiększają się prawie 2x.

 

Zdjęcie Wieśka (1578 x 1886) zaraz po otwarciu:

1.jpg.5d07b6c4d1422079160b17d5c3e74337.jpg

 

Zdjęcie Wieśka po naciśnięciu lupki:

2.jpg.9519977de64d03b7da0571da55e848ae.jpg

 

Moje zdjęcie (2000 x 1333) zaraz po otwarciu:

3.jpg.90f7686b7fdb2a589e583cb7458b3b65.jpg

 

Moje zdjęcie po naciśnięciu lupki:

4.jpg.49c3c3af51caca412517965e3d6e513b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy czym firefox wyświetla zdjęcia w taki sam sposób, jeśli się je otworzy bezpośrednio z dysku. Może ma jakieś ustawienia skalowania (i inne przeglądarki może też), w których można to zmienić.

 

EDIT: Odkryłem przyczynę, przynajmniej u mnie. Mam włączone w Windows skalowanie do 175% (bo przy takiej dużej rozdzielczości wszystko jest śmiesznie małe). Skalowanie wpływa na sposób w jaki firefox wyświetla zdjęcia. I firefoxowe 100% jest przeskalowywane do windowsowych 175%, stąd prawie dwukrotne powiększenie po naciśnięciu lupki w powyższych przykładach.

Gdy wyłączyłem skalowanie w systemie, zdjęcia wyświetlały się w oryginalnych rozdzielczościach (i nawet nie było lupki do naciśnięcia).

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie dowiedziałbym się, w jaki technicznie sposób traktowane są nasze fotki po wrzuceniu na serwer Astropolis. Jedno jest pewne: obecnie kompresja jest dość spora, bo objętość fotek po zassaniu przez serwer spada radykalnie. Wrzucam obrazek o objętości 3,39 MB, a ten sam obrazek po pobraniu z serwera ma 1,36 MB. Więc objętościowo obrazki kompresowane są 2,5-krotnie. Z pewnością ma to wpływ na walor jakościowy obrazka widocznego finalnie na forum.

Popieram więc prośbę Wieśka @Wiesiek1952 do Adminów. Powiedzcie nam, jaki jest algorytm degradacji naszych obrazków przed zapisaniem ich na dysku serwera web Astropolis. ;)

Rozwiałoby to wątpliwości i domysły w tej materii.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

... Szczególnie, że to tylko pomniejsza zdjęcia za duże, ale małych nie powiększa - więc wydaje mi się, że jest git. A jak chcesz obejrzeć w oryginalnym rozmiarze, to po prostu otwierasz fotę w nowej karcie.

No właśnie nie. Powiększa te małe też - szerokość jest zawsze taka jak szerokość okna w przeglądarce. [

 

 

To poniżej to test - zdjęcie nie leży na forum a jest podlinkowane z Imageshacka. Sam jestem ciekaw jak to wyjdzie.

 

EDIT: Niestety też skaluje i niestety też POWIĘKSZA. Sprawdzane na różnych przeglądarkach pod Win i pod Mac OS X.  Gdyby tylko zmniejszało to jeszcze było by pół biedy. Gdyby zmniejszało do jakiejś ustalonej wartości to było by OK bo wówczas można przygotować zdjęcie do wymagań forum. Tak jak jest jest bez sensu. Niszczy zdjęcia pomimo starań, żeby wyglądało tak jak chce Autor. Zdjęcia ostrzy się do ustalonej rozdzielczości, tak jak będzie je widział oglądający. Te drukowane, wieszane na ścianach w galeriach też - dokładnie tak samo. Nawet te na bilbordach są ostrzone do oglądania z odległości 20 czy 50 m. 

 

 

 

 

 

1L30Ln.jpg

 

 

 

 

EDIT2: Poniżej proporcje u mnie. To mniejsze to oryginał 100% a większe to co wyświetla forum. 

 

 

 

Zrzut ekranu 2022-12-23 o 08.57.35.png

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że silnik Astropolis "rozciąga" zdjęcie do pełnego okna użytkownika?

Przykładowo, ktoś wrzuca zdjęcie o szerokości 1500px, ale po otworzeniu na monitorze o rozdzielczości (przykładowo) 2560px, zdjęcie będzie "powiększone" do rozmiaru, który wypełni okno?

 

Oznaczę @Adam_Jesion, napiszę też prywatnie, ponieważ sprawy serwerowo-techniczne to nie moja działka. 

 

Pamiętam, że niedawno mieliśmy zgłoszenia, że zdjęcia po pobraniu są "cięższe" niż wrzucane pliki, z racji tego że nie dało się całkowicie wyłączyć kompresji, a ustawienia możliwie wysokiej jakości generowały taki efekt. Od tego czasu trochę kwestii się zmieniło (jak zmiana serwera) i może Adam wyjaśni temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Paether napisał:

Dobrze rozumiem, że silnik Astropolis "rozciąga" zdjęcie do pełnego okna użytkownika?

Przykładowo, ktoś wrzuca zdjęcie o szerokości 1500px, ale po otworzeniu na monitorze o rozdzielczości (przykładowo) 2560px, zdjęcie będzie "powiększone" do rozmiaru, który wypełni okno?


To akurat będzie dosyć rozsądne zachowanie. Zdjęcie wyświetlane jest w sposób responsywny, dopasowane do okna/ekranu. Przecież dzisiaj mamy już monitory HiDPI i gdyby nie to, to wielkość była by na nich jak znaczek pocztowy. Albo w drugą stronę - jak ktoś wrzuci fotkę parę K pikseli, to na monitorze starszej generacji rozciągnie mu się totalnie strona (i wtedy będzie dopiero lament). Jeśli ktoś chce zobaczyć zdjęcie w rozdzielczości natywnej, to musi sobie kliknąć i otworzyć standardowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, holeris napisał:

Wygląda na to, że nie tyle silnik, co sama przeglądarka. I u każdego trochę inaczej. Bo u Wieśka dopasowuje do szerokości, a u mnie do wysokości. U mnie winnym okazały się ustawienia skalowania w Windows.

Rozumiem, ale to już w ogóle jest szeroki trend wynikający z tego, co pisałem powyżej (czyli ekrany HiDPI). Już od wielu lat technologia stron internetowych opiera się o dynamiczne skalowanie (resposywność) treści. Wpływać będzie na to nie tylko to, co zrobi developer strony, ale także ustawienia przeglądarki oraz samego systemu (np. właśnie reguły skalowania HiDPI w systemie).

Nie ma możliwości, żeby dzisiaj myśleć o grafice internetowej przez pryzmat pikseli (1:1). To już nie wróci. Jeżeli ktoś bardzo potrzebuje, to musi sobie otworzyć zdjęcie, albo nawet zapisać, choć przez wspomniane skalowania może też być problem wyświetlić 1:1 w samym systemie. Jako ciekawostka - w MacOS na większości Macbooków, czy w ogóle Maców (szczególnie tych podpiętych do monitorów 4K) skalowanie grafiki jest standardowo włączone. Dla przykładu, przy monitorze 4K, komputer w buforze generuje obraz 5120x2880 (Retina 2560x1440x2) i potem skaluje go w dół do typowego 4K (3840 x 2160).

Jakkolwiek by to kogoś nie szokowało - tak wygląda rzeczywistość komputerów używanych bardzo często do pro-grafiki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Paether napisał:

Dobrze rozumiem, że silnik Astropolis "rozciąga" zdjęcie do pełnego okna użytkownika?

Przykładowo, ktoś wrzuca zdjęcie o szerokości 1500px, ale po otworzeniu na monitorze o rozdzielczości (przykładowo) 2560px, zdjęcie będzie "powiększone" do rozmiaru, który wypełni okno?

 

Dokładnie tak. Rozciąganie fizycznie odbywa się prawie na pewno w kompie usera. To musi być jakiś atrybut typu scalable zamiast fixed. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna ciekawostka - mi już się mózg przestawił. Od paru lat nie myślę o astrofotografii przez pryzmat pikseli 1:1. Używanie takiej grafiki na ekranie bardziej przypomina myślenie o druku (czyli rozdzielczość na cal). Co więcej - nie mogę dzisiaj pojąć, dlaczego tak wiele czasu kiedyś traciłem na grzebanie w pojedynczych pikselach 1:1. 

Monitory HiDPI niejako wymuszają taki tok myślenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Dokładnie tak. Rozciąganie fizycznie odbywa się prawie na pewno w kompie usera. To musi być jakiś atrybut typu scalable zamiast fixed. 


Dokładnie tak jest i trudno mi sobie wyobrazić, żeby mogłoby być inaczej. W dzisiejszych czasach nie ma nic takiego, jak wyświetlanie grafiki 1:1. Wyobraź sobie, jak wyglądać będzie strona z osadzona grafiką 1:1 (załóżmy, że zdjęcie ma 2000x2000 pikseli) na ekranie 1280px, na moim monitorze 6K, oraz np na tablecie/smartfonie? Z drugiej strony co ze zdjęciem np. 600px na 6K? Będzie znaczkiem pocztowym - czymś wielkości ikonki.

Po to jest właśnie możliwość otwarcia zdjęcia w nowym oknie, kiedy nie jest osadzone w stronę. Tam można sobie ustawić skalę (choć jak zauważyliście wyżej, przy HiDPI to system zdecyduje o jego realnej wielkości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, bo się na tym nie znam ale np. ImageShack wyświetla zdjęcia w natywnej rozdzielczości, zmniejszenie okna przeglądarki powoduje zmniejszenie zdjęcia a zwiększenie okna ponad natywny rozmiar po prostu "zatrzymuje" to całe powiększanie. To powiększanie jest najbardziej psujące odbiór. 

 

Może trzeba by pomysleć o jakichś ograniczeniach - tak jest na wielu forach fotograficznych. Zdjęcia max 1920 x 1200 czyli coś około full HD. Większe - przy przekroczeniu któregokolwiek wymiaru są z automatu kompresowane a mniejsze pozostają niedotykane przez algorytmy forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby być tu totalnie na "nie" - marzy mi się przycisk gdzieś w rogu zdjęcia, który po prostu otworzy warstwę nad stroną ze zdjęciem w skali 1:1. Zapiszę to sobie na liście, ale ostrzegam, że bez określania harmonogramu. 

 

31 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Może trzeba by pomysleć o jakichś ograniczeniach - tak jest na wielu forach fotograficznych. Zdjęcia max 1920 x 1200 czyli coś około full HD. Większe - przy przekroczeniu któregokolwiek wymiaru są z automatu kompresowane a mniejsze pozostają niedotykane przez algorytmy forum.

Zobacz, w jakiej rozdzielczości publikuje się zdjęcia na forach astro. To jest dosyć ciekawa specyfika naszej niszy. Ciężko byłoby zaakceptować społeczności ograniczenie wielkości do 1920. Wg mnie, to już dużo lepiej jest wyświetlić osadzone w treści zdjęcie (pomniejszone/powiększone - zależnie od monitora), a po kliknięciu zobaczyć je 1:1 - jak ktoś ma taki fetysz. Co w tym złego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie zauważyłem takiego problemu. U mnie w Chrome zdjęcia w podglądzie w poście są w rozmiarze oryginalnym, jak się mieszczą, a większe są zmniejszane, później po kliknięciu gdy pokazuje w ramce jest podobnie - małe w oryginale, duże zmniejszone. Kolejne kliknięcie i otwarcie w nowej karcie pozwala powiększyć dowolne zdjęcie do 1:1 z suwakami. Czyli jest tak jak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Ja nigdy nie zauważyłem takiego problemu. U mnie w Chrome zdjęcia w podglądzie w poście są w rozmiarze oryginalnym, jak się mieszczą, a większe są zmniejszane, później po kliknięciu gdy pokazuje w ramce jest podobnie - małe w oryginale, duże zmniejszone. Kolejne kliknięcie i otwarcie w nowej karcie pozwala powiększyć dowolne zdjęcie do 1:1 z suwakami. Czyli jest tak jak powinno być.

 

u mnie na smartfonie i na FF w kompie jest dokładnie tak samo. Małe zdjęcia nie są powiększane. Wszystko jest OK

 

kompletnie nie rozumiem tego co pisze Wiesiek. Potwornie namieszał pisząc raz o rozdzielczości, a za chwilę o kompresji. Nic z tego nie kumam. Już nie wiem co mu się wyświetla powiększone, co pomniejszone, a co skompresowane. W każdym razie wygląda to na problem po jego stronie, a nie po stronie forum

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.