Skocz do zawartości

Obserwacje planet w dzień


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj dopisały dużo lepsze warunki | Newton 305/1500 ASI120MM

 

Merkury 25-06-2016

Merkury_25_06_2016.jpg

Dopiero teraz zauważyłem to zdjęcie i nawet nie przypuszczałem, ze coś takiego jest możliwe. Twój sukces jest chyba porównywalny ze złapaniem chmur na Neptunie przez wessela.

Hamal czy stosowałeś jakieś filtry ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi oczywiście o pasmo które rejestruje matryca :D Czy ktoś próbował takiej konfiguracji? Boje się że kosmicznie długie czasy naświetlania rozmyją obraz i zniweczą cały efekt zastosowania IR passa

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakładając wykresy filtra i sensora na siebie nie wygląda to źle:

 

ZWO plus 742.png

 

Połowa sygnału na czerwonym powinna wystarczyć.. Pro Planet leży w szufladzie już z dziesięć lat..może pora go użyć? :)

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w tym może być problem.

 

Wymagania przy Merkurym co do akwizycji, metod stackowania i ostrzenia są dość spore, wydaje mi się, że w ogóle stosowanie

kolorowej kamery do tego celu, nawet z filtrem IRpass i jako mono, może mijać się z celem ponieważ maska i debajeryzacja

prawdopodobnie uniemożliwią uzyskanie czegoś sensownego. Pewności nie mam bo nigdy kolorem nie próbowałem, ale wiem ile

problemów nastręcza nawet czyste gładkie mono i wiemy też co się dzieje z mocniejszym ostrzeniem Jowiszy w OSC, więc...

 

Tak czy inaczej trzymam kciuki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam jeszcze Lodestara , ale ona ma gorszą matrycę. To tak jakbym robił ASI 120 na binie 2x2 :) Może zabraknąć rozdzielczości. Pomijam że nie supportuje .avi no ale .ser też da się obrobić.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Teraz (i przedtem) we Wrocławiu Wenus znakomicie widoczna. Gołym okiem.

Kitowym Okularem 10mm (=>65x) w moim dobsoniku

 

http://astropolis.pl/topic/48457-sky-watcher-dobson-130650/?do=findComment&comment=569701

 

130/650 znakomicie widoczny jej półksiężyc. To nie jest jeszcze połowa koła ale prawie.

Bezcenny do trafienia okazał się mój szukacz Red Dot. Oczywiście po włączeniu świecenia czerwonej plamki (dzięki Szuu) .

Najpierw oczywiście wkładam 25 mm (żeby nie zgubić i umieścić dokładniej w środku pola widzenia).

 

Pozdrawiam

indexs.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

U mnie - odkąd wada wzroku przesunęła się w stronę "+", Wenus widzę gołym okiem regularnie.

Jowisz wymaga już dobrej, ostrej i kontrastowej lornetki, Nikon 10x35 lub 12x50 są tu idealne. Tylko trzeba opanować sztukę poprawnego ustawienia ostrości na nieskończoność. Dobrze jeśli na niebie są kalafiorowate Cumulusy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, chmury pomagają. Najtrudniesza sztuka, to przekonać mózg, że na jednolitym niebie należy jednak spodziewać się jasnej kropki. Sprzętowe odszumianie działa za dobrze. ;)

 

Załączam Wenus z maja zeszłego roku, około 1 po południu. Ogniskowa 55mm, więc widać w zasadzie "jak okiem".

wenus_okiem_za_dnia.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, AviatorL napisał:

Dlaczego? Masz na myśli sąsiedztwo Słońca? Użyłem GoTo. Bez tego chyba bym nie zaryzykował :)

Ja też należę do osób, które nie ryzykowałyby w takim sąsiedztwie. Tylko GoTo i to po porządnej alignacji na 3 gwiazdy poprzedząjacej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.