Skocz do zawartości

C/2022 e3 ztf z 22 stycznia


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Robson_g napisał(a):

Nie widziałem jeszcze takiego detalu tej komety.

Dziwne że nikt nie komentuje.

Bo wszyscy mają ból d*py :D A tak serio, to @orlen świetne zdjęcie. Robiłeś w Polsce czy gdzieś wyjechałeś za pogodą?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr4d napisał(a):

Mnie zaciekawił ten fragment "ogona", który jak by wyprzedzał kometę?

Kometa nie leci w tym kierunku, ale bardziej w dół kadru.

My widzimy rozszczep ogona, tak jakbyśmy patrzyli bardziej z przodu na nią, więc obie części ogona są „z tyłu”.

Ciekawy efekt trzeba przyznać :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Robson_g napisał(a):

Dziwne że nikt nie komentuje.

 

No bo z kometami to jest tak że każdemu wychodzi co innego (po zastosowaniu stackowania ) - jednemu detal tu innemu tam, jednemu warkocz pyłowy pojawia się przeciwnie do lotu komety a innemu znów inaczej.

 

Generalnie mogę napisać tylko że trochę pechowo wypadły dwie spore gwiazdki w warkoczu które w obróbce nie pomogły a warto by było jeszcze się nad nimi po doktoryzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, .zombi. napisał(a):

Generalnie mogę napisać tylko że trochę pechowo wypadły dwie spore gwiazdki w warkoczu które w obróbce nie pomogły a warto by było jeszcze się nad nimi po doktoryzować.

Ale przyznaj, że właśnie to one dodają tej fotce uroku i pazura :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre zdjęcie. Świetnie skadrowane przez co temat jest podany moim zdaniem wzorowo. Widać na Twoich astro-zdjęciach rękę fachowca od krajobrazów. Podobne wrażenie odniosłem patrząc na zdjęcie Oriona.

A smaczek w postaci tych dwóch gwiazdek na prawo od jądra komety to już naprawdę wisienka na torcie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te gwiazdki co się załapały w ogonie - cudo! W ogóle jak ktos stwierdził wcześniej, jedno z najlepszych zdjęć tej komety.

Cy mnie łocy nie mylą, cy innych ta zieleń bije tez po ocach? Jak twierdzi Mateusz Kalisz z Astrolife, zaburzenia w warkoczu tej komety (C/2022 E3 ZTF) są spowodowane jedną z niedawnych protuberancji na Słońcu:

https://www.youtube.com/watch?v=rXu4JvKIWqw

 

 

Edytowane przez Alex 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2023 o 06:33, orlen napisał(a):

Rozdzielczość i crop pod insta.

 

W dniu 31.01.2023 o 10:18, Piotr4d napisał(a):

Mnie zaciekawił ten fragment "ogona", który jak by wyprzedzał kometę?

 

Efekt "wyprzedzającego warkocza" jest zaiste niespotykany! Z tego powodu fotka komety jest zjawiskowa - nigdzie indziej nie widziałem tak długiego i wyraźnego "przedwarkocza". Szczegół "zasadniczego" warkocza piękny! :) Niebo podczas sesji musiało być dość ciemne. 

Drobna uwaga co do kolorystyki. Moim zdaniem kolorystyka jest wyraźnie powleczona purpurą. Szczególnie gwiazdki oczekują żółtości i pomarańczowości. A jeżeli gwiazdki, to i kometa. ;)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.