Skocz do zawartości

Poszukuję 4 chętnych na zamówienie plandek na teleskopy!


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zamówić plandekę na teleskop, jednakże firma produkująca plandeki nie wykona mniej niż minimum 5 plandek na teleskopy o wymiarach 190 cm wysokość x 150 cm szerokość. A mnie potrzeba jednej.

 

Plandeka wykonana będzie z jednego pasa materiału- PCV koloru białego, gramatura 500 g/m2. Pas o długości 380 cm i szerokości 150 cm będzie złożony na pół i zgrzany po brzegach. krawędzie w dolnej części zabezpieczone i założone metalowe oczka do przewleczenia linki do ściągnięcia/zabezpieczenia. Czyli będzie to taki "worek", w który zmieści się spory teleskop na montażu paralaktycznym. Materiał gruby i profesjonalnie zgrzewany, więc liczę na wieloletnią trwałość.

 

Cena za mto około 38 zł netto, więc koszt brutto jednej sztuki to ok. 270 zł (bez kosztów wysyłki). O wiele taniej niż niezbyt solidne worki Geoptics (mam 14 miesięcy i zaczyna się rozlatywać).

 

Proszę chętnych o zamieszczanie wpisów poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Behlur_Olderys said:

Jestem wstępnie zainteresowany :)

jakie koszta? Rozumiem, że to wypróbowana metoda na kilkudniowy pobyt zestawu na zewnątrz? 

Na całoroczny pobyt, w moim przypadku :-)

 

A cena, zacytuję siebie: "Cena za mto około 38 zł netto, więc koszt brutto jednej sztuki to ok. 270 zł (bez kosztów wysyłki)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DarX86 Dzięki, nie wiedziałem, że @gryf188 robi takie rzeczy! Zamienię z nim słowo w takim razie. Opcja zamówienia w pięciu tam, gdzie znalazłem nadal otwarta, chyba że Marek zrobi lepiej.

 

Odnośnie wilgoci- mam teleskop cały rok na zewnątrz, stoi sobie na filarze (przenośny do EQ6), przykryty workiem Geoptics. Worek ściągam na dole taśmą z rzepem, więc do środa się wilgoć nie dostaje, bo zamknięcie jest dostatecznie szczelne. Dodatkowo, wiszą sobie w środku trzy domowe chemiczne pochłaniacze wilgoci. Nie mam więc problemów z wilgocią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson Z jakiego materiału wykonana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory używałem jakiegoś rowerowego Biketec-a, głównie trzymałem pod nim sam montaż. Dosyć cienki ale wody nie puszczał, nie zauważyłem też jakiś problemów ani z optyką ani z elektroniką. Poza małą wgniotką od trytki  na astrolinku z okresu upałów. No ale to wydruk i to nie wiem czy nie z PLA więc dużo nie potrzebował aby popłynąć.

Trochę jednak pokrowiec wypłowiał więc postanowiłem poszukać alternatywy. Patrzyłem oczywiście na Telegizmos365 ale te ceny...

I natknąłem się na polskiego producenta Kegel-Błażusiak. Membrana, oddychalność, UV, etc - no jakoś  nie potrafiłem znaleźć argumentów za T365. No i te 50zł vs ok. 1tys :)

Wziąłem najmniejszy rowerowy, na 80-kę refraktor z kamerą całkiem dobrze pasuje, ma zaszyty ściągacz (bez regulacji) ale dodatkowo opasuję go od spodu linką.

pokrowiec.jpg.4f426b6bb06d53259d36bae2be916ca5.jpg

Tak to wygląda. Jak widać padało dzisiaj i jest mokry. Pod pokrowcem sprzęt zimny ale suchy. Wrzuciłem z ciekawości pod spód bezprzewodową czujkę wilgotności. 73% bez żadnych silica-żelów, etc. Po kilku minutach wyjąłem ją i aktualnie na zewnątrz pokazuje 85%. Stacja pogodowa podaje 92%. Te popularne czujniki w wysokich wilgotnościach dokładnością nie grzeszą  ale różnica na (+) jest wyraźna.

Tyle moich doświadczeń w ramach tip-u, może ktoś ma podobne, rozwiązanie jakby nie patrzeć bardzo ekonomiczne ale skoro działa...

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pokrowiec od Gryfa wytrzymał ok 3 lata. Pod chmurką był jakieś 2/3 czasu. Niestety słabym ogniwem okazała się wierzchnia warstwa - pod koniec "życia" zaczęła się kosmacić i na koniec zdarła się ona na szczycie teleskopu (tam gdzie pada pod kątem prostym).

Żeby nie było - z pokrowca byłem bardzo zadowolony, materiał od środka wytrzymał, nie uszkadzałby go wystające elementy. 3 lata to też całkiem długo. Niemniej warto pogadać na ten temat, może jest jakiś lepszy materiał, albo jakoś dodatkowo wzmocnić górną krawędź? Pewnie też będę chętny na zakup nowego, bo chwilowo radzę sobie bez :) 

Jeszcze taka prozaiczna zaleta pokrowca nad plandeką - nie trzeba go przywiązywać, bo z racji większej masy, nie jest podatny na "odlatywanie" :) 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie takie cos wymyśliłem, bez podłogowy namiot wędkarski. Musiałem w nim wymienić śledzie, oryginalne są badziewne i nie trzymają. Nowe zrobiłem z pręta żebrowanego fi4 wygiąłem w kształt litery U tak że każdy ze szpikulcy ma 25cm - trzyma atomowo - jest ich 8szt.

Największą wada to na pełnym słońcu jest w środku bardzo ciepło. Zastanawiam sie nad 2 rozwiązaniami: przykleić na górę klejem tapicerskim koce ratunkowe lub pomalować farba do tekstylii na biało.

Namiot przetrwał spokojnie ulewy i mocne podmuchy wiatru. te kotwy trzymają naprawdę dobrze.

 

 

image.jpeg.2cb51e297cc3054f4e0a8bbe763bd3a6.jpeg image.jpeg.97014505f91d3f5c768b4773c2004ebd.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WojtasSP320 napisał(a):

Proszę o przeniesienie do działu "Kopuły obserwacyjne" :D. Swoją drogą spoko rozwiązanie - próbowałeś tego używać jako ochrona przed wiatrem przy foceniu?

Wtedy musiał byś mieć sztywny stelaż dla boku. On naciągnięty jest tylko dzięki kotwom w ziemi i podpięciu pod parasol. Idea u mnie była taka, szybko odpinam bok który ląduje na ziemi, zdejmuję parasol, całość gotowa do akcji, trwa to bardzo krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy chcemy trzymać teleskop całorocznie na zewnątrz ważna jest ochrona zarówno przed opadami jak i przed Słońcem .Mam trzy teleskopy  i balkon 130na 300 cm na zewnątrz stoi refraktor 102 /460 na AZ-4 przykryty workiem Geoptic oraz montaż Eksos -2  ( ze względu na ciężar i przeciskanie się przez drzwi balkonowe), głowica owinięta zwykłym workiem, a teleskop Mak 127 stoi na półce . jest jeszcze Newton 114/910, na widłach,   ale ten choć łatwy w przenoszeniu stoi w domu  bowiem na balkonie musi być miejsce i dla mnie. mam tak od około roku i ten worek Geoptic póki co spisuje się dobrze. Tak więc wszystko zalęży od warunków jakie mamy, gdybym miał duży taras,  to te teleskopy stały by na zewnątrz, przykryte takimi workami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po taniości używałem i dalej używam takiego pokrowca na motocykl: 

https://rrmoto.pl/product-pol-7543-Pokrowiec-na-motocykl-OXFORD-AQUATEX-307.html?selected_size=307&gclid=CjwKCAiA_6yfBhBNEiwAkmXy55kPl5TM8Z98AwB3NPLFtPQRH6FA5kh10KV0Mvigzdc-salhYjQGRxoCigEQAvD_BwE

 

Mam go kilka lat. W czasach gdy fociłem DSy sprzęt tygodniami stał pod tym pokrowcem. Wieczorem tylko podłączałem zasilanie i mogłem działać.

W galerii znalazłem filmik z tamtego roku:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, dimis said:

Wpisz mnie proszę na listę, jeśli dobrze rozumiem to zostawiacie cały sprzet z elektronika przykryty taka plandeka? 

Tak, u mnie cały czas na zewnątrz, plandeka spięta na dole (mam filar) a w środku osuszacze chemiczne i brak problemów z wilgocią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochłaniacz wilgoci- plastikowy pojemnik z woreczkiem z desykantem. Tanie, działa dobrze.

 

519905552_Zrzutekranu2023-02-14135956.png.0b9a64037ae189bf004edebc76baa160.png :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że lepszy ale pobiera więcej niż kilka watów i ciężko go powiesić na montażu pod workiem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat się z tego zrobił. Mi nawet do głowy nie przyszło żeby zostawić teleskop na dworze jak pada deszcz czy śnieg. Nie przypuszczałem, że tak można. Zawsze mnie dziwiło, że dziura w chmurach 2h a ktoś fotki zbierał. Teraz się wyjaśniło. Ja jak widzę, że będzie 2h czystego nieba to się nawet nie ruszam. Wyciąganie na taras sprzętu podpinanie kabli, ustawianie na biegun a potem znowu po sesji w drugą stronę to szkoda zachodu. Tak to i czasu się zaoszczędzi i żona by się ucieszyła, że trochę miejsca by się w pokoju zwolniło. Muszę też o tym pomyśleć chociaż nadal mam opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.