Skocz do zawartości

M51 2023


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Grzędziel napisał(a):

Szlachetny obraz galaktyki z super detalem i ślicznymi gwiazdkami zrobiony porządnym teleskopem.

Proszę o kolejne taki fotki.

 

Jak nie zrobisz  kolejnego zdjęcia tym porządnym teleskopem to już nie będzie ten nowy obraz taki "szlachetny".

 

Zdjęcie SUPER niezależnie od teleskopu jakiego użyłeś :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie wyszła ta galaktyka, jedynie co bym poprawił to te najjaśniejsze gwiazdy to trochę bym wyostrzył by bardziej pasowały do całości bo wyglądają teraz jak duszki. Gratuluję fotki. A nie chciałbyś pokazać bardziej struktur tej galaktyki?

 

616982707_M51Lj.jpg.2772e4617d415ef7b5edd1c936b1adeb.jpg

Edytowane przez Antoni
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi, że się podoba - dzięki panowie i panie B) za  miłe sowa.

Cytat

Jaki miałeś seeing? Wrzuć pojedynczą klatkę jak możesz

Marcin - Seeing jak i generalnie pogoda była bardzo dobra - do tego mała wilgotność - 20% i lekko ujemna temp.

IMG_4133.PNG.04fd7f36aec437c0b39007e80daaf0c8.PNG

jedna klatka 300s L tylko dd

1042885243_M511klatka.thumb.jpg.559eb4d85fa3d207028c4301672388e2.jpg

 

 

Cytat

Pięknie wyszła ta galaktyka, jedynie co bym poprawił to te najjaśniejsze gwiazdy to trochę bym wyostrzył by bardziej pasowały do całości bo wyglądają teraz jak duszki. Gratuluję fotki. A nie chciałbyś pokazać bardziej struktur tej galaktyki?

Antoni - dzięki za opinie - popróbuje - nie mam  niestety, tak regularnego warsztatu, jak co niektórzy zawodowcy tutaj - między innymi ty - wszystko jest robione bardziej metodą prób i błędów.*(kreatywnie)

 

Cytat

Świetna robota! Chyba nie odcinałbym tak bardzo tła, ale poza tym zdjęcie kapitalne!

Tu jest właśnie zagwozdka - zmieniłem ostatnio system i PC - również podłączenie do Monitora na DisplayPort

i wydaje mi się, że jest jaśniej ustawiony obraz - nie robiłem jeszcze kalibracji, tylko skopiowałem profil. Widzę czarną czerń i jeszcze więcej - nie wiem czy Monitor taki dobry - czy właśnie jest nie skalibrowany - chociaż on chyba fabrycznie już ma dobre ustawienia.

Tak wygląda histogram - chyba ok

1.jpg.3b3c0a59b6fccf625fabe7248a19c887.jpg

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Naski napisał(a):

 

Tu jest właśnie zagwozdka - zmieniłem ostatnio system i PC - również podłączenie do Monitora na DisplayPort

i wydaje mi się, że jest jaśniej ustawiony obraz - nie robiłem jeszcze kalibracji, tylko skopiowałem profil. Widzę czarną czerń i jeszcze więcej - nie wiem czy Monitor taki dobry - czy właśnie jest nie skalibrowany - chociaż on chyba fabrycznie już ma dobre ustawienia.

Tak wygląda histogram - chyba ok

 

 

 

 

 

Histogram jak najbardziej prawidłowy. 

 

Jaki masz monitor? Kalibrowany sprzętowo czy softwareowo? Z tego co piszesz to raczej ten softwarowy bo kopiowałeś profil. Raczej nie powinno być różnic z powodu samego rodzaju podłączenia. Zmiana PC też (teoretycznie) nie powinna niczego zmieniać. Najlepiej jednak było by skalibrować od nowa. Ja swoje monitory od 15 lat kalibruję spektrofotometrem i tak conajmniej raz w miesiącu trzeba kalibrację/profilowanie powtarzać. 

 

EDIT: No właśnie jasność jest tym "nieprzenoszalnym" elementem układu a tą poprawnie ustawić można tylko przy kalibracji.

 

 

Zdjęcie super. Koniecznie kolor trzeba dodać.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Naski napisał(a):

No coś takiego mi wychodzi w kolorze -...samo Lrgb

 

Powiem szczerze, że nie wiem jak jest kalibrowany - użyłem sprzęt i sofware wcześniej:D A monitor to już leciwy NEC spectraview 302

 

 

Zdjecie super. Ten środkowy "palec" po lewej powinien być ciut bardziej niebieski. Gwiazdka w tym górnym ostatnim ramieniu jakaś taka niebieska. Nazbyt niebieska. No to se ponarzekałem ? 

 

Z monitorami to jest tak. Jak nie wiesz jak to oznacza profilowanie softwarowe. Niewiele monitorów ma profilowanie sprzętowe. Mają EIZO i większość NEC ale nie wszystkie. Różni się to tym że sprzętowe ma "tablicę kolorów" zaszytą w monitorze i monitor sobie sam ustala co ma wyświetlić w przypadku np. RGB = 248,128,132 tj. windows wysyła takie dane a monitor to interpretuje np. 247,132,128. W profilu softwareowym (pewnie jakieś 95% monitorów na rynku) profil czyli interpreter koloru jest w kompie czyli windoza wysyła 248,128,132 a profil interpretuje to jako 247,132,128 i takie wartości wysyła do monitora. Oba rozwiązania daję w efekcie prawie identyczny rezultat. Profil sprzętowy jest o tyle lepszy, że sam koryguje to co dochodzi do niego z systemu i ma w dupie oprogramowanie. Tu problem polega na tym, że wiele programów nie potrafi skorzystać z profilu. Programy profesjonalne typu Photoshop - tak - korzystają z profilu ale przeglądarki już nie za bardzo albo trzeba im to wyraźnie powiedzieć w ustawieniach - "skorzystaj z profilu". Różnice potrafią być ogromne. 99.9% laptoków ma mocno podbite niebieskie - bo lepiej wygląda w sklepie na wystawie. 

 

Tak czy inaczej bez jakiegoś Color Munki czy innego spektrofotometru nie sposób skalibrować monitora. Nie da się i już. Nasze oczy się dostosowują do tego co widzą i nas okłamują. Bardzo. 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2023 o 10:10, Naski napisał(a):

Marcin - Seeing jak i generalnie pogoda była bardzo dobra - do tego mała wilgotność - 20% i lekko ujemna temp.

Prognoza wygląda referencyjnie! Ze świecą szukać u nas takich warunków. Inna sprawa to prognozy, a rzeczywistość. Często meteoblue pokazuje u mnie seeing poniżej 1" a w rzeczywistości bywa fatalne 3".

 

Dzięki za pojedynczą klatkę!

5 godzin temu, Naski napisał(a):

A monitor to już leciwy NEC spectraview 302

Taaa, to ja chętnie przygarnę taki leciwy monitor ? w MediaMarkt są promocje na nowe, pomyśl ;-))

 

A tak całkiem serio to jestem właśnie na etapie poszukiwań graficznego monitora. Taki NEC spasowałby idealnie, szkoda że przestali je produkować- znalezienie czegoś na rynku wtórnym graniczy z cudem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.