Skocz do zawartości

Docelowy teleskop powyżej 1000mm


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, OnlyAfc napisał(a):

bo to jest tak, że jak masz czas, to RC da się bardzo fajnie ustawić i skolimować. Ja po paru miesiącach uznałem, że czasu nie mam o odstąpiłem mojego RC @orlen. Mimo wszystko uważam, że jest to świetna tuba, która ustawiona poprawnie, daje fajne obrazy.

Na co się przesiadłeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dobrychemik napisał(a):

Andrzeju, wydanie znacznej kwoty nie jest moim celem, a jedynie sposobem na osiągnięcia celu :)

 

To są bardzo dobre teleskopy. Mój to wersja między AG8 i CT8, z fokuserem Tom-Fok i dodatkowymi obejmami. Jestem bardzo zadowolony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, apolkowski napisał(a):

To są bardzo dobre teleskopy. Mój to wersja między AG8 i CT8, z fokuserem Tom-Fok i dodatkowymi obejmami. Jestem bardzo zadowolony.

 

Nie neguję. Po prostu otwarte tuby oznaczają szereg dodatkowych problemów, na które nie mam ochoty i czasu - mniejsza żywotność luster i ich mycie. Dlatego wybieram samograja.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowy teleskop nie istnieje :) ale ja na 99% pozostanę przy Newtonach...

 

Oskar, ja Ci polecam Newtona. Na początku będziesz musiał zaprzyjaźnić się z kolimatorem, ale nie taki diabeł straszny jak go malują ;)

Potem już będzie z górki. Czyszczenia lustra także się nie bój, raz na rok powinno wystarczyć. A odpada Ci problem chłodzenia LG, który jest w konstrukcjach zamkniętych... Nie mówiąc już o roszeniu płyty korektora.

Dobry Newton da Ci duże możliwości, za relatywnie niewielką cenę w przeliczeniu na ilość cali.

Wersja w carbonie ( praktycznie ) nie wymaga refocusowania.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, przez moment nawet pomyślałem "a może jednak?". Ale jednak nie, już tłumaczę.

 

Załóżmy, że wziąłbym GSO 254/1250. Rzeczywiście jest tanio, bo w sklepie tylko 2500 zł. Do tego od razu korektor komy i lepszy wyciąg. Ale to jest OK, nadal tanio. Problem jest natomiast tutaj: waga 15.6 kg, średnica 30 cm, długość 115 cm. Kawał wielkiego i ciężkiego kloca. Wieszanie tego samodzielnie, po ciemku i na zimnie to byłaby udręka. Edge HD 8" waży natomiast 6 kg i ma długość 43cm. Dysproporcja jest olbrzymia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

Dysproporcja jest olbrzymia.

Rozumiem. Szanuję twoje zdanie. Ten o którym piszesz faktycznie ogromny, ale 8" w carbonie to już zupełnie co innego...

Kup, potestuj, zobaczysz czy Ci spasuje:) Zależy jeszcze co chcesz fotografować. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie marzy mi się sprzęt do galaktyk - żadne inne obiekty nie są dla mnie tak majestatyczne. Przez ich wielkość, odległość i niedostępność - choćbyśmy nie wiadomo jak się rozwijali przez tysiąclecia, to i tak pozostaną zawsze poza zasięgiem ludzkości. Można tylko na nie patrzeć. I, rzecz jasna, robić fotki :)

 

A wracając do newtona, to 8 cali f/5 da ogniskową tylko 1000 mm. Do galaktyk przydałoby się nieco więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

Nie pisałem, bo obecnie i tak mam tymczasowe sensory. Docelowo będzie to co najmniej APS-C. Ale nie wszystko na raz.

Nie masz racji. O setupie trzeba myśleć kompleksowo, to ma do siebie pasować bo inaczej są spore problemy i wydatki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z jednoznaczna odpowiedzią na Twoje pytanie. Polećmy po tym , co jest na rynku

1. Refraktory APO - przy aperturze powyżej 120 mm i ogniskowej powyżej jednego metra to cena zaczyna się powyżej 25-30 tys. złotych. Plusem jest duże pole ostrości i w związku z tym setup mało wybredny jeśli chodzi o kamerę. No i montaż też nie jest tu jakoś szczególnie obciążony.

2. Newtony powyżej 200 mm apertury - po pierwsze duży montaż, po drugie duży ciężar, po trzecie zabawa z kolimacją, dopasowaniem korektora. Ale w sumie- biorąc pod uwagę sam astrograf to najtańsza opcja. Niestety potrzebny większy montaż - bo to nie tylko waga ale też spory żagiel - niweluje tą zaletę. Matryce też nie są tu ograniczeniem i prawie każdy da się skorygować do APS-C.

3. Katadioptryki -  tutaj to temat rzeka. Podstawowym ograniczeniem jest wielkość skorygowanego pola oraz długość ogniskowej. Ogniskowe poniżej 1500 mm - rzadko spotykane. No a jak taka ogniskowa to też i wymagania co do montażu wyższe. Prawidłowo skorygować dają się dopiero wyżej klasy i tu wracamy do tematu sprzedaży nerki.

 

Ja myślę że kluczem do skompletowania budżetowego zestawu jest sensor. W innym temacie napisałem coś takiego

" Tu bez żadnych cudów matryca rozmiaru takiego jak QHY 695A albo ATIK 6.0 powinna wystarczyć. Piszę o rozmiarze matrycy i piksela jakiego trzeba szukać a nie że musi to być CCD, Piksel najmniej 4.5 w celu uniknięcia walki z płaskością pola ostrości i matryca o przekątnej nie więcej niż 16  mm. Nie wiem czy jest matryca CMOS o takich parametrach. "

Oczywiście nie namawiam do zakupu kamery CCD ( aczkolwiek zupełnie nie wiem czemu- bo skoro matryce aparatów fotograficznych przystosowane do pracy kamerach astro nie do końca pasują - to czemu nie?)

Budżetowy RC z ogniskową rzędu 1500 mm ( nawet z korektorem redukującym do 1100-1200) z taka kamerą daje piękne obrazy małych mgławic i galaktyk, ostre w całym polu.

Ja focę DUBLETEM Takahashi FS 128 ( ogniskowa 1040 mm) z kamerą ATIK 6.0.

Czy taki efekt jak poniżej ( a to jeden z kilkudziesięciu przykładów moich prac) jest niezadowalający?

Pomimo że to f8 to czułość kamery pozwala i na rejestrację narrowbandów.

Informacja dla malkontentów: jak robiłem tą fotkę to  nie było jeszcze ani NXT ani BXT.

 

spacer.png

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Kawał wielkiego i ciężkiego kloca. Wieszanie tego samodzielnie, po ciemku i na zimnie to byłaby udręka.

 

Też się tego obawiałem, ale nie — wkładanie poziomo w otwarte obejmy jest całkiem wygodne (zob. mój wątek o SW 250PDS, który daje czadu na Jowiszu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie tez galaktyki stały się wiele lat temu ulubionymi obiektami głębokiego nieba. I to właśnie pod ich katem budowałem swój zestaw. Odpowiedni montaż już miałem wcześniej (G53F), wiec waga budowanego zestawu nie stanowiła dla  mnie ograniczeń. Jeśli chodzi o teleskop, to wybór padł na TS-owskiego N-AG10 (3" korektor komy, 1140mm ogniskowej przy świetle f/4.56). Do tego kamera Starlight Xpress Trius SX694 (z wspomnianym tu już przez Macka sensorem ICX694). Taki zestaw uważam za idealny do galaktyk (cena-efekt) i dostarczył mi on dużo frajdy przy fotografowaniu. Niestety przez ostatnie dwa lata praktycznie nic nie fotografowałem i przyszedł moment ciężkiej decyzji o porzuceniu tego hobby. Tak wiec całość sprzętu wkrótce trafi na giełdę (@dobrychemik już wcześniej ci o tym pisałem).

 

IMG_0473.jpg

  • Lubię 2
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Tomasz_Habaj napisał(a):

Tak wiec całość sprzętu wkrótce trafi na giełdę (@dobrychemik już wcześniej ci o tym pisałem).

 

IMG_0473.jpg

 

Mam nadzieję, że rezerwacja aktualna :)

 

Byłoby o wiele prościej, gdybym miał własną astrobudkę i nie musiał każdorazowo wszystkiego montować. Ale jest jak jest i trzeba się dostosować, więc takiej dużej tuby jak na zdjęciu powyżej nie przygarnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tomasz_Habaj napisał(a):

Dla mnie tez galaktyki stały się wiele lat temu ulubionymi obiektami głębokiego nieba. I to właśnie pod ich katem budowałem swój zestaw. Odpowiedni montaż już miałem wcześniej (G53F), wiec waga budowanego zestawu nie stanowiła dla  mnie ograniczeń. Jeśli chodzi o teleskop, to wybór padł na TS-owskiego N-AG10 (3" korektor komy, 1140mm ogniskowej przy świetle f/4.56). Do tego kamera Starlight Xpress Trius SX694 (z wspomnianym tu już przez Macka sensorem ICX694). Taki zestaw uważam za idealny do galaktyk (cena-efekt) i dostarczył mi on dużo frajdy przy fotografowaniu. Niestety przez ostatnie dwa lata praktycznie nic nie fotografowałem i przyszedł moment ciężkiej decyzji o porzuceniu tego hobby. Tak wiec całość sprzętu wkrótce trafi na giełdę (@dobrychemik już wcześniej ci o tym pisałem).

 

IMG_0473.jpg

Miałem okazję zobaczyć sprzęt na żywo. Piękny i zadbany. Wszystko dobrane z głową i przemyśleniem.  Kupiłem wtedy kamerę i trochę dodatków niby używanych a wyglądało wszystko jak ze sklepu:) Sprzęt służy mi już rok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

 

Nie pisałem, bo obecnie i tak mam tymczasowe sensory. Docelowo będzie to co najmniej APS-C. Ale nie wszystko na raz.

Czyli już niedługo założysz wątek o docelowej kamerze? Idę po popcorn!

Pozostań z tym Edge HD i kup......dobry, lekki napęd harmoniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Czyli już niedługo założysz wątek o docelowej kamerze? Idę po popcorn!

Pozostań z tym Edge HD i kup......dobry, lekki napęd harmoniczny.

A ja tam rozumiem. Sam myślałem ostatnio sprzedając nerkę na „docelowy” sprzęt ze będzie docelowy. Szerokie pola dobra kamera a tu jednak przyszedł krok na szykanie kolejnego „docelowego” ale tym razem do galaktyk. Sprawa była by prosta jak by nerki odrastały a tu niestety trzeba mocno liczyć każdy grosz. Dlatego pewnie spędzę jeszcze miesiące aż coś kupię a najpierw uzbieram. Również zastanawiam się nad Edge bo to opcja która jest w zasięgu finansowym i udźwigu mojego montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.