Skocz do zawartości

Docelowy teleskop powyżej 1000mm


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad docelowym teleskopem o ogniskowej powyżej 1000mm spełniającym szereg warunków:

- odpowiedni dla osoby nie mającej stałego obserwatorium (trzeba go dźwigać)

- w miarę bezobsługowy, czyli żeby nie trzeba było ciągle walczyć z kolimacją, myciem luster, odnawianiem luster i in. (poziom bezproblemowości Askara Fra bardzo mi odpowiada)

- przede wszystkim astrofotografia

- w miarę rozsądny budżet

 

W tym momencie optymalny wydaje mi się SCT EdgeHD 8" z korektorem x0.7 dający ogniskową 1400mm i światłsiłę f/7. A może jest coś lepszego?

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dobrychemik zmienił(a) tytuł na Docelowy teleskop powyżej 1000mm
9 godzin temu, Darek_B napisał(a):

TOA-150B wydaje się docelowym sprzętem, lub taki Askar 151PHQ spełnia także Twoje kryteria.

 

Nie wiedziałem nawet o tym nowym Askarze. Piękny olbrzym, ale ciężki i drogi. EdgeHD 8" jest dwa razy lżejszy i dwa razy tańszy.

 

A Takahashi kosztuje ponad 70 kzł, więc Darku nie rób sobie jaj :)

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eedge HD możesz przerobić na RASA- kupujesz Hyperstar i masz dwa teleskopy w jednym 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Herbert West napisał(a):

Eedge HD możesz przerobić na RASA- kupujesz Hyperstar i masz dwa teleskopy w jednym 

 

W to bym się raczej nie bawił. Ogniskowa jest wtedy 406 mm, a mam już 422 mm - niemal to samo. Wiadomo, f/2 ma swoje zalety, ale i wady, choćby niemożność korzystania z filtrów 3 nm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darek_B napisał(a):

Napisałeś docelowy ? to sam chciałeś. Trzeba było dać w tytule np. tymczasowy ew. na kilka lat jak się nie znudzi, itp.

 

Docelowy wcale nie musi znaczyć najdroższy możliwy, a jedynie taki, że nie dożyję wymiany na lepszy :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś miesiąc temu także przechodziłem etap poszukiwań ogniskowej ok 1000mm z tymi samymi wymaganiami Co u Ciebie. Z tym, że u mnie musiałoby to pracować na Heq5. Poległem. Bez wcześniejszej wymiany montażu to u mnie max 750mm.

A u Ciebie na czym ta długa ogniskowa ma pracować (spełniając kryterium mobilności).

Będę z uwagą śledził temat, bo i mnie on bliski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Mam AZ-EQ6, więc montaż mnie nie ogranicza.

Okropnie mi się podoba ten montaż, tylko zawsze bałem się jego wagi.

AZ EQ 5 Pro jest już dla mnie dość ciężki, ale na mojego TS 115, to minimum niestety.

A wracając do tematu, to dobrze skorygowany refraktor pow 1000mm, no to już trochę kosztuje.

Boję się, że te 1000 mm też Cię nie zadowoli...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Mam AZ-EQ6, więc montaż mnie nie ogranicza.

RC to też opcja?

Wiem, pisałeś o lustrach i kolimacj, i rozumiem Twoje obawy bo sam je miałem przed kupnem swojego 8", ale jak się okazało zupełnie niepotrzebnie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, dobrychemik said:

Docelowy wcale nie musi znaczyć najdroższy możliwy, a jedynie taki, że nie dożyję wymiany na lepszy :)

 

Powiedziałbym, że stawiając sprawę w ten sposób narażasz się na wiele niezdrowych porad ;-)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Herbert West napisał(a):

 

Powiedziałbym, że stawiając sprawę w ten sposób narażasz się na wiele niezdrowych porad ;-)

 

Pisząc wręcz miałem nadzieję, że to się nie zmarnuje :flirt:

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piotr4d napisał(a):

RC to też opcja?

Wiem, pisałeś o lustrach i kolimacj, i rozumiem Twoje obawy bo sam je miałem przed kupnem swojego 8", ale jak się okazało zupełnie niepotrzebnie.

 

No właśnie ludzie straszą RC-kami. A mi nawet newtona było ciężko porządnie skolimować :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

No właśnie ludzie straszą RC-kami.

bo to jest tak, że jak masz czas, to RC da się bardzo fajnie ustawić i skolimować. Ja po paru miesiącach uznałem, że czasu nie mam o odstąpiłem mojego RC @orlen. Mimo wszystko uważam, że jest to świetna tuba, która ustawiona poprawnie, daje fajne obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dobrychemik napisał(a):

A mi nawet newtona było ciężko porządnie skolimować :)

Bo są różne Newtony. Mój Orion CT odkupiony od kolegi z forum praktycznie jest bezobsługowy. Fakt, że jest zamontowany na stałe, ale poprzedni GSO też był na stałe, a z kolimacją nigdy do końca nie wygrałem. Nie ma chyba lepszej kombinacji światłosiły, ogniskowej i wagi zestawu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając budkę i na stałe zamontowany teleskop można sobie pozwolić na zdecydowanie więcej. W moim wypadku jednak gotowy jestem wyłożyć więcej pieniędzy, by nie musieć tracić czasu na żmudne kolimowanie kręcenie śrubkami. Ma być wygodnie :)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.