Skocz do zawartości

WR 134


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Marcinos napisał(a):

więc Wam przedstawiam

 

Gratuluję zacnego sprzęta i postępów w obróbce! :)

 

Marcin, wybrałeś bogaty w mgławice obszar w Łabędziu. Dostałeś ładne światło, obrazujące bardzo zróżnicowane obiekty mgławicowe. Nie mogę jednak odczytać, co jest tutaj głównym obiektem Twojego zainteresowania.

Post zatytułowałeś "WR134". Ta gwiazda Wolfa-Rayeta znajduje się owszem w kadrze (ładnie oświetla mgławicę refleksyjną), ale jest mocno z boku. Mniej więcej w środku kadru znajduje się zaś gwiazda HD191567. Jednocześnie w obróbce dość skrzętnie pochowałeś gwiazdy, eksponując obszary mgławicowe, których zupełnie nie opisałeś. Więc trochę po Twoim kadrze błądzę. ;)

 

2 godziny temu, Marcinos napisał(a):

Idea była taka aby na ile się da wyciągnąć tlen, zrobiłem to na histogramie.

 

W tym celu proponuję jednak na wstępie użyć kamery mono i filtrów NB. ;)

 

WR134_160_075_ALPT_70x-crop-lpc-cbgbgcombine50.thumb.jpg.2d1a7e7212edfe7b43c1164ca86ca6e0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa :)

 

Obiekt względnie znany i rzucający się w oczy więc uznałem że oczywisty. Swoją drogą już jakiś czas temu zepsuła mi się funkcja ImageSolver w Pixie i kompletnie nie wiem co jest powodem że nie chce rozwiązać zdjęcia. To też jest powód, dlaczego nie daje opisów.

 

No tak, nie ma co mówic... z mono była by zupełnie inna bajka. Nie trzeba by robić takich wygibasów aby ten tlen wyciągnąć... Może;) Na pewno kolejna kamera będzie już mono.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Marcinos napisał(a):

Na pewno kolejna kamera będzie już mono.

 

Ale nie wyrzucaj proszę tej ASI2400MC. Będzie Ci z pewnością pięknie służyć do gwiazdek, gromad gwiazdek, galaktyk, mgławic refleksyjnych czy IFN-ów. ;)

 

Edytowane przez diver
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami przesiadka na coś lepszego wcale nie oznacza większej satysfakcji z hobby. 

Przesiadka na mono to różnego rodzaju problemy, a najczęstszym wymianianym "nie zdążyłem zebrać materiału". Robisz jedna krótkie sesje więc może w twoim przypadku tak nie będzie. 

Bardzo podobają mi się twoje zdjęcia i widać postępy. 

Masz u siebie dobre warunki więc z OSC sporo wyciągniesz. 

Co do kadru to te nieoczywiste są najlepsze ! Wszystkim nie dogodzimy. 

Edit :

a czy nie można wsadzić po prostu Antli OIII w tor optyczny ? Kamerka chyba jest wystarczająco czuła  

Edytowane przez tex88
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zgadzam się z @tex88 że kadr jest dobry. Te ciemne mgławice wyglądają jak pazury które chcą wydłubać "oko" WR134. Jeśli chodzi o kamerkę mono zgadzam się z Maćkiem, że to kolejny krok do przodu jeśli chodzi o Twoją astrofotografię. Szczegół będzie o wiele większy. Marcin tylko nie kupuj mono z pixelem poniżej 4,5um. Mały pixel więcej problemów. Do Twoich armat potrzebny jest duży pixel z jak największą "studnią".

Co do fotki lekko podbił bym delikatnie saturację czerwieni.

Projekt bardzo mi się podoba. Teraz kupuj kamerkę mono filtry Antlia Pro 3um zbierz wodór, tlen i wszyscy będą szczęki zbierać z podłogi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:)

Zdaję sobie sprawę z tego, że narrowband w OSC jest przyduszony. Na tą chwilę koncepcję jest taka aby w przyszłości mieć dwie ASI2600, jedna do narrowbandu druga do RGB i czasem L- zależnie od obiektu. 

Jedno jest pewne: absolutnie tylko i wyłącznie w grę wchodzi nowoczesny CMOS. Tu pojawiają się schody, ponieważ nie ma takich z większym pixelem ( pomijam kamery typu FLI w absurdalnych pieniądzach.

 

Idealna była by ASI2400 mono ( najlepiej jeszcze 16bit ;) ). No więc pozostaje mi czekać aż pojawi się coś takiego. Rozwój tego segmentu jest bardzo duży, więc jestem dobrej myśli a nigdzie mi się nie spieszy.

Jeżeli ASI6200 pracowała by dobrze w BIN2 to było by to rozwiązanie idealne, jednak nie wierzę w te informacje, że to tak dobrze działa w CMOS jak w CCD. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jakiekolwiek filtry w kamerze OSC to jest jak "szynka z drobiu w opakowaniu zastępczym" z czasów stanu wojennego.

Rozumiem Maciek, że to jest odpowiedź dla koncepcji tex88, aby założyć filtr Ha lub OIII do OSC. Zgadzam się- w teorii się da, ale biorąc pod uwagę jak dobrze działa dobry filtr dual-band , czyli Antlia ALP-T. Nic by to rozwiązanie nie wniosło do sprawności. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcinos napisał(a):

Tu pojawiają się schody, ponieważ nie ma takich z większym pixelem ( pomijam kamery typu FLI w absurdalnych pieniądzach.

To może Moravian C4-16000C1EC Mono CMOS Kamera - Sensor D=52 mm? 😉

Edytowane przez pablo12311
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcinos napisał(a):

dealna była by ASI2400 mono ( najlepiej jeszcze 16bit ;) )

 

To by niczego nie wniosło. Studnia 100ke- przy szumie trochę ponad 6e dla gain 0 to jest równiutko 14 bitów. 

Zdjęcie mi się bardzo podoba, świetnie to pokazałeś.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jakiekolwiek filtry w kamerze OSC to jest jak "szynka z drobiu w opakowaniu zastępczym" z czasów stanu wojennego.

Pozwolę sobie się nie zgodzić..

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tex88 napisał(a):

Czasami przesiadka na coś lepszego wcale nie oznacza większej satysfakcji z hobby. 

Przesiadka na mono to różnego rodzaju problemy, a najczęstszym wymianianym "nie zdążyłem zebrać materiału". Robisz jedna krótkie sesje więc może w twoim przypadku tak nie będzie. 

Bardzo podobają mi się twoje zdjęcia i widać postępy. 

Masz u siebie dobre warunki więc z OSC sporo wyciągniesz. 

Co do kadru to te nieoczywiste są najlepsze ! Wszystkim nie dogodzimy. 

Edit :

a czy nie można wsadzić po prostu Antli OIII w tor optyczny ? Kamerka chyba jest wystarczająco czuła  

 

Kamera mono zbiera materiał szybciej, więc jeżeli nie zdążymy to właśnie kolorową.  Ale wiem że chodzi o skompletowanie kanałów, co jednak w dzisiejszych czasach jest proste - ustawiamy sekwencje (L)-R-G-B czy H-O-S w zależności od preferencji i programujemy akwizycję w trybie LOOP co spowoduje że wszystkie kanały które nas interesują będą zbierane równomiernie lub też w jakichkolwiek proporcjach jakie sobie życzymy.

Edytowane przez licho52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, apolkowski napisał(a):

Pozwolę sobie się nie zgodzić..

A nie zgadzaj się - co nie znaczy że masz rację :) :) :) Kamera OSC z racji swojej konstrukcji ma już filtr, a nawet komplet  filtrów. Czym się kończy dodawanie filtra do filtra? Masakrą skuteczności takiego rozwiązania, nawet jeśli charakterystyka transmisji tego dodatkowego filtra trafia dokładnie w charakterystykę transmisji jednego z trzech filtrów z maski Bayera. Czyli świadomie strzelamy w stopę - dlatego piszę że jest to zło konieczne wymuszone przez fakt posiadania takiej kamery i konieczność zabezpieczenia się przed LP albo chęć fotografowania w NB. Jakby nie patrzeć - idąc w mono mamy perspektywę stosowania tylko jednego filtra w torze optycznym  i czterokrotnie wyższą rozdzielczość dla takiej samej matrycy w pakiecie.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.