Skocz do zawartości

Sh2-174 / PK 120+18.1 – Róża Walentynkowa czy Sfera Strömgrena?


Rekomendowane odpowiedzi

3 minutes ago, yakson said:

Jak zwykle bardzo merytorycznie i widowiskowo. Bardzo mi się podobają Twoje prace!

 

Thank you, sir!

 

O planetarkach można się rozpisywać o wiele bardziej niż o "klasycznych" mgławicach emisyjnych czy refleksyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, Tayson said:

Jedno z najlepszych zdjęć tego obiektu jakie widziałem!!!!

Dziękuję bardzo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,no,no.... to lubię. Widać dobrze i dużymi literkami do poczytania. W sam raz dla emeryta :)

A już bez żartów - bawiąc się tm obiektem jakiś czas temu nie widziałem lepszego zdjęcia w necie. "Brawo West" jak powiedział Janek Kos do ojca :)

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Gość na chwilę said:

No,no,no.... to lubię. Widać dobrze i dużymi literkami do poczytania. W sam raz dla emeryta :)

A już bez żartów - bawiąc się tm obiektem jakiś czas temu nie widziałem lepszego zdjęcia w necie. "Brawo West" jak powiedział Janek Kos do ojca :)

 

Dziękuję za uznanie!

 

Muszę przy okazji powiedzieć, że w przypadku każdego ciemnego celu mam zawsze "poczucie niedokończenia"- zawsze myślę, że brakuje 10, 20 czy 30 godzin i nie jestem do końca zadowolony.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Herbert West napisał(a):

Wszelkie uwagi, jak zawsze, mile widziane

 

Dwa tematy:

- zupełnie subiektywne wrażenie - produkujesz fotki bardzo charakterystyczne dla siebie a nie dla samych obiektów, nie wiem czy to nie jest wina trzymania się sztywno jakichś schematów - tak do przemyślenia a nuż urodzi się z tego coś pozytywnego

- przykładasz dużą wagę do naukowej strony swoich fotografii wiec nie będę krepował się pytaniem czy przypadkiem poziom tła nie został potraktowany na tej fotce jako wodór ? nie doktoryzowałem się nad tym regionem wiec nie wiem - można też założyć ze każdy skrawek DM odpowiednio długo naświetlany pokaże jakiś sygnał cieplny ? 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, .zombi. napisał(a):

 

Dwa tematy:

- zupełnie subiektywne wrażenie - produkujesz fotki bardzo charakterystyczne dla siebie a nie dla samych obiektów, nie wiem czy to nie jest wina trzymania się sztywno jakichś schematów - tak do przemyślenia a nuż urodzi się z tego coś pozytywnego

- przykładasz dużą wagę do naukowej strony swoich fotografii wiec nie będę krepował się pytaniem czy przypadkiem poziom tła nie został potraktowany na tej fotce jako wodór ? nie doktoryzowałem się nad tym regionem wiec nie wiem - można też założyć ze każdy skrawek DM odpowiednio długo naświetlany pokaże jakiś sygnał cieplny ? 

Masz Kolego rację, też widzę schematyczne myślenie. 

 

6 godzin temu, Herbert West napisał(a):

Po długiej przerwie meteorologicznej mam przyjemność przedstawić wam moje ostatnie zdjęcie. Obiekt wybrałem nie dlatego, że marzyłem o sfotografowaniu go. Wybrałem go głównie dlatego, że akurat był dostępny o tej porze z mojej lokalizacji i pasował do mojej serii HOO a bardziej pożądane cele są jeszcze zbyt nisko.

Niezasłużenie, bo to jednak bardzo piękna mgławica i niezwykle interesująca pod względem astrofizycznym.

Obserwuję nie jeden wpis muszę uznać ze Pana opisy merytoryczne to pełna profeska. Ilość materiału jak dla mnie przeraża. Bardzo mi się podoba kadr i wyjasnienie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@.zombi.

 

Tak, świadomie nie robię tych zdjęć w kolorach bliższych naturalnym Ha i OIII. Poświęcam naturalność na rzecz estetyki, która mi pasuje. Słuszna uwaga.

 

Słuszna również w odniesieniu do tła. Celowo przepuściłem czerwoną poświatę w tle. Z dwóch powodów. Oglądając głębokie naświetlania tego obiektu widziałem, że są tam obłoki wodoru, ledwie widoczne. U mnie nie sposób odróżnić w tych regionach sygnału od artefaktów- więc minimalną ilość zostawiłem.

Drugi powód to sprawa techniczna. Musiałem wyciągnąć tak słabe elementy mgławicy, że trudno było nie ruszyć tła w jakimś stopniu.

 

Aspekt naukowy mnie ostatnio zainteresował bo pozwala mi lepiej zrozumieć co fotografuję i mam satysfakcję z dzielenia się tym. Natomiast samo zdjęcie ma być przede wszystkim estetycznie przyjemne i możliwie dobre techniczne.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, Kriss2022 said:

Masz Kolego rację, też widzę schematyczne myślenie. 

 

Obserwuję nie jeden wpis muszę uznać ze Pana opisy merytoryczne to pełna profeska. Ilość materiału jak dla mnie przeraża. Bardzo mi się podoba kadr i wyjasnienie

 

 

Jestem zadowolony z moich schematów w tym zakresie i wybieram je (teraz już) świadomie. Kwestia barw, wyłączając może ekstrema, to sprawa subiektywna.

Lubię moje róże i magenty, choć ich w rzeczywistości tam nie ma :-)

 

No i nie życzę sobie panowania, przecież to Internet :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Herbert West napisał(a):

Poświęcam naturalność na rzecz estetyki, która mi pasuje

 

Jasne, dzięki za odpowiedz, mam nadzieje że zasiałem ziarno i może postanowisz poeksperymentować jeszcze z tym zdjęciem.

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie, obróbka i opis merytoryczny w szkolnej skali ocenić można tylko na celujący ;)

 

Bardzo dziękuję za opis Twojego workflow! Zawsze dobrze wyjść ze swojej bańki w obróbce zdjęć.

 

Na koniec coś co już Ci pisałem - jest tu nawiązanie do charakterystycznej kolorystyki i stylu. Nazywam to paletą Wessela ;) Bardzo lubię.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:like:

 

11 godzin temu, Herbert West napisał(a):

Łącznie: 38,21 g.

 

Kiedy ja znajdę w sobie tyle samozaparcia i cierpliwości?... ;)

Michał, duże gratki zarówno za foto jak i za całe "opowiadanie". 

 

2 godziny temu, Tuvoc napisał(a):

Nazywam to paletą Wessela ;)

 

I tutaj zgadzam się w 100%. Pewnie razem wódkę pili... ;)

 

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał(a):

 

I tutaj zgadzam się w 100%. Pewnie razem wódkę pili... ;)

Żeby to było takie proste i żeby to była wódka...może więcej bym pamiętał :)  :) :) A tak to jakoś sobie nie przypominam faktu opisanego przez divera...

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, diver said:

Kiedy ja znajdę w sobie tyle samozaparcia i cierpliwości?... ;)

Paradoksalnie pomaga w takich wypadkach brak czasu na astrofoto i/lub lenistwo :-)

 

Tygodniami jedzie ta sama sekwencja, dłubanie w Pix/PS raz na kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Behlur_Olderys said:

A co to są te czerwone kropki z lewej strony zdjęcia? Jakiś wodór wygląda, ale jakby dużo dalej... Planetarki czy co?

 

Galaktyki z katalogu PGC, może później zrobię opis. Byłem ciekaw, kiedy ktoś o to zapyta :-) Co ciekawe, jedna świeci wyraźnie w OIII a w Ha słabo, druga odwrotnie, a trzecia i w Ha i w OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Popraweczka z powodu pokarania nadmiarem czasu.

 

sh2-174.thumb.png.d961de8c5ce519f7ea4256fd469aeb8b.png

 

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Przede wszystkim gwiazdy wymagały zastąpienia. Na szczęście obecna wersja BX poradziła sobie z efektami ściśniętego zwierciadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.