Skocz do zawartości

Jaki refraktor polecacie bardziej....


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Krzysztofie.

Tak to często bywa kiedy "nie pamięta wół jak cielęciem był" i nagle ma wtedy najwięcej i najmądrzej do powiedzenia.

To racja wątek zawiera za dużo naszych, jakichś tam nie potrzebnych, zapewne nikomu przepychanek.

Przyjdzie jeszcze "koza do woza", tak to w życiu przeważnie bywa.🙂

Moderacja zapewne jak zdecyduje, to posprząta, nasze poza temat wątku wybiegi.

Pozdrawiam Krzysztof.😉

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Panowie, więcej dystansu, to hobby powinno jednoczyć nas🙂. Nie dość podziałów w około? Zwróćcie proszę uwagę na to, że patrząc z boku zamieniliście merytoryczny wątek Jacka w przepychankę słowną. Nie wnikam w jej zasadność, ani kto ma rację, ale proponuję, jeśli chcecie ją kontynuować, proszę przenieście ją do odrębnego tematu. W obecnej postaci ktoś początkujący, szukający tutaj odpowiedzi znalazłby w nim jarmark słowny.

Nic dodać, nic ująć....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, m_jq2ak napisał(a):

Po prostu odniosłem się do wypowiedzi na temat optyki. Żywa dyskusja. Czy ma być wszędzie ta poprawność w pewnym sensie ?

Pozostawmy ocenę czytającym... A co wydzielenia dyskusji, które poszły w stronę kontekstu astromaniaka, proszę bardzo...

Jasne, dla porządku.

 

Marcin spójrz proszę na to z boku. Nie chodzi o poprawność, tylko o to, że wspomniana sprzeczka obecnie stanowi sporą część tego wątku i poza uszczypliwości niewiele wnosi wartości merytorycznej dla potencjalnego czytającego. Jednocześnie widać, że zamiast jakoś "wygasać", to coraz bardziej "rozkręca się". Domyślam się, że chyba nam wszystkim zaczyna doskwierać brak czystego nieba... 🙂. Ja pocieszam się, że w piątek pogodynka zapowiada pogodny wieczór.

@Jacek1977 zagadaj z Filipem, popatrzyli byśmy sobie wspólnie przez nasze szkiełka, hmm🙂?

Edytowane przez KrisJot
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szarlej napisał(a):

Jeżeli refraktory są takie najlepsze, to dlaczego za każdym razem, po jakimś okresie używania teleskopu soczewkowego, wracałem do dużego Newtona?...

 

Ja też tak nam (i pewnie nie tylko ja), według mnie to kwestia apertury. Większa, potrzebuje lepszych warunków . Ktoś wcześniej chyba już o tym pisał. Jednak jako "only one telescope" APO 115-130mm wydaje się moim zdaniem być idealnym rozwiązaniem. Stosunkowo poręczne, pozwala na całkiem komfortowe obserwacje US i DS (nawet z filtrem UHC).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, KrisJot napisał(a):

Jednak jako "only one telescope" APO 115-130mm wydaje się moim zdaniem być idealnym rozwiązaniem.

Też tak myślałem.  Miałem przez dość długi czas Takahashi FS128, poszedł do Szwecji... Fluoryt, APO, docelowy - ale to nadal tylko 128mm

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szarlej napisał(a):

Też tak myślałem.  Miałem przez dość długi czas Takahashi FS128, poszedł do Szwecji... Fluoryt, APO, docelowy - ale to nadal tylko 128mm

Racja, jak dobre warunki, to apertura rządzi. Tutaj Newtonowe lustro jest najbardziej przystępne cenowo (nawet to Stefan Optics). W sumie najładniejszego póki co Jowisza, czy mglawicę pierscień widziałem właśnie w 60cm lustrze w naszym obserwatorium. Na co dzień póki co  najprzyjemniejszy zaś okazał się wierny towarzysz 120mm APO.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najładniejszy czy więcej detalu związanego z rozdzielczością ?

 

5 godzin temu, Szarlej napisał(a):

Też tak myślałem.  Miałem przez dość długi czas Takahashi FS128, poszedł do Szwecji... Fluoryt, APO, docelowy - ale to nadal tylko 128mm

Chyba nie ma docelowego sprzętu... tak mówią. Zresztą dla każdego to chyba coś innego znaczy.

Może lubisz Dsy, albo zmiany ? Najprawdopodobniej, najlepszą odpowiedź znasz Ty sam...

Ja mogę co najwyżej powiedzieć o sobie...

 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

To prawda, niema docelowego sprzętu i tym bardziej uniwersalnego, że tak ujmę do wszystkich obiektów nieba.

Natomiast są różnice w generowanych obrazach. Czy to z Newtonów, Maków, SCT czy z Refraktorów.

Przy wyborze dla nas instrumentu, nie tylko są ważne generowane obrazy, ale również inne czynniki, które skłaniają nas do naszych indywidualnych wyborów.

Osobiście najbardziej preferuję Maki-Cassegrainy, za ich bardzo dobre generowane obrazy, dobrą mobilność i logistykę.

Moim zdaniem najbliżej im do dobrych Refraktorów w generowanych obrazach ze wszystkich dostępnych innych systemów instrumentów.

Tu jedynie Maki-Newtony są bardziej uniwersalne pod względem oglądania wszelakich obiektów nieba od Maków Cassegrainów.

Ale z kolei waga i długość nie dają już tej mobilności i przyzwoitej logistyki na wyjazdy pod ciemne niebo.

Czy to w większych Newtonach czy w Makach lub SCT  przy dobrym Seeingu zobaczymy wcale nie tak rzadko bardzo wiele na Planetach i często więcej, niż ze sporo mniejszego aperturą Refraktora, np. D-100mm.

Ale co do ilości widocznego na Planetach detalu w większym dobrym Refraktorze, co najmniej 5"-6" i jakości tego obrazu, to często trudno pobić tą widoczną jego ilość i jakość, oglądając Planety w innym niż Refraktor często dużo większym aperturowo instrumencie.

Walory obrazu i te piękne obrazki, najlepsze pod każdym względem z Refraktora, dają nam też często więcej zadowolenia z jakości niż ilości tego co widzimy w tym obrazie. Kiedy oglądamy Planety czy to inne obiekty nieba w stosunkowo dużo mniejszym aperturowo ale dobrym Refraktorze.

Generalnie to dobrze posiadać parę instrumentów do oglądania nieba.

Zapraszam wszystkich na nasze zloty Kudłacze. Tam porównacie sobie obrazki Planet i innych obiektów nieba widziane w większym dobrym Refraktorze, Newtonie , Cassegrainie czy Maku i SCT.

Pozdrawiam Krzysztof.😉

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Zapomniałem wspomnieć jeszcze o dość istotnej sprawie co do obrazów Planet generowanych przez Refraktory i Teleskopy Maksutova.

Przestrzenność i trójwymiarowość widzianych Planet w tych konstrukcjach optycznych instrumentów, jest widziana na pierwszy rzut oka, kiedy porównamy obrazy generowane w obok stojącym Teleskopie np. Newtona.

Gdzie w Newtonie ta przestrzenność oglądanych Planet, wypada ewidentnie słabiej i nie mamy tego efektu Łał!!!

Dodaje nam to do obrazu świetny efekt wizualny i obrazki przez to bardziej cieszą obserwatora.

W tym roku na Kudłaczach, kiedy oglądaliśmy Saturna w Refraktorze APO LZOS 175mm, to ten efekt był powalający.

Tak pięknych obrazów Saturna i Jowisza, nie oglądałem jeszcze w żadnym do tej pory znanym mi instrumencie. Widzieli to koledzy z którymi wspólnie przeskakiwaliśmy po każdym na placu boju stojącym do porównań instrumencie. A było tego trochę i to porządnych do oglądania wszelakich konstrukcji instrumentów.

Owszem mam też świetne wspomnienia oglądanych Planet z moich byłych Teleskopów: MK, MN czy też bardzo ładnych z Newtonów ATM.

Na Kudłaczach był też niedaleko APO LZOS 175mm, rozstawiony Teleskop ATM z maleńką C.O. 13% i świetną optyką.

Był to Teleskop Newtona 10", F-7 naszego kolegi Łukasza. Generował też naprawdę bardzo dobre obrazy Planet i m.in. Saturn wyglądał w nim też naprawdę bardzom ładnie.

Ale brakowało mu dość wiele, pod każdym rozpatrywanym względem, do obrazów generowanych z Refraktora APO LZOS 175mm i brakowało przede wszystkim właśnie tego obrazka kuli zawieszonej w przestrzeni w wydaniu 3D!!!

Wstawiam wam parę zdjęć z tegorocznego naszego spotkania na Kudłaczach, Sierpień 2023r.

Na zamieszczonych zdjęciach, jest wspomniany świetny planetarny Teleskop Newtona 10" jak i APO LZOS 175 i inne też znakomitej jakości optycznej instrumenty.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Z42.jpg

P8.jpg

Z32.jpg

P6.jpg

P10.jpg

Z30.jpg

Z28.jpg

Z46.jpg

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, podepnę się pod temat:

A do czystego wizuala do planet i Księżyca, to co myślicie o tym? TS-Optics Doublet SD-APO 125 mm f/7.8 - FPL-53 

Apretura blisko TS130, a cena jednak niższa. Zdjęć nie robię, więc czy jest szansa, że obraz będzie podobny jak w tym TS130 dla moich 50-letnich oczu?:)

Czy lepiej kupić sobie tego TS115?

Na korzyść TS125 jest ogniskowa 975mm vs 800, co da też trochę większe powiększenie dla danego okularu.

Obiektywy:

TS 115-Triplet Apo Objective with two special glasses (Lanthanum glass and FPL51) - 
TS 125 - "Extra-Low-Dispersion" FPL53 APO element from Ohara (Japan) and lanthanum element -

 

Ten TS130 widzę, ze też używa już FPL53, wiec może nie będzie tak źle z AC w TS125 vs TS115?

 

Tutaj link do CN ze zdjęciem z raportu testowego od jednego z użytkowników.

 

Poszperałem i znalazłem jeszcze wątek o Astro-tech AT125, podobno prawie identyczny jak ten TS125.

Test tutaj

AT125EDL in green: estimated Strehl = 0.993
AT125EDL in red: estimated Strehl = 0.969
AT125EDL in blue: estimated Strehl = 0.959

 

Jest sporo świetnych opinii, także o TS125. 

Chyba sobie sam już odpowiedziałem i jest już na top liście zakupowej:)

 

 

 

 

Edytowane przez barti1972
dodanie linka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, barti1972 napisał(a):

Sorki, podepnę się pod temat:

A do czystego wizuala do planet i Księżyca, to co myślicie o tym? TS-Optics Doublet SD-APO 125 mm f/7.8 - FPL-53 

Apretura blisko TS130, a cena jednak niższa. Zdjęć nie robię, więc czy jest szansa, że obraz będzie podobny jak w tym TS130 dla moich 50-letnich oczu?:)

Czy lepiej kupić sobie tego TS115?

Na korzyść TS125 jest ogniskowa 975mm vs 800, co da też trochę większe powiększenie dla danego okularu.

Obiektywy:

TS 115-Triplet Apo Objective with two special glasses (Lanthanum glass and FPL51) - 
TS 125 - "Extra-Low-Dispersion" FPL53 APO element from Ohara (Japan) and lanthanum element -

 

Ten TS130 widzę, ze też używa już FPL53, wiec może nie będzie tak źle z AC w TS125 vs TS115?

 

Tutaj link do CN ze zdjęciem z raportu testowego od jednego z użytkowników.

 

Poszperałem i znalazłem jeszcze wątek o Astro-tech AT125, podobno prawie identyczny jak ten TS125.

Test tutaj

AT125EDL in green: estimated Strehl = 0.993
AT125EDL in red: estimated Strehl = 0.969
AT125EDL in blue: estimated Strehl = 0.959

 

Jest sporo świetnych opinii, także o TS125. 

Chyba sobie sam już odpowiedziałem i jest już na top liście zakupowej:)

 

 

 

 

Cześć,

 

swego czasu też rozważałem ten model przed zakupem swojego pierwszego APO. Wybrałem tryplet TS 115, w TS125 zniechęcił mnie słabszy poziom korekcji i aberacje, które są widoczne przy większych powiększeniach. Wyszukune przez Ciebie pomiary traktowałbym orientacyjnie. To nie jest LZOS, czy Takahashi, tutaj mi, że są dość dobre refraktory, to jednak rozrzut jakości może być zauważalny. Metodą na to jest np. zakup sprawdzonego i zmierzonego egzemplarza, albo kupno nowego, tam, gdzie to dla Ciebie zrobią (np. Teleskop Express lub u Karla w Teleskop Spezialisten).

 

 

 

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2023 o 10:31, barti1972 napisał(a):

Sorki, podepnę się pod temat:

A do czystego wizuala do planet i Księżyca, to co myślicie o tym? TS-Optics Doublet SD-APO 125 mm f/7.8 - FPL-53 

Apretura blisko TS130, a cena jednak niższa. Zdjęć nie robię, więc czy jest szansa, że obraz będzie podobny jak w tym TS130 dla moich 50-letnich oczu?:)

Czy lepiej kupić sobie tego TS115?

Na korzyść TS125 jest ogniskowa 975mm vs 800, co da też trochę większe powiększenie dla danego okularu.

Obiektywy:

TS 115-Triplet Apo Objective with two special glasses (Lanthanum glass and FPL51) - 
TS 125 - "Extra-Low-Dispersion" FPL53 APO element from Ohara (Japan) and lanthanum element -

 

Ten TS130 widzę, ze też używa już FPL53, wiec może nie będzie tak źle z AC w TS125 vs TS115?

 

Tutaj link do CN ze zdjęciem z raportu testowego od jednego z użytkowników.

 

Poszperałem i znalazłem jeszcze wątek o Astro-tech AT125, podobno prawie identyczny jak ten TS125.

Test tutaj

AT125EDL in green: estimated Strehl = 0.993
AT125EDL in red: estimated Strehl = 0.969
AT125EDL in blue: estimated Strehl = 0.959

 

Jest sporo świetnych opinii, także o TS125. 

Chyba sobie sam już odpowiedziałem i jest już na top liście zakupowej:)

 

 

 

 

 

Cześć.

Tak jak pisze ci poniżej Krzysztof KrisJot, jeżeli twój obiektyw będzie z Certyfikatem, pewny dokładnego wykonania optyki, to będziesz zadowolony z tego Refraktora, dubletu TS 125mm. Jak obiektyw będzie słaby to i wszystkie abberki będą bardziej widoczne w generowanym obrazie. Rozważ też Vixen Dublet 115mm. Vixeny są moim zdaniem lepszej jakości optycznej od wymienianych tu Refraktorów TS.Miałem Vixena 103mm i 115mm dublety. Obydwa były widocznie lepsze od Serii SW ED. Posiadałem też dublet TS 125mm z dobrej jakości obiektywem, był dobry, nie miałem natomiast trypletu TS 115mm, który też zbiera dobre opinie.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink: 

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio trochę się naczytałem o Makach i spotkałem się z opiniami, że dobry Mak z górnej półki może dać porównywalne planetarne obrazy jak dobre APO.

Mam tu na myśli np. Maki f/20 TEC-a z małą obstrukcją, które niestety nie są już produkowane.

Nigdy przez takiego Maka nie patrzyłem, więc chciałbym zapytać tych, co mają tu doświadczenie, jakie jest ich zdanie.

Czy obecnie jest produkowany jakiś Mak ~ 6", który dałby podobne obrazy obiektów Układu Słonecznego jak dobre APO 5" ?
I nie chodzi mi o widoczność detali, ale o ogólną estetykę obrazów, w szczególności o kontrast.

Czy taki wypasiony Mak może tu zdecydowanie przebić planetarnego Newtona, powiedzmy 8" f/10 ?

Pogoda do bani, więc przynajmniej sobie astronomicznie podyskutujmy...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mareg napisał(a):

Ostatnio trochę się naczytałem o Makach i spotkałem się z opiniami, że dobry Mak z górnej półki może dać porównywalne planetarne obrazy jak dobre APO.

Mam tu na myśli np. Maki f/20 TEC-a z małą obstrukcją, które niestety nie są już produkowane.

Nigdy przez takiego Maka nie patrzyłem, więc chciałbym zapytać tych, co mają tu doświadczenie, jakie jest ich zdanie.

Czy obecnie jest produkowany jakiś Mak ~ 6", który dałby podobne obrazy obiektów Układu Słonecznego jak dobre APO 5" ?
I nie chodzi mi o widoczność detali, ale o ogólną estetykę obrazów, w szczególności o kontrast.

Czy taki wypasiony Mak może tu zdecydowanie przebić planetarnego Newtona, powiedzmy 8" f/10 ?

Pogoda do bani, więc przynajmniej sobie astronomicznie podyskutujmy...

 

OMC MAK  140/2000, a przede wszystkim 200/4000 to planetarny wymiatacz. Cena niestety też kosmiczna ;) 

Edytowane przez Mumia
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mumia napisał(a):

OMC MAK  140/2000, a przede wszystkim 200/4000 to planetarny wymiatacz. Cena niestety też kosmiczna ;) 

 

Do rodzinki OMC ma dołączyć w przyszłym roku apertura 185 mm. Nie piszą jaka ogniskowa, ale pewnie f/14 jak OMC140.
W pre-orderze jest ponad cztery razy tańszy niż 200 mm f/20 i dwa razy droższy niż 140 mm.
Ktoś miał lub ma któregoś z tych OMC i zechciałby coś o nich napisać ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mareg napisał(a):

 

Do rodzinki OMC ma dołączyć w przyszłym roku apertura 185 mm. Nie piszą jaka ogniskowa, ale pewnie f/14 jak OMC140.
W pre-orderze jest ponad cztery razy tańszy niż 200 mm f/20 i dwa razy droższy niż 140 mm.
Ktoś miał lub ma któregoś z tych OMC i zechciałby coś o nich napisać ?

 

@Edgens ma teraz na stanie 200/4000. Na astrobuysell jest teraz do kupienia za 3800£. Z tego co mówił Krzychu i z tego co piszą na CN, to z teleskopów na lustrach, obraz najbliższy temu refraktorowemu. Ja osobiście przez niego nie patrzyłem, to się nie wypowiem, bazuje tylko na tym co wyczytałem na zagranicznych forach. W pewnym momencie byłem już bliski zakupu, jednak zdecydowałem się na większy refraktor ;)

Edytowane przez Mumia
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mareg napisał(a):

Ostatnio trochę się naczytałem o Makach i spotkałem się z opiniami, że dobry Mak z górnej półki może dać porównywalne planetarne obrazy jak dobre APO.

Mam tu na myśli np. Maki f/20 TEC-a z małą obstrukcją, które niestety nie są już produkowane.

Nigdy przez takiego Maka nie patrzyłem, więc chciałbym zapytać tych, co mają tu doświadczenie, jakie jest ich zdanie.

Czy obecnie jest produkowany jakiś Mak ~ 6", który dałby podobne obrazy obiektów Układu Słonecznego jak dobre APO 5" ?
I nie chodzi mi o widoczność detali, ale o ogólną estetykę obrazów, w szczególności o kontrast.

Czy taki wypasiony Mak może tu zdecydowanie przebić planetarnego Newtona, powiedzmy 8" f/10 ?

Pogoda do bani, więc przynajmniej sobie astronomicznie podyskutujmy...

 

Cześć.

Dobry Mak przebije planetarne Newtony o tej samej i podobnej aperturze, kontrastem i przestrzennością obrazu, pod każdym względem.

Dobry Mak OMC200 DE-LUX czy też okryte nie bez powodu sławą Maki DE-LUX TEC 200-250mm, jak jest poprawnie skolimowany to bije na łeb na szyję planetarne Newtony o podobnej aperturze pod każdym względem. To nie jest mój wymysł, takie są fakty. Dlatego tyle kosztują ile kosztują tego systemu większe świetnej jakości Maki.

Posiadałem OMC200, Mars podczas ostatniej Opozycji przy 400X powalał jakością obrazu a Saturn i Jowisz to też piękne obrazki.

Księżyc rewelacja mono , jak i w bino, obrazki Księżyca Białe jak w dobrym Refraktorze APO.

Korespondowałem z dwoma posiadaczami tych Maków OMC200 , też jak ja twierdzili iż ten Teleskop to odpowiednik około 170-180mm świetnego Refraktora APO.

Co prawda byłem z nim dwa razy na Kudłaczach, ale kolimacja była wtedy do bani i nie pokazał na co go tak naprawdę stać.

Jak był poprawnie skolimowany po serwisie w ORION U.K. u Johna , to walił na łeb na szyję podobnej apertury inne lustrzane Teleskopy, jak i mniejsze dobre Refraktory ED do apertury około 6". Wiem bo porównywałem z naszym bardzo dobrym Edkiem APM ED-APO 152/1200mm. Nie miałem okazji porównać go z APO Premium 6", ale zaręczam ci że OMC200 wcale nie wypadł by słabo i mógłby paść wybór na niego, gdyż większa apertura przy też naprawdę bardzo dobrej jakości obrazu nadrabia niedoskonałości systemu Maksutowa w stosunku do mniejszego aperturowo ale lepszego systemu optycznego Refraktora APO.

Mak OMC 140 ORION U.K. ma za duże C.O. i nie pomaga tu nawet optyka Premium DE-LUX i to nie te obrazki co z wersji OMC200 z C.O. 22%. Tu lepszy będzie od Maka OMC 140mm zwykły Gregory Mak np. SW czy Omegon Mak 150mm F-12, tylko dobry optycznie.

Posiadam parę tych teleskopów a teraz przymierzam się do zakupu Maka 10" z mniejszą C.O.

Generalnie to maiłem Maków Casegrainów w tym Intesów i wszelakich Maków Newtonów już jak dobrze policzę, to ponad 20-sztuk tych z wyższej półki cenowo-jakościowej, jak nie około 30-tu kiedy wezmę jeszcze pod uwagę samych chińskich Maków SW, itp. to około 12 sztuk.

Ich mobilność jest naprawdę dużo lepsza niż długich większych Refraktorów APO.

Od siebie Polecam, jeżeli nie stać cię na zakup Świetnego większego Refraktora Premium APO.

Co dobry Mak to Mak a jak ma stosunkowo małe C.O. to nie podskoczą mu żadne najlepsze budowane planetarne Newtony z maleńką C.O.

Posiadałem też Maki LOMO 140mm , nie pisałem do końca nigdy na łamach Forum jaki sprzęt przewijał się przez moje ręce.

Jednego Maka LOMO 140mm kupiliśmy w USA specjalnie na zamówienie naszego dobrego kolegi Grzegorza Duszanowicza, to był świetny optycznie Mak.

Pamiętam przy zakupie jaką miał zadymę sprzedający na Astromart że sprzedał nam do Polski a było tam od razu parę chętnych w kolejce po zakup tego świetnego Maka.

Maki: LOMO, INTESA, TEC , STF MIRAGE, ARIES, to świetny sprzęt budowany w układzie Ruttena , lepszego systemu niż chińczyki systemu Gregory-MAK.

Wielka szkoda że nie są już produkowane, świetnie uzupełniały lukę pomiędzy drogimi Refraktorami  APO Premium a innymi Teleskopami o słabszej wydajności optycznej, do oglądania np. Księżyca i Planet.

Klasyfikacja wydajności sprzętu jest niezmienna od szeregu lat!!!

1.Refraktory, 2. Maki, 3. Newtony, SCT i inne systemy.

A resztę co wypisują czasem różni użytkownicy o sprzęcie, to sprawdż sam na jakimś zlocie a przekonasz się sam że tak jest a nie inaczej.

Naprawdę Dobry Mak kosztuje, ale jak go już masz, to wiesz co masz, kiedy chcesz mobilności i zastępstwa za dobry Refraktor APO!!!

Sprzęt wszelaki jak porównujemy do siebie to przede wszystkim apertura powinna byś taka sama lub blisko siebie, wtedy mamy na tacy pokazaną wydajność sprzętu w danym systemie!!!

Jestem pewien że posiadając bardzo dobry Teleskop w systemie Maka Ruttena ze stosunkowo małą przeszkodą centralną rzędu max, do 30% a najlepiej aby nie miała ona więcej niż powiedzmy 25%-27%, to wtedy można sobie już darować przy oglądaniu Księżyca i Planet mniejsze świetne optycznie Refraktory z aperturą 6"-7". Tak wynika z mojego doświadczenia i porównań w praktyce wszelakiego sprzętu do oglądania nieba.

Wszelakich Teleskopów i Refraktorów jakie udało mi się poznać do tej pory, temat dla mnie bardzo ciekawy i motywujący, nadal mam w planie zakup do testów i porównań, bardzo wiele świetnie wykonanych optycznie wszelakich instrumentów.

Gusta i guściki co do generowanych obrazów przez wszelaki sprzęt są różne, więc docelowy wybór naszego instrumentu jest myślę też w dużym stopniu, naszym indywidualnym wyborem. Dużo też zależy od wysokich kosztów nabycia, naprawdę dobrego instrumentu, do oglądania skarbów nieba.

Kompromisy sprzętowe zawsze były i będą. Kiedy porównasz obrazy z Super wykonanego optycznie Newtona np. D-400-500mm a obok będzie stał Maksutov o tej samej aperturze a nie daj Boże jeszcze Refraktor APO D-400-500mm, to sam się przekonasz o wydajności każdego z tych systemów, co dany potrafi.

Każdy z nas szuka przede wszystkim w używanym przez siebie sprzęcie własnego zadowolenia!!!

 

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam ED-ka 100 SW. Teleskop nie pokazuje żadnego chromatyzmu. W połączeniu z dobrym ortho lub ploslami nie ma żadnego zafarbu i to niezależnie od powiększeń. Maksymalny power jakiego używam to x180. Epsilonki w Lutni ostatnio rozdzieliłem w powiększeniu x72 i to z widoczną wielkością ( jasnością ) górnej pary. Nie wiem czy to dobry wynik ale daje to jakieś pojęcie o optyce 100 ED SW. Warunki wtedy były dobre ( nie bardzo dobre ).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kurp napisał(a):

Posiadam ED-ka 100 SW. Teleskop nie pokazuje żadnego chromatyzmu. W połączeniu z dobrym ortho lub ploslami nie ma żadnego zafarbu i to niezależnie od powiększeń. Maksymalny power jakiego używam to x180. Epsilonki w Lutni ostatnio rozdzieliłem w powiększeniu x72 i to z widoczną wielkością ( jasnością ) górnej pary. Nie wiem czy to dobry wynik ale daje to jakieś pojęcie o optyce 100 ED SW. Warunki wtedy były dobre ( nie bardzo dobre ).

Cześć Krzysztofie.

Nie pokazuje chromatyzmu, jak to nie pokazuje? Przywal mu 2XD a gwiazdy są kolorowe na niebiesko w niebieskiej chmurce!!!

Czarne cienie gór na Księżycu przy 2XD wpadają w granatowy kolor, co widać ewidentnie przy większym powerze.

To tylko Edek , co prawda najlepszy z całej rodziny SW ED , ze względu na małe F-9, ale nadal nie jest do końca poprawnie skorygowany Refraktor, to musiał by być dublet FL z F-8 a jeszcze lepiej F-9 aby było cacy.

Znam te Refraktory, posiadałem trzy Refraktory 100 ED , Trzy 120ED , dwa 80 ED i wystarczy.

Gdybyś porównał dla przykładu do swojego Edka 100mm, najlepszego optycznie z rodziny SW ED Refraktorów. Refraktor Vixena dublet 103mm to zobaczył byś ile lepszy w obrazie jest Vixen 103mm też dublet "Lisiczka" 103mm, Obrazki daje widocznie bielsze z lepszym kontrastem obrazu , gwiazdy białe są białe a w Edku 100 dostają zafarb na kremowy kolor , Planety wpadają kolorem w większy zafarb na brąz w 100 ED , brązowawy zafarb. Jak porównasz koło siebie te dwa Refraktory to się przekonasz. Ja to robiłem jak i z innym wszelakim sprzętem. Dlatego Edek 100 kosztuje tyle co kosztuje a Vixen to klasa sprzętu wyżej i cena w sklepie jest adekwatna do jakości jaką reprezentują te obydwa Refraktory.

Vixen wykonuje o klasę lepsze Refraktory o podobnych aperturach co SW, itp.

A jak porównasz dla innego przykładu kolory gwiazd widoczne w Refraktorze APO WO 98 FLT, tak samo kolor detalu Planet to szybko zapomnisz o Refraktorze 100 ED, jeżeli masz dobry wzrok i zobaczysz te ewidentne w obrazie różnice.

Przyjedż do nas na zlot jak będzie okazja porównać , weż swojego Edka 100 i sam zobaczysz.

Jak nie mamy innego punktu odniesienie to wydaje nam się że wszystko jest cacy a jak porównamy podobne apertury do innego też dobrego Refraktora, to wtedy wychodzą na jaw ewidentne różnice i jest wtedy to o Łał.

Już nie wspomnę gdybyś porównał Edka 100 do dubletu 100mm Takahashi. Wystarczy FS 102mm a jeszcze lepiej będzie w Taku 100/740mm!!!

Refraktora LZOS 100mm F-8 nie testowałem, ale ponoć jest jednym z najlepszych w tej klasie 4" Refraktorów APO.

Ceny Refraktorów nie są widzi mi się, wynikają z jakości, doskonałości i wydajności danego sprzętu!!!

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.