Skocz do zawartości

Jaki refraktor polecacie bardziej....


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. 

     Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.       

     Trochę czasu zajmie uzbieranie funduszy ale dam znać co z tego wszystkiego wyjdzie.

     Chociaż patrząc na te hobby z własnego doświadczenia to nie wiem czy istnieje coś takiego jak sprzęt docelowy. Mam poważne wątpliwości. Po jakimś czasie zaczynają się kombinacje co by tu zmienić........ Sprzętoza, choroba nieuleczalna😉 Pozdrawiam

Jacek 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej. 

     Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.       

     Trochę czasu zajmie uzbieranie funduszy ale dam znać co z tego wszystkiego wyjdzie.

     Chociaż patrząc na te hobby z własnego doświadczenia to nie wiem czy istnieje coś takiego jak sprzęt docelowy. Mam poważne wątpliwości. Po jakimś czasie zaczynają się kombinacje co by tu zmienić........ Sprzętoza, choroba nieuleczalna😉 Pozdrawiam

Jacek 

O dziwo - istnieje. Ja mam dwa setupy ( trzy tuby, ale tylko dwie kamery i montaże) i od lat nie zmieniam. Jedyna próba zmiany kamery na ASI skończyła się katastrofą. Sprzęt obsługuje pole widzenia od 3.95 do 0.4 stopnia ze skalą od 3.5 arcsec/piksel do 0.78 arcsec/piksel.

I nie mam zamiaru tego zmieniać - być może dlatego że jestem już emerytem zawodowym i hobbystycznym :) :) :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden  setup to montaż ASA DDM 60 , teleskop Takahashi FS 128 lub Officina Stellare Veloce RH200 oraz kamera ATIK One 6.0. Drugi setup to montaż Takahashi EM- 11Z , teleskop Takahashi FSQ 106N oraz kamera SBIG STL 11000. Oba z fokuserami FLI ( Atlas i PDF). EM-11 prowadzony przez Orion MiniGuideScope i kamerę Lodestar X2. Jak widać w większości to sztuki muzealne :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jeden  setup to montaż ASA DDM 60 , teleskop Takahashi FS 128 lub Officina Stellare Veloce RH200 oraz kamera ATIK One 6.0. Drugi setup to montaż Takahashi EM- 11Z , teleskop Takahashi FSQ 106N oraz kamera SBIG STL 11000. Oba z fokuserami FLI ( Atlas i PDF). EM-11 prowadzony przez Orion MiniGuideScope i kamerę Lodestar X2. Jak widać w większości to sztuki muzealne :)

 

@Gość na chwilę spędziłem trochę czasu na oglądaniu / przyglądaniu i zachwytach nad RH200. Miałem też okazję widzieć Twój sprzęcik i przy okazji jestem ciekawy czy kolimacja nie sprawia problemów w tym modelu? I czy nie ma problemów z parowaniem szkła w czasie nocnej sesji?

... przepraszam autora postu za off topic ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak- ja nie wiem co to znaczy kolimacja. Sprzęt został skolimowany w fabryce miesiąc po zakupie ( stał w salonie i było kręcone) a było to w 2012 roku. Działa w setupie mobilnym wiec jest wożony i wytrząsany. Ma tubę CNC z materiałów tak dobranych, że daje zero dryftu temperaturowego i jest całkowicie szczelna. Grzałkę zakładam wyłącznie na odrośnik i nic nie paruje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 6.07.2023 o 23:10, Jacek1977 napisał(a):

Hej. 

     Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.       

     Trochę czasu zajmie uzbieranie funduszy ale dam znać co z tego wszystkiego wyjdzie.

     Chociaż patrząc na te hobby z własnego doświadczenia to nie wiem czy istnieje coś takiego jak sprzęt docelowy. Mam poważne wątpliwości. Po jakimś czasie zaczynają się kombinacje co by tu zmienić........ Sprzętoza, choroba nieuleczalna😉 Pozdrawiam

Jacek 

Hej.

         Obiecałem że się odezwę więc daję znać jak się to u mnie skończyło z tą zmianą sprzętu. 

         Zapadła decyzja o zakupie Takahashi 100 i zbieraniu funduszy na ten cel.

          A tu nagle pojawiła się możliwość zakupu od kolegi  refraktora TS 115/800. Stan igła, zakupiony w Niemczech, wyselekcjonowany egzemplarz z indywidualnym testem optyki i co tu dużo pisać, kupiłem. Tym bardziej że w sierpniu miałem zaplanowany wyjazd wakacyjny w Bory Tucholskie pod naprawdę ciemne niebo i chciało się popatrzeć przez coś większego.

          Z teleskopu jestem bardzo zadowolony, obrazami planet zjadł ed 80 i ed 100 przez które patrzałem wcześniej. No ale wiadomo apertura rządzi.

          Na wakacjach w Borach udało się zgrać z kumplami i dane mi było porównać tego TS 115/800 z teleskopami kumpli, czyli Takahashi 120 i Lzosem 105 i 130. Tak jak pisałem wyżej, TS super ale Takahashi i Lzosy jeszcze bardziej super. Jak one wyciągają kolory na planetach, ten kontrast, coś pięknego. 

       Na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony z TS. No i bardzo wysoko podniosłem sobie poprzeczkę jak by mnie naszło na zmianę teleskopu w przyszłości. Jeżeli będę zmieniał to w grę wchodzi tylko Takahashi lub Lzos. Czyli cholernie drogo.......Pozdrawiam 

        

          

        

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowales ile wyciąga? Mam cisnienie na niego do kolekcji, ale musi wyciagac przynajmniej 300x. A konkretnie czy z Vixenem SLV 2.5mm daje rade przynajmniej na Księżycu? Kwestia doboru  okularu do tej swiatlosily i do maksymalnych powiekszeń jest niestety kluczowa... Jak nie ten Vixen 2.5mm to co?

 

BTW

Jak dla mnie maksymalny jeszcze mobilny. Znaczy przyjmeny w przenoszeniu.

Edytowane przez JSC
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, JSC napisał(a):

Probowales ile wyciąga? Mam cisnienie na niego do kolekcji, ale musi wyciagac przynajmnie 300x. A konkretnie czy z Vixenem SLV 2.5mm daje rade przynajmniej na Księżycu? Kwestia doboru  okularu do tej swiatlosily i do maksymalnych powiekszen jest niestety kluczowa...

 

BTW

Jak dla mnie maksymalny jeszcze mobilny. Znaczy przyjmeny w przenoszeniu.

Hej.

     Największe powiększenie z tym teleskopem jakie miałem to 200x z okularem ortoskopowym. Spokojnie dał by radę więcej ale nie mam krótszych okularów niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Darek_B napisał(a):

Bo widzisz , w tym wszystkich chodzi o to by gonić króliczka a nie go złapać. :)

Hej.

     Ja już swojego króliczka mam, nie wiem tylko kiedy go złapię. Dla mnie idealnym, docelowym teleskopem jest Lzos 105/650 

     Po złożeniu odrośnika, malutki, z 40 cm długości ale swoje waży.  Super wyciąg,  działa bino bez barlowa czy korektora. Szerokie pola przepiękne, planety super. Aż się nie chciało wierzyć że apertura tylko 105mm. Mały, mobilny, super obrazy, mam nadzieję że kiedyś sobie takiego sprawię.....

     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Największe powiększenie z tym teleskopem jakie miałem to 200x z okularem ortoskopowym. Spokojnie dał by radę więcej ale nie mam krótszych okularów niestety...

Jacek, pozwolisz, że ja odpowiem:-). Dla mnie ergonomiczny maks to było ~350x z okularem SW 7mm i barlowem TV 3x. Było to na Księżycu, warunki dobre, Łysy wysoko. Praktycznie można było i ok 400x, ale wówczas zaczynały przeszkadzać "latające muszki" oka. Najczęściej jednak było to ~250 - 270x (warunki ograniczały). Chociaż najbardziej utkwił mi w pamięci widok przy ~200x z okularem HW 12.5mm w tandemie z barlowem TV 3x. Skubaniec jeszcze mieścił się w polu widzenia:-)

Edytowane przez KrisJot
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darek_B napisał(a):

Bo widzisz , w tym wszystkich chodzi o to by gonić króliczka a nie go złapać. :)

Coś w tym jest😁. Gdy osiągasz jeden cel, wyznaczasz sobie następny, i tak w kółko. Niekoniecznie trzeba wszystko zmieniać, ale sprzętoza nadchodzi nagłymi falami, a jak zajawka Cię złapie, rozpoczyna się ponowne kombinowanie.. . Piszę, ponieważ też ostatnio doświadczyłem nawrotu "choroby", który zakończył się zawałem sprzętowym🤣.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim jedynym refraktorem jest SW 80/600 ED i dlatego z wielkim zainteresowaniem śledziłem ten wątek.

Nawet miałem zamiar podobny kiedyś założyć, ale jak już taki wątek jest, i wiele spraw mnie nurtujących zostało tu poruszonych, może lepiej jak po prostu się do niego podłączę, zwłaszcza, że @Jacek1977 już teleskop wybrał.

Jeśli Założyciel wątku woli, mogę poprosić Szanowną Administrację o przeniesienie mojego postu do nowego wątku.

 

Tytułem wprowadzenia:

  • EDek 80 służy mi do improwizowanych obserwacji z podwórka, kiedy nie było czasu na rozstawianie Taurusa 12", który potrzebuje paru godzin adaptacji termicznej przed planetarnymi obserwacjami.
    Zadanie większego refraktora byłoby takie samo, z tym, że mógłbym zobaczyć trochę więcej w pięknej, bezobstrukcyjnej, refraktorowej estetyce.
  • Większy refraktor byłby tylko do wizuala.
  • Aby zauważyć wyraźną zmianę względem 80 mm, przydałaby się apertura nie mniej niż 120 - 130 mm.
    Więcej na pewno nie, ze względu na masę i gabaryty.
  • Jakość obrazu nie może być gorsza niż w EDku 80, który na dodatek trafił mi się bardzo udany (dość często obserwuję z okularem 2.5 mm i jak seeing puszcza, obraz jest dalej bardzo fajny).
    Dlatego nie za bardzo chcę iść w 120 ED, bo on też jest f/7.5 i ma obiektyw takiej samej konstrukcji, więc obawiam się, że przez większą grubość soczewek obraz będzie gorszy.
    Aby było nie gorzej niż w EDku 80, spodziewam się, że większa apertura dubletu musi mieć mniejszą światłosiłę niż f/7.5, dublet musi być na lepszym szkle, albo trzeba iść w tryplet.
  • Wolałbym dublet niż tryplet, bo mniej powierzchni optycznych do wnoszenia błędów i odblasków, mniejsza masa, szybsze chłodzenie.
  • Nie chciałbym iść w światłosiłę większą niż f/7.5, bo większa apertura też MUSI dobrze pracować z kątówką pryzmatyczną Baadera BBHS.
    A wiem, że w f/7.5 pryzmat wciąż nie wnosi zauważalnej aberki.
  • Głównymi kryteriami wyboru są jakość optyki, masa i gabaryty.
    I dopiero wtedy koszt, bo mam czym obserwować, jestem cierpliwy i mogę budować budżet latami.
    Nie interesuje mnie jednak zwiększenie budżetu 2 razy, aby optyka była troszkę lepsza.
    Łatwiej byłoby mi zapłacić 2 razy więcej, żeby było sporo lżej.
     

Po lekturze tego wątku moją "tabelę opcji" powiększyłem o teleskopy pojawiające się w tym wątku, i teraz ona wygląda tak:

 

 

    SW 80 ED   TS 102 f/11 ED (SD) TS Photoline 115 Vixen 115 SD SW 120 ED TS SD-APO 125 SV SVX127D TS Photoline 130 AT AT130 EDT   SW 150 ED TS CF-APO 130 Tak TSA-120
                               
apertura  [mm]   80   102 115 115 120 125 127 130 130   150 130 120
ogniskowa  [mm]   600   1122 800 890 900 975 1016 910 910   1200 910 900
światłosiła   7.5   11.0 7.0 7.7 7.5 7.8 8.0 7.0 7.0   8.0 7.0 7.5
obiektyw   dublet ED   dublet ED tryplet dublet SD dublet ED dublet dublet tryplet tryplet   dublet ED tryplet tryplet
szkło   FPL53 + crown   FPL51 (53) + crown FPL51 + lantan SD + SD FPL53 + crown FPL53 + lantan FCD100 + lantan (?) EDT airspaced dwa specjalne   ED + crown dwa specjalne ED w środku
                               
masa tuby  [kg]   2.5   4.6 6.4 6.2 5.6 7.6 7.5 9.3 8.6   9.5 11 6.7
                               
średnica tuby  [mm]   100   105 115 125 116 140 133 140 140   149 141 125
długość tuby  [mm]   620   1000 710 930 960 850 899 810 823   1250 850 870
                               
cena  [euro]   750   900 (1500) 1650 3100 2000 1700 2800 2300 1800   2600 3500 5000
                               
                               
komentarz   do porównania             Strehl > 0.98 czerw.       za duży, odpada za ciężki,odpada brzydki, odpada ?
                               
                               
rozdzielczość w porównaniu do 80 mm   1.0   1.3 1.4 1.4 1.5 1.6 1.6 1.6 1.6   1.9 1.6 1.5
zysk światła w porównaniu do 80 mm   1.0   1.6 2.1 2.1 2.3 2.4 2.5 2.6 2.6   3.5 2.6 2.3
margines średnica tuby - apertura  [mm]   10   2 0 5 -2 8 3 5 5   -1 6 3
waga / aperturę  [g/mm]   31   45 56 54 47 61 59 72 66   63 85 56
cena / aperturę  [euro/mm]   9   9 (15) 14 27 17 14 22 18 14   17 27 42

 

 

W dolnych wierszach dla zabawy wyliczyłem sobie parę rzeczy.

Jestem wielkim fanem bafli, więc bardzo interesuje mnie ile jest miejsca na nie w tubie, stąd parametr "margines średnica tuby - apertura".
Średnice tub, które znalazłem w Internetach pewnie są nieco wątpliwe.
Może właściciele poszczególnych teleskopów zechcieliby ewentualnie skorygować.

 

Generalnie, bardzo byłbym zainteresowany komentarzami do teleskopów z tabeli, najlepiej ich użytkowników, i najlepiej z jakimiś konkretami, typu "rozdzeliłem nim taką a taką podwójną", "widziałem nim 7 księżyców Saturna i Syriusza B".

Cenne będę też linki do dogłębnych recenzji i testów.

 

Ale głównym celem tego postu są konkretne pytania:

 

  1. Czy ktoś mógłbyś skomentować jakość optyki trypletu TS 115/800 w porównaniu do dubletu TS 125/975 ? (@JSC ?)
    - Jak sprawuje się ten dublet FPL53 + lantan ?
  2. Właściciele TS 130/910:
    - Jak wygląda ogarnianie tych 9 kg ?
    - Jaki montaż do wizuala by to stabilnie uniósł w planetarnych powiększeniach ~ 300 ?
  3. Czy w Polsce jest jakiś Vixen 115 SD ?
    Dobrze byłoby kiedyś przez coś takiego spojrzeć...
  4. Czy ktoś sprowadzał do Polski coś od StellarVue ?
    - Jest w Polsce jakiś StellarVue SVX127D ?

 

Może znajdzie się paru chętnych do pomocy i wypowiedzenia się.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam, Marek

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest świetny temat "co po dobrych 80mm".

Ja miałem podobna zagwozdkę. Długo wertowalem internet, szukałem recezji, wykresów aberracji (i przy okazji uczyłem się ich odczytywania oraz ogólnej wiedzy z zakresu optyki ;) ).

Znalazłem jeden refraktorek, który mi odpowiada w 100%. Niestety to marzenie ścìętej głowy i podejrzewam, że nie tylko dla mnie. Mam na myśli Frt 120/1500ed http://www.frtelescopes.com/frt120ded.htm

Odpowiada mi apertura, dlugośc ogniskowej i dawany ( w teorii) obraz.

Zostaly na placu boju TS 102/1122ed i triplet TS 115/800. Zwycięzyla długość ogniskowej i cena.

Pomarzylem jeszcze  troche o Vixenie 102/900 FL, Takahashi 102/820 FL, czy  Takahashi FC100/900 DL i kupilem edka f/11

Bylbym zapomnial o tripletach LZOS - hmmm troche jak by za drogie ;) 

 

Uważam ze EDek powyzej 100mm to juz musi byc triplet. No chyba ze zdecydujemy sie na jakies dlugoogniskowe rodzynki jak ten Frt 120/1500ed.

 

Dużą role u mnie odgrywaja okulary i to raczej pod okulary dobierałem teleskop. Mysle o klasycznych lonstrukcjach Abbe, Plossl, Edmund RKE. Jednak chetnie spróbowalbym jakiegos tripleta z jakims Vixenem HR czy nawet popularnym SLV.

 

 

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim poscie bo z innej beczki ;)

Co widac przez teleskop?... to bardzo trudne pytanie. Szczegolnie jesli chodzi zasieg teleskopu, jak np. widicznosc księżyców Saturna. Jak masz ciemne niebo to widzisz wiecej niz w dwa razy wiekszej aperturze pod zaświetlonym niebem. Nawet gromady kuliste ( bardzo je lubie ogladac), do rozbijania ktorych potocznie uwaza sie konieczną duża rozdziekczosc, wcale nie sa bez szans dla 100mm refraktora bo... ich rozbijanie zależy głównie od zasiegu a nie rozdzielczosci ( chociaz oczywiscie rozuelczośc jak i punktowosc (!) odgrywaja dużą rolę).

W miarę miarodajne sa dostrzeżone jakies konkretne szczególiki Księżycowe i planetarne, ale i tu duzo zalezy od seeingu a nawet przejrzystosci powietrza.

Dla przykladu: myśle że dostrzezenie jasnopomaranczowych plamek na pomaranczowym tle Marsa (Olympus Mons) to duży plus dla edka 102/1122. Tak samo jak Hadley Rille czy fragmnenty rozpadlinki na dnie Vallis Alpes na Księżycu. 

 

Tak swoja droga uwazam za spory sukces 80mm achromata (Vixen 80/1200) np. dostrzeżenie szeregu rozpalinek i małych kraterków w kraterze Gassendi czy tez trzech kraterków w Plato. Nawet tak mala apertura (ale dobrej jakosci) daje kolosalna frajdę.

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JSC napisał(a):

trzech kraterków w Plato.

...ile kraterów na Plato widać przez ED102/1122?

Czy możesz je opisać przykladowo: pojawią się i znikają, ewidentny, widać kółko, widać cień wewnątrz...

Dzięki:-)

Edytowane przez Swiss
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, JSC napisał(a):

małych kraterków w kraterze Gassendi

...dodatkowo taka sama prośba jak wyżej: czy możesz opisać co widzisz w kraterze Gassendi. Kratery W,N,M o średnicach odpowiednio 6 km, 4km i 3 km? Pytanie co przez TS102/1122 widzisz: pojaśnienie, punkt, kontrastowy punkt, krater-kółko, czy krater z cieniem wewnątrz.

Dziękuję 

Edytowane przez Swiss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.