Skocz do zawartości

Jaki refraktor polecacie bardziej....


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

     Dzięki za odpowiedzi, czyli Takahashi......tylko ta cena kosmos. No ale chyba warto uzbierać i zakupić jako docelowy.

    Mam pytanie czy ktoś z Was robił zakupy w Japonii? Trochę pogrzebałem w necie i znalazłem sklep Starbase w Japonii. 

    Czy dobrze liczę że do ceny zakupu w jenach trzeba doliczyć

- 23 procent vatu

- 3 procent podatku od optyki

- plus przesyłka

    Nie wiem jakie są koszty przesyłki z Japonii do Polski i czy do tej kwoty zakupu ze sklepu doliczamy 26 procent wartości przesyłki? 

    Robił ktoś może takie zakupy, wychodzi dużo taniej czy jak się wszystko zliczy do kupy to wychodzi mniej więcej tyle co z Delty z rabatem?  Przerabiał ktoś temat? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Dzięki za odpowiedzi, czyli Takahashi......tylko ta cena kosmos. No ale chyba warto uzbierać i zakupić jako docelowy.

    Mam pytanie czy ktoś z Was robił zakupy w Japonii? Trochę pogrzebałem w necie i znalazłem sklep Starbase w Japonii. 

    Czy dobrze liczę że do ceny zakupu w jenach trzeba doliczyć

- 23 procent vatu

- 3 procent podatku od optyki

- plus przesyłka

    Nie wiem jakie są koszty przesyłki z Japonii do Polski i czy do tej kwoty zakupu ze sklepu doliczamy 26 procent wartości przesyłki? 

    Robił ktoś może takie zakupy, wychodzi dużo taniej czy jak się wszystko zliczy do kupy to wychodzi mniej więcej tyle co z Delty z rabatem?  Przerabiał ktoś temat? 

 

Nie lepiej zadbaną używkę ? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Robson_g napisał(a):

Do obserwacji wizualnych, to polecam Bressera 102/600 na AZ 4 z kilkoma podstawowymi okularami.

Mam tez zestawik już wiele lat i nie widzę konkurencji w aspekcie cena, waga, jakość optyczna, mobilność.

 

A jak aberka? Gratis? :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Robson_g napisał(a):

W żadnym wypadku :)

W ilości śladowej. Naprawdę.

 

Patrzyłeś kiedyś przez APO ? Mam świetny achromat, aberracja jest mała/nie przeszkadzająca ale jest. W ED obraz jest praktycznie "czysty"...

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Dzięki za odpowiedzi, czyli Takahashi......tylko ta cena kosmos. No ale chyba warto uzbierać i zakupić jako docelowy.

    Mam pytanie czy ktoś z Was robił zakupy w Japonii? Trochę pogrzebałem w necie i znalazłem sklep Starbase w Japonii. 

    Czy dobrze liczę że do ceny zakupu w jenach trzeba doliczyć

- 23 procent vatu

- 3 procent podatku od optyki

- plus przesyłka

    Nie wiem jakie są koszty przesyłki z Japonii do Polski i czy do tej kwoty zakupu ze sklepu doliczamy 26 procent wartości przesyłki? 

    Robił ktoś może takie zakupy, wychodzi dużo taniej czy jak się wszystko zliczy do kupy to wychodzi mniej więcej tyle co z Delty z rabatem?  Przerabiał ktoś temat? 

 

W Delcie wyszło lepiej parę lat temu...i masz gwarancję w Europie. De facto zajmuje się tym Takahashi Europe i wcale niewykluczone że tamten sklep Cię i tak odeśle bo mają wyłączność w Tak Europe.

Tego typu towar nie leży na półce i podejrzewam że dobrze tego pilnują w fabryce.

Gratuluje wyboru !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

W Delcie wyszło lepiej parę lat temu...i masz gwarancję w Europie. De facto zajmuje się tym Takahashi Europe i wcale niewykluczone że tamten sklep Cię i tak odeśle bo mają wyłączność w Tak Europe.

Tego typu towar nie leży na półce i podejrzewam że dobrze tego pilnują w fabryce.

Gratuluje wyboru !

 

       Tego nie wziąłem pod uwagę ale może tak być jak piszesz. Jakiś czas temu chciałem zakupić ze strony Beadera i nie mogłem złożyć zamówienia bo nie wysyłali do Polski. Można było przez przedstawiciela czyli Deltę....

        Nie ma czego gratulować, do zakupu daleko jeszcze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

Planowanie zakupów to połowa frajdy w tym hobby :) 

 

Dla mnie stres.

Nie dlatego, że nie mam pieniędzy. Raczej moja konstrukcja nie wytrzymuje tego durnego cisnienia.

Leczę się na droższe zakupy.

Nie kupuję nie sprzedaję. Bawię się tym co mam, a im więcej mam, tym mniej mnie to cieszy.

Bez sensu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Dzięki za odpowiedzi, czyli Takahashi......tylko ta cena kosmos. No ale chyba warto uzbierać i zakupić jako docelowy.

    Mam pytanie czy ktoś z Was robił zakupy w Japonii? Trochę pogrzebałem w necie i znalazłem sklep Starbase w Japonii. 

    Czy dobrze liczę że do ceny zakupu w jenach trzeba doliczyć

- 23 procent vatu

- 3 procent podatku od optyki

- plus przesyłka

    Nie wiem jakie są koszty przesyłki z Japonii do Polski i czy do tej kwoty zakupu ze sklepu doliczamy 26 procent wartości przesyłki? 

    Robił ktoś może takie zakupy, wychodzi dużo taniej czy jak się wszystko zliczy do kupy to wychodzi mniej więcej tyle co z Delty z rabatem?  Przerabiał ktoś temat? 

 

Tak, przerabiałem temat - czekałem na Takahashi FSQ106EDX4 ponad 8 miesięcy od złożenia zamówienia i otrzymałem informację z Francji (główny dealer na Europę) że czas oczekiwania to 2 lata. Co do zakupów z zagranicy... to znaczy z poza Europy to nie ma szans. Jest umowa i dealerzy się jej trzymają. Nie kupisz z Japonii i nie kupisz ze Stanów Zjednoczonych. Więc jeśli jesteś wytrwały i zdeterminowany (mi tego zabrakło :) ) to zmawiaj i masz 2 lata na uzbieranie 40 tyś. To świetny sprzęt i długo chorowałem, finalnie jednak zrezygnowałem i kupiłem za połowę ceny TS APO 140/910 - na razie nie żałuję. Duża apertura, f/6.5 a z reduktorem f/5.6. Na zdjęciach nie widzę wad więc dla mnie OK

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2023 o 10:32, Robson_g napisał(a):

Do obserwacji wizualnych, to polecam Bressera 102/600 na AZ 4 z kilkoma podstawowymi okularami.

Mam tez zestawik już wiele lat i nie widzę konkurencji w aspekcie cena, waga, jakość optyczna, mobilność.

 

Jako trawelek DSowy, budżetowy to może i tak, ale nie wierzę, że achro F6 nie ma aberracji. Jak autor wątku chce lepszy refraktor niż ED80, to takie achro to parę kroków w tył. Na planetach jest duże prawdopodobieństwo, żeby przegrał z ED 80. Budżetowo to mozna dać jakiś ED 102/700 TSa, albo jego klon (ja mam takiego ED tylko Tecnosky i jestem zadowolony), ale kolega już wybrał wyższą półkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2023 o 11:11, count.neverest napisał(a):

Porównywanie TS115 do 100DF to nieporozumienie. Taki o mniejszej aperturze biją na łeb TSy. Zupełnie różne klasy jakościowe. Jeśli możesz zaczekać i nie wchodzić w etap pośredni typu TS, to zaczekaj i kup Taka. Masz do wydania trochę kasy, dobrze to przemyśl.

Jakoś w zeszłym roku patrzyłem równocześnie z TS'em przez jednego Takahashi 100CF (ten sam obiektyw, co w DF) i szczerze razem z kolegą nie widzieliśmy różnic w wizualu, a w recz przeciwnie w dużych powiększeniach na jasnej gwieździe, takiej jak Wega Tak pokazał więcej obcego koloru niż tryplet TS115. Taki to z całą pewnością bardzo dobre refraktory, ale fizyki nie oszukamy, dublet jest z skorygowany tylko w dwóch składowych. W wizualu te niedoskonałości mogą aż tak nie przeszkadzać. Sam swego czasu chciałem kupić Taka (nowy bezpośrednio z Japonii lub używany), ale po kilku sesjach porównawczych różnych sprzętów nie znalazłem uzasadnienia dla dopłacania 2-3x dla subtelnych różnic i samego posiadania legendarnej marki. Nie uważam się za wybitnego obserwatora, lecz osobę, która cały czas jeszcze się uczy, ale nawet bardziej doświadczeni koledzy z obserwacji byli podobnego zdania co do wyników porównań dawanych obrazów. Jakkolwiek na pewno Taki są to bardzo dobre refraktory. Konkludujac, według mnie wybór teleskopu jest równie indywidualną kwestią, co wybór np. okularów do niego. Sugestie innych na pewno są pomocne, ale ostatecznie należałoby osobiście popatrzeć i dobrać go pod własne preferencje, których możemy na początku nie być do końca świadomi.

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, RafalT73 napisał(a):

Co do zakupów z zagranicy... to znaczy z poza Europy to nie ma szans. Jest umowa i dealerzy się jej trzymają. Nie kupisz z Japonii i nie kupisz ze Stanów Zjednoczonych.

 

Nieprawda, ja w kwietniu tego roku zrobiłem zakupy w Starbase Tokyo, tylko że osobiście wybrałem się do sklepu i wyszedłem z ... okularem ;)

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2023 o 18:11, Robson_g napisał(a):

 W ilości śladowej. Naprawdę.

Jest bardzo duża - serio. Uwierz gościowi wychowanemu na "makowcach" i używającego aktualnie trzeciego swojego trypletu.

Chyba, że z powiększeniami nie wychodzisz poza 30x - to owszem; aceptowalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkich teleskopów jakie miałem, począwszy od newtonów, przez maksutovy ,zatrzymałem się na refraktorach. I spośród kilkunastu jak nie kilkudziesięciu teleskopów najbardziej uniwersalnym był LZOS 115/805. Łączył wszystkie zalety bardzo dobrych refraktorów. Łącznie z ceną- wtedy trafiła się prawdziwa okazja. 
Od tamtej pory lubuję się w LZOSach. Szczególnie w wersji LW. Jedynym minusem obecnie są kosmiczne ceny, ale czasami trafiają się perełki do 10 000 zł. 

Jakbym miał bawić się w półśrodki to wolałbym zdecydowanie trzymać edka i czekać na okazję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno uzasadnienie dla LZOSów. Te nowsze wersje  mają chowany wyciąg obrotowy i odrośnik. Starsze wersje CNC miały rozkręcany wyciąg. W każdym razie, wszystkie znane mi modele mają możliwość stosowania nasadki bino bez barlowa i bez skracania tuby. Dzięki temu rozwiązaniu można też złożyć tubus do kompaktowych rozmiarów.

Obecnie, po za ceną wadą jest też dostępność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, artystasiak napisał(a):

Ze wszystkich teleskopów jakie miałem, począwszy od newtonów, przez maksutovy ,zatrzymałem się na refraktorach. I spośród kilkunastu jak nie kilkudziesięciu teleskopów najbardziej uniwersalnym był LZOS 115/805. Łączył wszystkie zalety bardzo dobrych refraktorów. Łącznie z ceną- wtedy trafiła się prawdziwa okazja. 
Od tamtej pory lubuję się w LZOSach. Szczególnie w wersji LW. Jedynym minusem obecnie są kosmiczne ceny, ale czasami trafiają się perełki do 10 000 zł. 

Jakbym miał bawić się w półśrodki to wolałbym zdecydowanie trzymać edka i czekać na okazję.

Też mi się marzył LZOS, ale cena i niepewność co do sprzedającego ostudziły moje zamiary zakupu. Później okazało się,że rzeczywiście sprzęt był po "czyszczeniu" obiektywu. Jakkolwiek  jak piszesz, trzeba trafić na okazje, a i tak cena może nas "ostudzić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, artystasiak napisał(a):

A i jeszcze jedno uzasadnienie dla LZOSów. Te nowsze wersje  mają chowany wyciąg obrotowy i odrośnik. Starsze wersje CNC miały rozkręcany wyciąg. W każdym razie, wszystkie znane mi modele mają możliwość stosowania nasadki bino bez barlowa i bez skracania tuby. Dzięki temu rozwiązaniu można też złożyć tubus do kompaktowych rozmiarów.

Obecnie, po za ceną wadą jest też dostępność. 

Hej.

     Wyciąg w twoim lzosie 130 to dzieło sztuki. Tu trza przyznać że wyciąg takahashi w porównaniu do lzosa jest ...... biedny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do FC-100DF, jeżeli miałby to być teleskop "de luxe", wypadałoby dokupić jeszcze retrofit Starlight Instruments do focuserów Takahashi (700E). Do tego oryginalny szukacz Taka i jakieś ładne obejmy z dovetailem i robi się ~20k PLN.

Niewielki zysk na aperturze w prównaniu do ED80. Poza Księżycem i Słońcem, mało światła do bino.

 

Brałbym:

TS-Optics PHOTOLINE 130 mm f/7 - jeżeli jesteś wrażliwy na wady

TS-Optics Photoline 150 mm f/8 - jeżeli nie masz ciągłej fazy na star testy

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartolini napisał(a):

Do FC-100DF, jeżeli miałby to być teleskop "de luxe", wypadałoby dokupić jeszcze retrofit Starlight Instruments do focuserów Takahashi (700E). Do tego oryginalny szukacz Taka i jakieś ładne obejmy z dovetailem i robi się ~20k PLN.

Albo używkę  za połowę powyższej kwoty.
Nie wiem czy jeszcze aktualne
Temat - Takahashi FC 100 DC (astromaniak.pl)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.