Skocz do zawartości

Taki drobiazg... Faliste ślady satelitów?


Rekomendowane odpowiedzi

W astrofotografii często korzystam z mojego ulubionego Newtona 205/907. Pole widzenia tego instrumentu, (ogniskowa 907mm) na pełnoklatkowej matrycy wynosi po przekątnej 2,7°. W takim polu, w czasie całonocnej sesji fotograficznej, wykonanej w miesiącach letnich - gdy Słońce siedzi płytko pod horyzontem - rejestruje się przy okazji, (niestety) - nawet do kilkudziesięciu śladów po sztucznych satelitach Ziemi. Jeśli teleskop jest poprawnie prowadzony za ruchem sfery niebieskiej, ślady te prezentują się jako idealnie proste linie, (no bo inaczej być nie może). Okazuje się jednak, że może. Takiego "błądzącego" satelitę zarejestrowałem w czasie fotografowania koniunkcji komety K2 Panstarrs z gromadą M-10. Ciekaw jestem Waszych, (racjonalnych) opinii na ten temat ? . Parametry:2022.07.15.22:57-23:00CWE.Newton 205/907+MPCC+N.D610mod.+ IDAS LPS- D2. Exp.1x180sek.ISO1600.

2708satkoF.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Wg. mnie to ptaki, stąd faliste i łukowate ślady przelotu. Ptaki potrafią latać nocą (nawigują korzystając z pola magnetycznego Ziemi). Mogą to robić w czasie migracji, czy zmiany miejscówki i niekoniecznie muszą latać w zwartych szykach, jak np. żurawie - te zresztą wydzierają się w czasie przelotu (klangor) i nie sposób przeoczyć kiedy lecą. Nawet jeśli przelot ptaka/ptaków jest niemy i niewidoczny nocą dla ludzkiego oka, to światłosilny sprzęt optyczny potrafi wyłapać najsłabsze, rozproszone od ptaków światło. Popatrzcie na mój film na YT z przelotu niewidocznego gołym okiem "pociągu-Starlink" nad Lublinem, gdzie udało mi się oprócz ledwo widocznego na filmie łańcuszka Starlinków, pokazać z amatorskiego sprzętu przelot (trzech z czterech) zwolnionych prętów, spinających satelity w głowicy Falcona 9 (zwanych w TLEs jako: Falcon 9DEB, czyli "śmieci" po Falconie).

 

Starlink-Train G4-12 & 3xFalcon 9 DEB, 22-03-2022 nad Lublinem (film trwa 9min 35sek.)

 

Zróbcie pałzę w 3:14 filmu (klawisz: k),

od 3:14 do 3:18 (przewijać co klatkę: klawiszami > i < ) - widoczny przelot ptaka centralnie przez kadr z góry na dół (z zachodu na wschód)

 

... kolejna pałza 5:35,

od 5:35 do 5:37 - widoczny przelot trzech ptaków przez lewy, górny róg kadru (obstawiam, że to kaczki).

 

     Po "wyrzuceniu" filmu 4K bezpośrednio z mojego amatorskiego kompakciaka (PEN E-PL9), z założonym obiektywem F1.8 widocznych były tylko kilka najjaśniejszych gwiazd z Lutni (z Wegą na pierwszym planie) i nic więcej! Mała matryca m4/3 uniemożliwia stosowanie większego ISO w nocy, żeby zachować chociaż pozory jakości. Dopiero po agresywnej obróbce filmu w DavinciResolve, czyli "wyciągnięciu" na max. światła, dało się zobaczyć słabsze gwiazdy, no i to co opisywałem wyżej + całe mrowie różnych satelitów na LEO, a także przelot ptaków w bardzo słabym świetle rozproszonym.

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Behlur_Olderys zmienił(a) tytuł na Taki drobiazg... Faliste ślady satelitów?
W dniu 16.07.2023 o 11:43, suchyy napisał(a):

Wg. mnie to ptaki, stąd faliste i łukowate ślady przelotu.

A weź to zestackuj bez żadnego odrzucania, albo wrzuć tu kawałek tego wideo z ptaszyskiem, to ja to zrobię. Bo chciałbym zobaczyć jaki ślad z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, FilipOgorzelski napisał(a):

Satelita może też rotować i dawać przez to takie ruchome bliki.

Aż tak to raczej nie bardzo, to są stosunkowo małe obiekty (kilka - kilkanaście metrów przeważnie) i ich rozmiar kątowy jest często mniejszy od rozmiaru plamki Airy'ego (to oczywiście zależy od skali obrazowania, ale żeby zobaczyć coś więcej niż tylko kropkę, to ogniskowa musi być liczona w metrach, jeśli mówimy o czymś innym niż ISS), więc w wyniku takiego obracania się satelity ślad nie robi się falisty, dalej jest prosty, tylko okresowo zmienia się jego jasność.

Więc to raczej na pewno nie są satelity.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

A weź to zestackuj bez żadnego odrzucania, albo wrzuć tu kawałek tego wideo z ptaszyskiem, to ja to zrobię. Bo chciałbym zobaczyć jaki ślad z tego wyjdzie.

OK! Późnym wieczorkiem sprawdzę gdzie mam te pliki (bajzel u mnie po wysypce "blaszanki"), czy są jeszcze gdzieś na kartach SD od kamerki. Jak pisałem w temacie o pustułkach: TUTAJ padł mi HDD, ale już mogę działać, po reanimacji.

 

 

 

 

4 godziny temu, FilipOgorzelski napisał(a):

Satelita może też rotować i dawać przez to takie ruchome bliki.

 

NIE! Jest dokładnie tak, jak pisze Krzysztof. Więcej, satelity mogą nie tylko zmieniać jasność (flare), ale w zależności od oświetlenia słonecznego niektóre w określonych warunkach potrafią nawet migotać (flashing), co opisywałem i pokazywałem fotki/filmy (migotanie satelity USA-32 z częstotliwością 5Hz) tutaj:

 

USA-32 i 81 ciekawe do obserwacji satelity US NRO. Warto na nie zapolować.

 

 

 

 

3 godziny temu, szuu napisał(a):

 

... ale to chyba tylko nieregularne na krótkich odcinkach trajektorii :uhm:, tak jak rzucony na powierzchnie wody kamyk nie zrobi "kaczek" przez całe jezioro. :icon_rolleyes:

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dziękuję za ciekawą polemikę. (Z tymi ptakami to jakieś szaleństwo). Za "rozchwiany" ślad, pozostawiony przez sztucznego satelitę Ziemi odpowiedzialna była chwilowa, (ok.10sek), silna turbulencja w atmosferze, spowodowana przejściem przez pole widzenia teleskopu smugi kondensacyjnej, po niedawnym przelocie samolotu. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2023 o 13:46, Mariusz Świętnicki napisał(a):

W astrofotografii często korzystam z mojego ulubionego Newtona 205/907. Pole widzenia tego instrumentu, (ogniskowa 907mm) na pełnoklatkowej matrycy wynosi po przekątnej 2,7°. W takim polu, w czasie całonocnej sesji fotograficznej, wykonanej w miesiącach letnich - gdy Słońce siedzi płytko pod horyzontem - rejestruje się przy okazji, (niestety) - nawet do kilkudziesięciu śladów po sztucznych satelitach Ziemi. Jeśli teleskop jest poprawnie prowadzony za ruchem sfery niebieskiej, ślady te prezentują się jako idealnie proste linie, (no bo inaczej być nie może). Okazuje się jednak, że może. Takiego "błądzącego" satelitę zarejestrowałem w czasie fotografowania koniunkcji komety K2 Panstarrs z gromadą M-10. Ciekaw jestem Waszych, (racjonalnych) opinii na ten temat ? . Parametry:2022.07.15.22:57-23:00CWE.Newton 205/907+MPCC+N.D610mod.+ IDAS LPS- D2. Exp.1x180sek.ISO1600.

2708satkoF.jpg

Czy masz kolorową wersję? Jeśli tak. czy obydwa ślady różnią się kolorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te falowane ślady wyróżniają się błekitnym kolorem i grubością od klasycznych śladów satelitów czy samolotów, co różni je od dwóch szarych sladów satelitów złapanych na tym samym zdjęciu. Rotujące satelity zostawiają też szare ślady ale przerywane. Na tych niezidentyfikowanych śladach są odcinki gdzie amplituda spada potem narasta oraz dwa ślady zmieniają kierunek. Grubość śladów jest bardzo podobna oświetlenia ciągłego samolotów czyli muszą przebiegać na bardzo małej wysokości. Żeby satelita zostawił taki ślad musiałby być walcem o przekroju eliptycznym aby być oświetlonym jednostajnie i subtelnie zmieniać jasność i z jakimś mimośrodem dla efektu faliowania, ale to mżonka. Obstawiam ptaki machające skrzydłami z małymi przerwami na odpoczynek. 

Edytowane przez dj_peterka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.