Skocz do zawartości

ZWO AM5 - montaż w zdalnym obserwatorium?


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Takie pytanko :)

 

Obecnie używam opaskowanego NEQ6 na którym wisi TSAPO 115f7 + QHY9, skala 1,39"/pix + guiding (ca 13kg) - sprzęt pracuje w zdalnym obserwatorium (jeśli to ma znaczenie - nie jest to ogródek za domem, tylko raczej "daleko"), docelowo idę w skalę albo 0,97"/pix albo 1,23"/pix.

Czy jest sens zamieniać NEQ6 na ZWO AM5? Podoba mi się idea napędu harmonicznego (brak backlashu, nie trzeba wyważać, więc teoretycznie meridian flip nie jest newralgicznym momentem).

 

Wątków na temat AM5 przeczytałem kilka, ale nigdzie nie znalazłem doświadczeń z użytkowania w obserwatorium. Każde przemyślenie mile widziane.

(znany jest mi temat kompaktowej budowy montażu i w związku z tym konieczności zachowania odpowiedniej odległości pionowej od podstawy piera żeby uniknąć kolizji teleskopu).

 

Budżet koło 13 tys. zł, jeśli nie AM5 to jaki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jestes sklonny wydac taka kase na AM5 to rozwaz lepszej jakosci montaz stacjonarny. W tej cenie kupisz CEM70.

Osobiscie nie szedlbym w taka zamiane. 

Jesli podrozujesz is sie rozkladasz przd kazda sesja to inna sprawa, ale do oberwatorium...nope :)

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o takie spostrzeżenia mi chodzi :)

Przez chwilę myślałem o CEM70 ale jak poczytałem o problemach z jakością (być może problemy wieku dziecięcego) to trochę mnie to odstraszyło (nowe montaże - paski źle naciągnięte, gdzieś luzy, coś nie dokręcone, wykonanie przeciętne... strach się bać ;)). Ale może warto rozważyć.

 

Dzięki i uzupełniam swoje pytanie w pierwszym poście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marvaz napisał(a):

Jesli jestes sklonny wydac taka kase na AM5 to rozwaz lepszej jakosci montaz stacjonarny. W tej cenie kupisz CEM70.

Osobiscie nie szedlbym w taka zamiane. 

Jesli podrozujesz is sie rozkladasz przd kazda sesja to inna sprawa, ale do oberwatorium...nope :)

 

Jako właściciel AM5 zgadzam się w pełni z powyższym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dziki napisał(a):

No właśnie o takie spostrzeżenia mi chodziło :)

Przez chwilę myślałem o CEM70 ale jak poczytałem o problemach z jakością (być może problemy wieku dziecięcego) to trochę mnie to odstraszyło. Ale może warto rozważyć.

 

Dzięki i uzupełniam swoje pytanie w pierwszym poście :)

Też czytałem że ioptron to chińska jakość. Są montaże z pec ponad 20". 

I też gdybani czy neq6 pro wymienić na CQ350, CEM70 czy coś zupełnie innego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy obecny montaż sprawia Ci problemy?

Czy prowadzi z niedostateczną dokładnością?

 

Jeżeli odpowiedź na obydwa powyższe pytania to "nie" to radzę ci go nie wymieniać.

 

EDIT: Chyba, że zamierzasz coś zdecydowanie cięższego wieszać.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Do obserwatorium, na stałe, to bym pomyślał nad jakimś montażem widłowym czy o podobnej konstrukcji - bo taki nie potrzebuje robić flipa. Ale jakie są sensowne i w rozsądnych cenach, to nie mam pojęcia.

Taaaa... po to żeby mieć 15 czy 20° martwej strefy w okolicach zenitu. Bardzo przydatny ficzer pod naszym niebem. 😉

 

Wszystko kwestia kasy i planowania "docelowego". Nie ma montaży idealnych i bez wad. W żadnym wypadku bym nie wstawiał AM5 do budki. CEM 70 albo i CEM120 jako wersja "budżetowa" albo Paramout jak chcesz zaszaleć. Złe opinie o CEMach kolportują ci co ich na oczy nie widzieli 🙂 - mam CEM120 i przy skali 0.32 "/pix jakoś nie mam problemu. Nic nie regulowałem poza drobnymi poprawkami luzów przekładni w obu osiach. Montaż ma przeżyć transport i prawie każdy wymaga regulacji po wyzwaniach w drodze w kontenerze z Tajwanu czy Chin. Oczywiście można mieć pecha i trafić na wyjątkowo wadliwy egzemplarz - tylko to może się zdarzyć przy każdej "budżetowej" konstrukcji. Choć nie tylko bo i o ASA to też tu ktoś pisał. 🙂 To są technicznie bardzo proste mechanizmy i przy minimum zaangażowania każdy idzie wyregulować. 

 

Mój typ CEM120EC albo CEM120EC2. CEM 70 to niewielki przyrost w stosunku do tego co masz. Więc oczywiście jest opcja nic nie zmieniać 🙂 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Taaaa... po to żeby mieć 15 czy 20° martwej strefy w okolicach zenitu.

Słyszałeś kiedyś o takim wynalazku jak klin paralaktyczny? Nie? Chodź za mną, oprowadzę Cię.

 

Popatrz na swój montaż. Tam na dole są takie śrubki, jak kręcisz jedną parą, to obraca się lewo-prawo, jest też taka, która zmienia jego nachylanie. No i widzisz, te śrubki i żelastwo w którym siedzą, to jest właśnie klin paralaktyczny - przeważnie jest zintegrowany z głowicą, ale bywają też jako osobne elementy.

 

Widzisz, dowiedziałeś się czegoś nowego, zupełnie za darmo - i po co była ta złośliwość? Ten sarkastyczny ton wypowiedzi?

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Słyszałeś kiedyś o takim wynalazku jak klin paralaktyczny? Nie? Chodź za mną, oprowadzę Cię.

 

Popatrz na swój montaż. Tam na dole są takie śrubki, jak kręcisz jedną parą, to obraca się lewo-prawo, jest też taka, która zmienia jego nachylanie. No i widzisz, te śrubki i żelastwo w którym siedzą, to jest właśnie klin paralaktyczny - przeważnie jest zintegrowany z głowicą, ale bywają też jako osobne elementy.

 

Widzisz, dowiedziałeś się czegoś nowego, zupełnie za darmo - i po co była ta złośliwość? Ten sarkastyczny ton wypowiedzi?

Zgadza się to ale... Klin paralaktyczny jest regulowany od 20 do 70 stopni? A nie od 0 do 90. 

A montaż widlowy można ustawić do woli.... Czy się mylę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

 Klin paralaktyczny jest regulowany od 20 do 70 stopni? A nie od 0 do 90. 

A montaż widlowy można ustawić do woli.... Czy się mylę? 

Nie ma jakiejś ogólnej zasady, prawa danego przez bogów czy naturę, że klin paralaktyczny musi być od iluś tam do iluś stopni. Zależy jaki klin i na ile konstrukcja pozwala. Spora część niemieckich montaży paralaktycznych też ma regulację szerokości geograficznej nie w pełnym zakresie (np. HEQ5, o ile dobrze kojarzę, ma 10 - 65 stopni).

Montaż widłowy bez klina jest montażem azymutalnym, więc nie ustawia się go na odpowiednią szerokość geograficzną, a z klinem zachowuje się tak samo jak każdy inny montaż paralaktyczny, ale jego plusem w stosunku do innych konstrukcji jest to, że nie musi robić flipa przy przejściu przez południk, bo nic z niczym nie będzie kolidować.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób na uniknięcie flipa jest często stosowany w obserwatoriach a wygląda tak:

 

ASA-Direct-Drive-Mount-DDM160.webp

 

Edit: widzę, że dyskusja wskoczyła kilka wagowych klas wyżej :-)

 

Może by tak wrócić na ziemię i pogadać o alternatywach do NEQ6?

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mniej uszczypliwości.

 

Również jestem ciekaw jak AM5 się sprawuje, zwłaszcza pod innymi programami niż asi air.

 

Potwierdzam cem120 to dobry wybór, a wersja podstawowa jest w podobnej cenie jak cem70 z enkoderem. 
Z uwagi na parametry i cenę mocno rozważyłbym  jtw Trident Base Direct Friction Drive P75, ale ciężko znaleść jakieś opinie o tym montażu, jest również obecnie niedostępny. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dziki napisał(a):

Czy jest sens zamieniać NEQ6 na ZWO AM5? Podoba mi się idea napędu harmonicznego (brak backlashu, nie trzeba wyważać, więc teoretycznie meridian flip nie jest newralgicznym momentem).

 

 

Zacznijmy od najważniejszego: ile chcesz za tego NEQ6? :flirt:

  • Lubię 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi, ciekawa dyskusja.

 

Ubzdurałem sobie że AM5 będzie lepszy w prowadzeniu niż NEQ6 (odpowiadając: obecny nie sprawia problemów :)), ale może ogólne zachwyty nad nowym montażem "zasłoniły" mi fakt, że nie uzyskam lepszych parametrów.

Jeśli CEM70 to mały skok jakości w stosunku do NEQ6 to pewnie pozostanę przy NEQ6, bo na dziś nie zakładałem ponad 50% przeskoczenia budżetu :)

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dziki napisał(a):

Dzięki za wypowiedzi, ciekawa dyskusja.

Ubzdurałem sobie że AM5 będzie lepszy w prowadzeniu niż NEQ6 (odpowiadając: obecny nie sprawia problemów :)), ale może ogólne zachwyty nad nowym montażem "zasłoniły" mi fakt, że nie uzyskam lepszych parametrów.

Jeśli CEM70 to mały skok jakości w stosunku do NEQ6 to pewnie pozostanę przy NEQ6, bo na dziś nie zakładałem ponad 50% przeskoczenia budżetu :)

Na chłodno: jakość prowadzenia dla danego setupu i wbudowane albo softwarowe dojście do tzw stanu zero( początkowego) ze  wszystkimi urządzeniami. Po tym zawsze sesje odpalisz tak jak należy.

 

2 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

 

Zacznijmy od najważniejszego: ile chcesz za tego NEQ6? :flirt:

... i pamiętaj że byłem pierwszy ;) :flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno też miałem podobny temat do rozkminy i AM5 warto brać jako przenośny, ale jako stacjonarny nie za bardzo, bo nie używasz jego głównej zalety za którą srogo płacisz. I to jest jego jedyna cecha którą konkuruje z EQ6. Poza tym ma bardzo duży PE, wymaga guidowania czasami typu 500-1000ms, zalecany jest max do ogniskowej 900mm (co go u mnie skreśliło bo chcę używać z 4m ogniskowej), powiedzmy sobie szczerze - nośność z przeciwwagą też nie powala. Ja idę w montaż z napędem ciernym, który jest rzekomo zoptymalizowany do pracy w obserwatoriach, ale to już trochę powyżej twojego budżetu :)

 

  

7 minut temu, MaPa napisał(a):

... i pamiętaj że byłem pierwszy ;) :flirt:

na giełdzie widziałem EQ6-R :)

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłbym za radami kolegów. AM 5 to montaż do innych celów, o ograniczonych możliwosciach i specyficzny w guidingu. Poza tym parametrami wcale nie powala. Proponuje pozostać przy NEQ6 jeśli nie masz do niego zastrzeżeń. IOptrony to trochę hazard a Paramount czy ASA to poza budżetem. Pogadaj z Grzędzielem bo on ma przecież EQ8- może w tą stronę?

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam harmoniczny (RST-135) w obserwatorium 100km od domu. Montaż ten kupiłem z myślą o wyjazdowym astrofoto. No ale były problemy ze zdrowiem, potem pozamykali świat, pojawił się dzidziuś. Montaż nigdy granic Polski jeszcze nie opuścił. Sprawuje się bardzo dobrze i cały czas zbieram sobie materiał. Jednak gdybym miał teraz wybrać poszedłbym w JTW lub Paramount lub 10M. Na Twoim miejscu pozostałbym przy obecnym montażu i szedł w przyszłości w docelowe rozwiązanie.  

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.