Skocz do zawartości

Karzeł w Piecu


warpal

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, warpal napisał(a):

Mirek @Tuvoc właśnie "rozwala system" swoim LMC (moje absolutnie nie aspiruje), więc pomyślało mi się że możemy zrobić sobie dzień satelitów drogi mlecznej ;).

Obiekt zupełnie z "drugiego bieguna" jeśli chodzi o stronę wizualną. Ciężki do dostrzeżenia nawet z dużego teleskopu.

Piękności! 

A wiesz, że widać go w lornetce 70 mm?

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/18223-bbb-2019/&do=findComment&comment=221066

A kuliste przynależne Karłowi też są obserwowalne - tutaj moja relacja:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/18223-bbb-2019/&do=findComment&comment=221059

Edytowane przez lukost
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, warpal napisał(a):

Mirek @Tuvoc właśnie "rozwala system" swoim LMC (moje absolutnie nie aspiruje),

Haha, żartowniś :D
 

Piękny kadr! Do tego rzadkość. A na dodatek widzę, że wyłażą w prawej części pyły. Czapki z głów Paweł, dopisuję do swojej listy ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukost napisał(a):

Oparłem się na zagranicznych obserwacjach (z cyklu "cudze chwalicie, swego nie znacie").

Chociaż jest też taka:

Steve Coe, observing with a 13" f/5.6, notes: "The Fornax Dwarf is a very low surface brightness object and also very large at about one degree. It could not be seen in the 13" scope, but the 11X80 finder shows a dim glow that I called very faint, very large, and not brighter in the middle, with 4 stars involved."

 

Dzięki!

 

25 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

No to dołożyłeś do tego Pieca!

:) 

26 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

A że się tak z buta zapytam - tam wszystkie gwiazdki są w jednym kolorze?

Wydaje mi się, że nawet na moim zdjęciu trochę widać, że nie.

Podbijałem saturację na gwiazdach, ale nie podobał mi się efekt końcowy, więc zostawiłem jak jest.

 

30 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Haha, żartowniś :D

Tu akurat całkiem serio.

 

32 minuty temu, Tuvoc napisał(a):

Czapki z głów Paweł, dopisuję do swojej listy

Nie przesadzajmy.

Dopisuj, dopisuj ;) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalne! Również dlatego, że nie wiedziałem o istnieniu tego obiektu i się dowiedziałem czegoś nowego!

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2023 o 11:18, warpal napisał(a):

więc pomyślało mi się że możemy zrobić sobie dzień satelitów Drogi Mlecznej

 

Pomysł dobrze zrealizowany. :) Subtelnie i rzeczowo to wyszło, drobnoziarnisty szum wcale mi nie przeszkadza. Tylko coś z kolorami poszło w obróbce delikatnie nie tak. Ale to drobiazg. ;)

 

"Karzeł w Piecu" - piękny tytuł posta. :)

Nie wiem czemu mnie się ten tytuł skojarzył z Antkiem Prusa. Antek też był w piecu... Widocznie ta szkolna lektura wywarła na mnie kiedyś wielkie wrażenie. Taki wtręt - przepraszam.

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, warpal napisał(a):

Uff...

 

No wiem, czepiam się... ;), ale widzę trochę zieleni.

 

14 godzin temu, warpal napisał(a):

To jego siostra Rozalka ;) 

 

No to dałem ciała. Nie pamiętałem najważniejszego elementu fabuły tej noweli - kto był naprawdę w piecu. ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.