Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

Razem z tubą dostałem też trzy naklejki, na wypadek gdyby ktoś chciał uatrakcyjnić jakiś inny, nieaskarowy teleskop. @Marcin_G zainteresowany? :movingtongue:

Bardzo chętnie!

Ale nie mam sumienia pozbawiać Cię naklejki podwajającej wartość samochodu :buahaha:

 

A tak poważnie - to podoba mi się gwałtowny wzrost frakcji dużych refów u nas na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pierwszych wrażeń

 

po pierwsze to jest naprawdę duży teleskop i ciężki jak cholera.

Spodziewałem się czegoś sporo lżejszego. Całe szczęście, że odpuściłem wersje 185 która chodziła mi mocno po głowie.

Jak dla mnie to bardzo górna granica mobilności (ale jestem niewiarygodny, bo poza domem byłem dwa razy i ani razu nie udało się nic sfocić).

PO rozłożeniu bez kamery jest to sprzęt dłuższy od RASA11.

 

Po drugie - torba jest bardzo fajna ale delikatna, ta pianka nie pożyje za długo - przynajmniej u mnie. Będzie trzeba kiedyś kupić walizkę alu.

Po trzecie - jest to z pewnością teleskop budżetowy, ale widać naprawdę spora troskę o jakość mechaniki. Focuser w ruchach jest płynny, opory właściwe, rotator jeszcze lepiej, osłona bardzo precyzyjna. Bardzo dobrze wyglądające i wypadające w dotyku warstwy lakiernicze.

 

Po czwarte - Największe zastrzeżenie jakie mam to wygląd wnętrza tubusu. Jest tam sporo jakiś paprochów, chyba fragmenty farby po malowaniu, które odpadły kiedy manipuluję ta wydłużką. Na szczęście udało się to przedmuchać szybko, ale miałem nawet małe nerwy przez chwilę. Cela nosi ślady montażu, coś tam jest zarysowane leciutko na gwintach. Dal mnie bez znaczenia, ale wiadomo, jak ktoś jest pedant lub obraca dużo sprzętem to kłopot.

Jest to i tak lepiej niż to co prezentował po wyjęciu z pudełka Celestron, ale akurat to jest słaby punkt na pewno i cieszę się, że rury są tak potężne że można w zasadzie rękę do środka włożyć z gruchą. W każdym razie kupującym polecam - sprawdzajcie ten aspekt, najłatwiej po odkręceniu rotatora zaświecić w tubus od tyłu.

 

Po piąte - teleskop jest ewidentnie pomyślany pod wizuala, w podstawowym zestawie są wyłącznie złączki do okularów, nie ma do kamery! Reduktor i flattener załatwiają ten problem, ale trzeba to mieć na uwadze.

 

 

I taki smaczek - opisy na moim egzemplarzu odnośnie blokowania części wysuwanej są na odwrót.

image.png.9cf0ac71e4fae07244d6d21cd3014b52.png

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał(a):

I taki smaczek - opisy na moim egzemplarzu odnośnie blokowania części wysuwanej są na odwrót.

Czyli trafiłeś egzemplarz na rynek angielski. 😆

Bardzo zachęcający wstępny opis, ale nurtuje mnie pytanie: kiedy spodziewasz się dostawy soczewek? Kiedy przyjdzie pierwsza z trzech? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tui jest to zarysowanie na celi, ewidentnie powstałem w fabryce przy montażu

 

image.png.8e6bad813733417945ec482dd03a20af.png

 

 

 

I tu jeszcze soczewki, widać wyraźnie warstwy przeciwodblaskowe są zielone:

image.png.70125b64c6e249743b14a4fe82788302.png

 

 

 

Zamontowałem kolimator TSa do RC, który ma też opcję kolimacji Refraktora, używałem go do kolimacji Esprita - z powodzeniem.

Ten teleskop jest pięknie skolimowany, to wiem na pewno. Fotki z komórki przez wizjer - więc tylko poglądowo.

 

image.png.438053f44cb41c0db9a300ed4dee1aa8.png

 

image.png.e230829148b176b53f167d1748e5038c.png

 

image.png.1123496db189cc8b8e5d4ff1cf5b01d9.png

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Razem z tubą dostałem też trzy naklejki, na wypadek gdyby ktoś chciał uatrakcyjnić jakiś inny, nieaskarowy teleskop. @Marcin_G zainteresowany? :movingtongue:

 

I jeszcze zamówione foto futerału na tubę:

image.png.1b2574a1643167a3157aef9d91f66a9d.png

 

image.png.aee48da0aa478d7e8af92150f8f39b20.png

Faktycznie, "opakowanie" na wypasie. Szkoda, że podobnego nie dają np. do Taków🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman te 2 białe plamki to punkty kontaktu z wieszakiem, na którym detal wisiał do anodowania. Rysa pokrywa się dokładnie jednym z nich, także założyłbym, że rysa powstała przy zdejmowaniu z wieszaka.

BTW - ten pierścień nie ma żadnych nacięć czy nawierconych otworków pod klucz palcowy.

 

anodaznaczki.png.28578baa102817239b5fc6ab7c1c3669.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/2/2024 at 7:02 PM, dobrychemik said:

Fotografia rodzinna zaliczona:

image.png.6a7dc0bf68c99707a0e8d2c315649f83.png

 

Teraz można czekać na lepszą pogodę, bo na razie to żal wystawiać sprzęt na takie warunki:

Zdjęcie aż bije po oczach deficytem kamer .......

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii teleskopu - zrobiłem mały test ugięcia tej wysuwanej rury. Nie ma absolutnie żadnych widocznych ugięć, to jest pancerne i bardzo łatwe w obsłudze.

Mechanicznie ten teleskop jest na najwyższym poziomie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, krzysiek81 napisał(a):

Nie było testu na jasnych latarniach? Ja bym pewnie mimo braku pogody nie wytrzymał i zrobił takie testy z ciekawości.

ja mam taki plan, ale poza deszczem to jest jeszcze pytanie - czy jest sens robić to przez złączki okularowe? Oczywiście wizualnie mogę, ale braknie materiału do pokazania.

Ale może jutro..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test dzienny,

 

z okularami Pentax 20mm i ortho Omegon 10.5

Czyli bez ekstremalnych powiększeń. Obraz jest czysty, jak na moje oko bardzo ostry, bez widocznego CA.

CA widać po obwodzie okularu, gdzie obraz jest wyraźnie bardziej miękki (nie ma flattentera na razie).

 

Tu zdjęcie przykładowe komórką trzymaną nas okularem, niestety ze światłem bocznym - fatalna jakość bo nie potrafię wycelować równo w oś okularu

Omegon 10.5mm

 

image.png.64f7ab1c3b03b375d3f86db99355077b.png

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.