Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna seria!

 

Teraz będziesz miał stresik przed kolejnymi publikacjami bo poprzeczkę sobie doprawdy wysoko zawiesiłeś 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, count.neverest napisał(a):

Wrzucaj! Można dodawać więcej niż jedno zdjęcie dziennie, oni tego nie sprawdzają :P

Nie mam jeszcze :) Może w przyszłym tygodniu (będziesz coś miał wtedy? :D

Zdjęcie wyszło ci niesamowicie, super efekt 3D, bardzo fajnie widać te subtelne pyły, ale zastanawia mnie poświata wokół 2 najjaśniejszych gwiazd. Czy to jakieś cirrusy czy to kwestia specyfiki setupu, a może to zarejestrowana poświata na pobliskich pyłach od blasku tych gwiazd? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Tak, mnie też ta poświata zastanawiała, wszystkie cirrusowe klatki poszły do kosza, właśnie przez generowanie oświetlonych pyłów, których nie ma. Te pojaśnienia nie są okrągłe, mają kształt, jakby oddalały się od siebie. Widziałem to na innych fotkach również.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tex88 napisał(a):

W NINIe nie jest w stanie  tych obiektów wykadrować - bez względu na wybrane źródła zdjęcia. W Asiair były widoczne ?

Tego typu obiekty najlepiej kadrować, zaczynając od https://telescopius.com/

Tam można wybrać źródło danych i pobawić się suwaczkami, co pozwala wstępnie pokazać pyły, ich ułożenie itd. Potem z telescopius sczytujemy koordynaty i rotację, wprowadzamy do asiair/niny  i mamy taki kadr, jak chcemy.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłeś realizować zdjęcia będące klasą samą dla siebie i benchmarkiem dla wielu innych tu obecnych. Te pyły są śliczne. Za @wismatpiękny efekt 3d. Naprawdę bardzo angażująca fota.

 

Ps. chyba zacznę sobie powoli budować albumik z Twoich zdjęć. ;)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera dobra to i zdjęcia dobre! To żart oczywiście. ;)

Ładnie się rozpędzasz @count.neverest z tymi LDN-ami. Ciemne pasmo na tle jasnej poświaty wyszło bardzo plastycznie, jest wrażenie 3D. Kolorystyka bez zarzutu. Duże gratki. :thmbup:

Masz piękny "szybki" setup do szerokich kadrów (4,8 x 3,2 st.) i dobrze go wykorzystujesz. Nie wiem, czy znajdzie się ktoś, kto dorzuci Ci Ha i OII w takiej skali i FOV. ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Afur Gain 0 miał największy sens w kamerach bez trybu HCG. Np. ASI071 przy takim wzmocnieniu ma szum odczytu na poziomie ~3.3e-, studnię 48,6e- a więc zakres tonalny 14 bitowy:
48600/3,3 = 14727
ponieważ  2^14=16384. Pierwsza wartość "mieści się" w drugiej. 

 

Można też policzyć zakres tonalny bezpośrednio: 20*log(studnia/szum odczytu)/6. 

Przy wyższym wzmocnieniu, np. gain 150 (15dB), studnia wynosi 8000e-, szum odczytu 2,4e- co daje zakres tylko 12 bitowy. 

 

Przy ASI2400 jest inaczej, jak spojrzysz na wykres zakresu tonalnego, przy gain 0 ma on wartość 14 bitów i spory szum odczytu 6,4e- 

Ale, przy wartości gain 140 zakres tonalny wraca na poziom 14 bitowy, już tylko przy szumie odczytu 1,5e-. Studnia mniejsza, szum odczytu znacznie mniejszy, dynamika "odzyskana".

Tak naprawdę kamera ma zawsze taką samą studnię, niezależnie od wzmocnienia, zmienia się tylko zakres, z którego korzystasz na fotony z nieba. Przyjęło się mówić, że studnia się zmniejsza lub zwiększa i jest to uproszczenie, za którym stoi prosta matematyka.

 

Gdy korzystałem z filtra duoband, rozbijałem obraz na sygnał OIII i Ha, używałem bardzo wysokiego gainu, ponieważ tam dynamika nie była taka istotna, jak i same gwiazdy, które usunałem. Stackowane plików i tak zwiększa zakres tonalny, co również można policzyć. w RGB warto mieć kolorowe gwiazdy, więc gain trzeba brać pod uwagę.

 

gain 0 wymaga dłuższego czasu naświetlania w stosunku do gain 140. Jeśli chcesz mieć mniej klatek, gain 0 będzie lepszy. Gain 140 to więcej klatek.


Ja sobie na takich zdjęciach robiłem testy i pomiary, choć przy Tokyo się po prostu pomyliłem :)  

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.