Skocz do zawartości

Gdzie najczęściej jest w Polsce pogoda - analiza na podstawie galerii "Głęboki Kosmos (DS)"


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Piotr K. napisał(a):

Jakie są wasze patenty na taką liczbę fotek w roku?

U mnie sprawa przedstawia się następująco:

Mimo (co było poruszone),że mam żonę i 2 dzieci działam dość aktywnie. Mam na podwórku budkę i zazwyczaj jak jest pogodnie odpalam 2 setupy. Zbieram materiał (jak jestem w domu) prawie w każdą pogodną noc...odpalam co się da i wracam do "obowiązków" lub zwyczajnie idę spać... rano zawijam graty i do roboty :)

 

Inna sprawa, że u mnie (Warszawa) latem jest mnóstwo pogodnych nocy. Jesienią nieco mniej ale też się trafiają (ale są już dłuższe) 

 

Zimą za to ostatnio totalna bieda, tej zimy dosłownie na palcach jednej ręki mogę policzyć ile było czystych nocek...

 

Oczywiście też nie wszystko co się uzbiera trafia na forum, jest też troche "gorszego sortu", testów itp itd...

 

Pozdr

Edytowane przez Maetrik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr K. napisał(a):

Wystawianie się na balkonie, i niech się samo foci do rana

U mnie od czasu gdy zmontowałem sobie switcha to ta opcja powyżej, wieczorem wystawiam sprzęt (pier przymocowany do barierki), uruchamiam sesję i o określonej godzinie NINA wszystko wyłącza. Rano wstaje 10 min. wcześniej i zwijam wszystko z balkonu. Jakbym miał jakąś astrobudkę to byłoby jeszcze lepiej. Jak na razie zdjęcia robię z jednego zestawu. Jeżeli chodzi o pogodę to były okresy całkiem niezłej a druga sprawa to głód jakichkolwiek fotek, które dopiero w tym roku zaczęły wyglądać na tyle przeciętnie, że mogłem je nawet publikować 🙂 . Ostatnio nagrałem timelapsa z sesji i tak to u mnie wygląda.

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografuje na jeden zestaw. Jeśli trafia się pogodna w miarę bezksiężycowa noc to o ile obowiązki rodzinne (a mam ich sporo jako ojciec i mąż) pozwalają o wynoszę sprzęt do przydomowego ogródka/ balkon i focę. Jeśli to weekend to siedzę przy sprzęcie, a jeśli środek tygodnia i trzeba rano do pracy to ustawiam sesje i budzik żeby wstać w nocy i zwinąć sprzęt do domu.

Dodam, że u mnie okienko na fotografowanie trwa maksymalnie od 23:15 do 3:45. W tych godzinach gaśnie lampa uliczna, poza tymi godzinami nie mam za bardzo sensu fotografować bo lampa świeci nad i wprost do mojego ogródka.

Edytowane przez simarik
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden zestaw, budka na balkonie, automatyzacja (NINA + CloudWatcher). Nie wykorzystuję każdego okna - raczej otwieram budkę jak jest szansa na min 3/4 nocy z pogodą. Od paru dni mam budkę w pełnym automacie - sama się otwiera i zamyka z NINA - trwają testy 🙂 

 

Na pewno nie publikuję wszystkiego. Tak "na oko" to jakieś 25 do 30% tego co robię stąd moje wątpliwości co do korelacji między ilością publikacji a pogodą plus z zasady wolę mieć 20h niż 3h - tek krótkie czasem trafiają do wątku o testach i niedokończonych.. Na pewno czasmi, pomimo pogody, wolę dobre wino od wyskakiwania na balkon - zwłaszcza zimą. 🙂

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2023 był wyjątkowy pod względem pogody, 90 sesji od marca do listopada.  Wykorzystuję każdą niemalże noc i robię zdjęcia nawet w czasie lub blisko pełni, używając filtra 3nm Ha i wybierając cel 90+ stopni od księżyca.  Wiele moich zdjęć jest wielosezonowych - szczególnie w zimę trudno jest "zdążyć" fotografować dany obiekt. 

 

2024 dał trochę pogody w styczniu ale potem zrobiło się słabo.  Kompensuje to przejściem na fotografowanie na 2 zestawy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat, dziękuje że zostałem dostrzeżony :)
👍

Jaka jest moja recepta na ilość zdjęć, hmm chyba najważniejsze to astrobudka. Sprzęt jest stale gotowy do działania. Nie mam jak niektórzy koledzy automatów , sam otwieram dach i włączam sprzęt ale nie jest to problem w zasadzie sama przyjemność. Lubie obcować z tym sprzętem :) automatyzm znudził by mnie :) Jeśli jest pogoda idę do astrobudki i odpalam sprzęt, proste :) Mieszkamy w klimacie, w którym czystego nieba nie ma za wiele, dlatego jak już się trafi okno to foce do rana, tj. ustawiam wszystko jak należy, doglądam przez jakiś czas i idę spać. Asiair i inne bajery dbają o to aby sesja trwała i zakończyła się prawidłowo, kończąc zaparkowaniem teleskopu. Rano zamykam budkę i sprawdzam co udało się zarejestrować i czy nie wynikły jakieś problemy. Byłbym wyżej w klasyfikacji ale parę projektów jeszcze leży nie skończonych, myślę że w najbliższych dniach opublikuje kilka zdjęć :)

IMG_6895.jpg

IMG_7192.jpg

Edytowane przez Afur
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Piotr K. napisał(a):

...

 

Jakie są wasze patenty na taką liczbę fotek w roku?

 

  • Wiele zestawów naraz?
  • Budka, automatyzacja i zestaw stale w czuwaniu, gdy jest szansa na pogodę?
  • Wystawianie się na balkonie, i niech się samo foci do rana?
  • Jakieś inne?

 

(o ile to nie tajemnica... ;) ).

 

 

Żaden patent, zwykła budka otwierana przez aplikację Tuya, na siłownikach, automatyzacja to jedynie AsiAir, zdalny pulpit z obsługą Bluestacks na mini pc, internet i to wszystko 🙂 

Reszty i tak trzeba po trochu pilnować, bo zawsze to, bo zawsze tamto, ale drzemkę idzie zrobić 😝

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2024 o 21:34, Little Ghost napisał(a):

Piotrze, przede wszystkim okres który wziąłeś pod uwagę był wyjątkowo sprzyjający. Wiele pogodnych nocy,

 

To dokładnie odwrotnie niż we Wrocławiu - okres wrzesień'23 - kwiecień'24 był najgorszy ever, a bawię się w astro już chyba od 10 lat, albo coś koło tego. Hmmm, widzę że trzeba zacząć rozważać kupno działki w warminsko-mazurskim... ;)

 

W dniu 22.07.2024 o 23:13, wismat napisał(a):

Wg tej analizy ktoś kto wrzuci 3 zdjęcia po 6h każde ma dużo lepszą pogodę niż ten co wrzuci jedno 35h.

 

Zgadza się - to kolejna wada tej metody, dlatego rzeczywiście nie można jej używać do szacowania gdzie najczęściej jest pogoda.

 

Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi i informacje o waszych setupach - teraz mam o czym myśleć w czasie pochmurnych nocy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale koszt ustawienia sprzętu na stałe za granicą jest dla mnie nie do przejścia. Poza tym nic nie zastąpi tego poczucia przygody, gdy się samemu siedzi po nocy przy sprzęcie. Nie wiem jeszcze, jak ogarnę te beznadziejne warunki na Dolnym Śląsku. Może trzeba natrzaskać w lecie i wczesną jesienią jak najwięcej materiału, a przez resztę roku to obrabiać? Albo robić takie projekty jak w tym wątku - w sumie spędziłem nad tym ze trzy tygodnie, czyli zajmowałem się astrofotografią, mimo braku pogody, i sprawiło mi to sporo frajdy :) Może to też jest jakiś sposób...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieś pod Wrocławiem. Większość pogodnych nocy wykorzystuję, niestety tych nocy jest jak na lekarstwo. Ostatnia jesień i zima to praktycznie niebo non stop zawalone chmurami, smogiem albo innym syfem. Na początku stycznia wyjątkowo trafiły się 3 dni z rzędu dobrej pogody. Wiosna trochę lepiej, a obecne lato też bez szału. Pamiętam, że rok temu latem dzień w dzień przez tydzień nie było żadnej chmurki, w tym roku chyba tak jeszcze nie było, 3 dni max. Boję się myśleć co będzie w drugiej połowie roku. Materiał staram się zbierać 10+h, więc zdjęć wrzucam niewiele, wyjątkowo z krótszym paleniem postanowiłem zaszaleć po kupnie Newtona 😛, ale teraz wróciłem do swojego normalnego trybu.

Edytowane przez Konuz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.